Археолози в Австралия са открили рисунка на скален заслон на около 17 300 години. Това е най-старото произведение на изобразителното изкуство, откривано до сега в страната и дава по-пълна картина за древното минало на човечеството.
Изследователи от Мелбърнския университет и Университета на Западна Австралия откриват изображение на кенгуру, нарисувано от предци на народа Балангара, в североизточния регион Кимбърли в Западна Австралия.
Резултатите от изследването са публикувани на 22 февруари 2021 г. в специализираното издание „Nature Human Behavior“ и са част от най-големия австралийски проект за опознаване на скалното изкуство.
За да изчислят възрастта на рисунката, археолозите са работили с традиционно използвани методи, прилагайки радиовъглеродно датиране въз основа на възрастта на гнездата на оси върху боята.
Археологът Свен Узман от Университета на Западна Австралия споделя, че скалната рисунка e безценна за по-доброто разбиране на историята на аборигенската култура.
„Това емблематично изображение на кенгуру визуално наподобява скалните рисунки от острови в Югоизточна Азия, датиращи преди повече от 40 000 години, което предполага културна връзка и загатва за още по-старо скално изкуство в Австралия“ – казва Узман пред медията AAP.
„По-точното датиране на скалното изкуство означава, че можем по-добре да разберем как аборигените са живели от далечното минало до наши дни… Всъщност тази скална рисунка ни кара да преразгледаме какво означава да бъдеш „австралиец“, съчетавайки личната история на всеки с отдавнашното, изключително отдалечено във времето, управление на страната от аборигените.“
Изследователите изчисляват, че първите хора са пристигнали в Австралия преди поне 65 000 години. Известното до сега аборигенско скално изкуство има история с датировка от около 30 000 години, въпреки че неизвестното изкуство вероятно е много по-старо. „Открили сме инструменти, които са били използвани за създаването на това изкуство… преди близо 50 000 години“ – казва археологът антрополог Бруно Дейвид.
В Индонезия се намира най-старата скална живопис, откривана до сега, за която се смята, че датира от преди 45 500 години, съобщава Би Би Си. Рисунката на диво прасе, все още характерно за региона днес, е намерена в пещерата Леанг Тедонгде в отдалечена долина на остров Сулавеси.
Максим Обер, съавтор на доклада за скалната рисунка на дивото прасе, казва, че изображението е създадено от хора, които много приличат на нас днес. „Хората, които са направили рисунката, са били доста модерни, точно като нас. Те са разполагали с възможността и средствата, за да изобразят всичко, което им харесва“ – казва Обер.
Подобно на австралийските археолози, Обер също използва отлагания върху рисунката, за да изчисли датата на нейното създаване. Той обяснява, че е използвал изотопи на урана, които датира в калциевите отлагания върху горната част на рисунката, и заключава, че находището е на възраст поне 45 500 години.
„Но може да е много по-старо, защото датирането, което използваме, определя датировката само с образувания отгоре калцит“ – добавя той.
Районът Кимбърли в Австралия и индонезийската провинция Сулавеси са известни с това, че притежават едни от най-богатите и най-стари колекции от скално изкуство в света, създадени преди десетки хиляди години.