Getting your Trinity Audio player ready...
|
Продължение от част първа
Какви са съпътстващите заболявания и усложненията на аутизма?
Някои от често срещаните съпътстващи заболявания при аутизма включват:
- Проблеми със съня.
- Разстройства на храненето: Проблемите с храненето засягат до 80 % от децата с аутизъм, като в около 10 % от случаите те продължават през целия живот.
- Стомашно-чревни разстройства.
- Тревожност.
- Депресия.
- Обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР).
- Посттравматично стресово разстройство (ПТСР).
- СДВХ.
- Интелектуално увреждане.
- Невъзможност за учене.
- Пълна/частична загуба на говора.
- Проблеми с обмяната на веществата.
- Нетипични реакции на болка (преувеличени или намалени реакции).
- Епилепсия.
Що се отнася до усложненията, при хората с разстройства от аутистичния спектър смъртността е два пъти по-висока от тази при общото население, главно поради усложнения, свързани с епилепсията. Те също така могат да имат трудности при самостоятелния живот и да изпитват трудности при намирането на работа, социална изолация, виктимизация и тормоз.
Терапия
Понастоящем аутизмът е нелечим. Въпреки това хората с аутизъм могат да водят пълноценен живот. Ранното лечение на аутизма е от решаващо значение, тъй като то помага за намаляване на трудностите, изграждане на силни страни и преподаване на нови умения. Тъй като всеки човек с аутизъм има уникални силни страни и затруднения, интервенциите трябва да бъдат персонализирани, за да отговарят на специфичните нужди. Адаптираните планове за лечение могат значително да подобрят резултатите при малките деца. Съществуват някои правителствени и обществени услуги, които могат да помогнат.
Децата на възраст под 3 години може да отговарят на условията за получаване на услуги за аутизъм чрез програмата за ранна интервенция на техния щат. Семействата си сътрудничат със специалисти, за да създадат индивидуален план за семейни услуги (IFSP). За семействата, които отговарят на условията, се осигурява терапия от екип от терапевти вкъщи или в детска градина.
Децата с аутизъм в предучилищна и училищна възраст имат право на допълнителна подкрепа в детската градина и училище и в центрове за рехабилитация. Те могат да включват терапия и помощ в обучението у дома или в класната стая. Ако детето отговаря на изискванията, се изготвя индивидуална образователна програма, в която се посочват целите, свързани с обучението, поведението, социалните отношения и самообслужването. Специалните образователни услуги се предоставят, докато детето навърши 21 години. На 6-годишна възраст се извършва повторна оценка, за да се определи дали детето все още се нуждае от специална образователна програма.
Общите възможности за лечение включват изброените по-долу.
Поведенчески, психологически и образователни интервенции
Приложен поведенчески анализ (АБА): Приложен поведенчески анализ: Приложен поведенчески анализ е терапевтичен подход, който стъпка по стъпка обучава децата на специфични познавателни, социални, езикови, поведенчески умения и умения за самообслужване. Незначителните подобрения се подсилват и надграждат, за да се подпомогне развитието или промяната на поведението, а деструктивното поведение, като например агресията, се свежда до минимум. Терапията е персонализирана, за да отговаря на уникалните нужди на всяко дете.
Модел „Ранно начало Денвър“ (ESDM): Тази поведенческа терапия е предназначена за деца с аутизъм на възраст от 12 до 48 месеца и включва техники на ABA. Родителите и терапевтите използват играта, за да насърчават положителните взаимоотношения и да поощряват развитието на езикови, социални и познавателни умения чрез интерактивни дейности.
„Време на пода“ е терапия, основана на взаимоотношенията, при която родителите или лицата, полагащи грижи за детето, се ангажират с него, като сядат на пода, за да играят и да взаимодействат на нивото на детето. Тя е алтернатива на терапията ABA и може да се използва и в комбинация с ABA.
Логопедична терапия: Тя може да помогне на детето да подобри социалните, вербалните и невербалните си умения за общуване.
Интервенция за развитие на взаимоотношенията – е семейно-ориентирана поведенческа терапия, предназначена за подобряване на социалните и емоционалните умения при аутистите. Тя набляга на ролята на родителите като основни терапевти, като им предоставя обучение, за да помогнат на децата си да развият тези основни умения.
Лекарства
Медикаментозната терапия не лекува аутизма, но може да помогне за овладяване на определени симптоми. Понякога се използват селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI): Флуоксетин, пароксетин и флувоксамин са ефективни за намаляване на ритуалното поведение при хора с аутизъм. Антипсихотични медикаменти – могат да повлияят на самонараняващото поведение, но има потенциални странични ефекти. Стабилизатори на настроението и психостимуланти – те могат да бъдат от полза за тези, които изпитват проблеми с вниманието, импулсивност или хиперактивност.
Как начинът на мислене влияе на аутизма?
Начинът на мислене, както при хората с аутизъм, така и при околните, оказва огромно влияние върху ученето, емоционалното благополучие и цялостното развитие. Начинът на мислене за развитие – убеждението, че способностите, уменията и поведението могат да се подобрят с усилия и правилни стратегии – може да доведе до по-добри резултати чрез насърчаване на ученето и упоритостта, тъй като семействата и лицата с такъв начин на мислене са по-отворени към приемане на поведенчески терапии, обучение в социални умения и други интервенции.
