Apple също планира да вдигне цените на продуктите си заради поскъпването на чиповете за памет и съхранение
Президентът Доналд Тръмп заяви на 18 юни, че Apple ще си партнира с производителя на полупроводници Intel за проектиране и производство на компютърни чипове в Съединените щати.
В публикация в Truth Social, направена през нощта, президентът посочи, че световната икономика разчита на технологии, произведени в САЩ, но че предишните президенти не са успели да защитят вътрешните индустрии с мита.
„Глупавите президенти приемаха нашата икономика за даденост и позволиха на Тайван и на други да откраднат нашите фабрики за полупроводници“, написа той.
„Когато спечелих втория си мандат (всъщност третия!), беше ясно, че Америка трябва да върне полупроводниковата си индустрия обратно в САЩ. Ние проектираме всичко, но трябва да го ПРОИЗВЕЖДАМЕ тук, СЕГА!“
Apple разчита предимно на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. за производство на процесорите, задвижващи iPhone, iPad и компютрите Mac. Новото партньорство дава възможност на компанията да разнообрази партньорствата си, докато се справя с митата, връщането на производство в страната и сложната верига за доставки.
Мащабните глобални мита са стимулирали инвестиционни ангажименти за стотици милиарди долари в американското производство с цел укрепване на вътрешния капацитет – от полупроводници до автомобили и фармацевтични продукти.
Apple обяви през август 2025 г., че ще инвестира допълнителни 100 милиарда долара в американското производство, за да избегне митата и да укрепи вътрешното производство, като по този начин общите й инвестиции достигнаха 600 милиарда долара.
Покачване на цените на Apple
Междувременно изпълнителният директор на Apple Тим Кук заяви пред The Wall Street Journal на 17 юни, че компанията ще вдигне цените на продуктите си заради поскъпването на чиповете за памет и съхранение, подхранвано от бума на изкуствения интелект.
„Правим всичко възможно, за да смекчим огромните увеличения, които ни се налагат, и се опитвахме да предпазим клиентите си от тях, но ситуацията стана неудържима“, заяви Кук, който напуска поста си през септември, пред вестника.
Цените на чиповете за памет са се повишили с до 600 процента през изминалата година, а пазарните анализатори предупредиха за нова заплаха от „чипфлация“ на международните пазари.
С ускоряващото се търсене на полупроводници анализаторите на Morgan Stanley посочват, че недостигът на продукти се е превърнал в „макроикономически проблем“, тъй като се отразява върху по-широката икономика и удря потребителите по джоба.
„Това, което започна като задръстване в инфраструктурата на изкуствения интелект, вече се разпростира върху хардуерните маржове, достъпността на устройствата, разходите за облак, инфлацията и политиката“, заяви Morgan Stanley в доклад от 66 страници.
„Производителите на памет се облагодетелстват от по-високите цени, маржове и предвидимост. Компаниите за хардуер надолу по веригата трябва да поемат разходите, да ги прехвърлят върху потребителите, да преработят продуктите си или рискуват срив в търсенето.“

Binance Research, в публикация в X от 14 юни, заяви, че чипфлацията е „инфлационна история, която пазарите подценяват“.
„Инфраструктурата на изкуствения интелект поглъща все по-голям дял от капацитета за съвременна памет“, написаха от компанията. „Това, което остава за смартфони, компютри и потребителски устройства, намалява с бързи темпове.
„Чипфлацията прониква във всеки пласт от разходния стек.“
Засега, въз основа на последния индекс на потребителските цени, американците все още не усещат този ценови натиск. Стоките в сферата на информационните технологии – компютри, периферни устройства, софтуер и смартфони – са поевтинели с 0,1 процента през май.
Акциите на Intel поскъпват
Тръмп се похвали и с инвестицията на американското правителство в Intel от миналата година.
През август 2025 г. администрацията обяви придобиването на дял от 10 милиарда долара в Intel, представляващ около 10 процента от компанията. По онова време пазарната капитализация на производителя на чипове беше около 100 милиарда долара, но оттогава насам тя е нараснала до над 600 милиарда долара.
„Делът на Америка вече надхвърля 60 милиарда долара“, написа президентът в публикацията си в Truth Social от 18 юни. „Кога за последен път президент е печелил пари за Америка?“
Акциите на Intel (INTC) скочиха с до 11 процента по време на търговската сесия на 18 юни, достигайки около 130 долара. От началото на годината книжата са се повишили с над 200 процента.
Акциите на Apple (AAPL) поскъпнаха с 1 процент и са нараснали с 10 процента от началото на годината, достигайки почти 300 долара.
Въпреки иранския конфликт, който натоварва глобалните вериги за доставки и поражда икономическа несигурност, американските акции в сектора на чиповете устояват на тези неблагоприятни условия.
Секторният индекс на полупроводниците PHLX на Nasdaq – който включва 30-те най-големи компании, търгувани в САЩ, занимаващи се със създаването и разпространението на компютърни чипове – е нараснал с близо 100 процента от началото на годината.
Съставният индекс Nasdaq, в който преобладават технологичните компании, е скочил с 19 процента за последните три месеца и се търгува в близост до рекордни нива.


