Позитивната нагласа, подкрепяна от възпитателите и педагозите, помага за изграждането на самоувереност, което води до подобряване на социалните взаимодействия, ученето и емоционалната регулация.
Какви са естествените подходи към аутизма?
Тъй като са необходими допълнителни изследвания за ефективността и безопасността на следните природни подходи, моля, консултирайте се с вашия лекар, преди да опитате да използвате някой от тях.
- Лечебни билки
Следните билки са показали някои обещаващи резултати при проучвания върху животни:
Женско биле (Glycyrrhiza glabra): Проучване от 2024 г. установява, че екстрактът от женско биле, особено в доза 300 милиграма на килограм, подобрява няколко поведения при плъхове, проявяващи поведение, подобно на това при аутизъм. Той е повишил социалните взаимодействия на плъховете, направил ги е по-активни, намалил е повтарящите се действия и е спомогнал за понижаване на тревожността им. Екстрактът показа и ползи за когнитивната функция.
Сладкопойна чучулига (Acorus calamus): Коренището на сладкото знаме има седативно и антиконвулсивно действие, намалява възпалението и повишава имунитета при изследвания върху животни и in vitro. В проучване от 2022 г., когато малки плъхове с подобни на аутизъм симптоми са третирани с екстракт от сладкопойна чучулига в ранния постнатален период, мозъците им показват по-малко увреждания в сравнение с нетретираните плъхове, което предполага, че лечението може да помогне за защита на мозъчните клетки от аутизъм.
Корейски червен женшен: Проучване от 2016 г. установява, че лечението с корейски червен женшен подобрява всички поведения, свързани с аутизма, при мишки, с изключение на способността им да координират движенията. - Природни продукти
Камилско мляко: Камилското мляко съдържа повече основни минерали (напр. калций, желязо и цинк) и витамини, отколкото кравето мляко. В проучване от 2013 г. 45 деца с аутизъм, които пият сурово камилско мляко в продължение на две седмици, показват значително подобрение в поведението си, свързано с аутизма.
Омега-3 мастни киселини: В проучване от 2015 г., след като 41 деца и юноши с аутизъм получават 12-седмични добавки с омега-3 мастни киселини, те показват значителни подобрения в социалните умения, вниманието и поведенческите проблеми. Промените в нивата на мастните киселини в кръвта им са тясно свързани с подобренията в основните симптоми на аутизма.
Лутеолин и кверцетин: Лутеолинът и кверцетинът са естествени флавоноиди, които се срещат в различни хранителни растения. В проучване от 2011 г. при 37 деца с аутизъм, които в продължение на четири месеца са приемали препарат, съдържащ кверцетин и лутеолин, се наблюдава 10 % подобрение на речта, 25 % подобрение на социалните умения, 50 % подобрение на зрителния контакт и 75 % подобрение на стомашно-чревните симптоми. В контролирано клинично изпитване от 2013 г. 40 деца, които са получавали хранителна добавка, съставена от лутеолин и кверцетин, са отбелязали значително подобрение в симптомите на аутизма. - Диета
Децата с аутизъм често имат лош хранителен статус поради специфичните си хранителни предпочитания, които обикновено предпочитат висококалорични храни с ниско съдържание на хранителни вещества, като нишестените храни, пред плодовете и зеленчуците. Тези предпочитания често стават по-изразени с възрастта и са свързани с необичайна сензорна чувствителност, като например изострен вкус и мирис. Този уникален избор на храни може да наруши чревната микрофлора, което води до намаляване на разнообразието ѝ и потенциално да повлияе на цялостното здраве. Освен това ограниченото разнообразие в диетата им може да доведе до недостиг на витамини и да повлияе на растежа.
Някои деца с аутизъм могат да имат полза от безглутенова или безказеинова диета. Глутенът се съдържа в пшеницата, ръжта и ечемика, а казеинът – в млечните продукти като мляко и сирене. Въпреки това безглутеновата или безказеиновата диета може да не е подходяща за всички.
Препоръчително е децата с аутизъм да спазват богата на хранителни вещества и антиоксиданти балансирана диета, например такава с месо, яйца, натурално сирене, ядки, боб, зеленчуци и плодове. - Акупунктура
Преглед на 31 проучвания за ефективността на акупунктурата от 2011 г. показва, че всички те отчитат подобрения в поведението или развитието на деца с аутизъм. Систематичен преглед и мета-анализ на 11 проучвания от 2019 г. установява, че акупунктурата на скалпа значително намалява общите резултати по скалата за оценка на детския аутизъм (CARS) при деца под 3 години. Необходими са обаче по-интензивни клинични проучвания, за да се потвърди ефективността и безопасността на акупунктурата при лечението на аутизъм. - Музикотерапия
Музиката може да регулира възбудата и вниманието в мозъка, като ангажира различни мозъчни области при хора с неврологични заболявания. Музикалната терапия може да подобри координацията на движенията и да повиши социалната мотивация при деца с аутизъм. Музиката може да подпомогне развитието на техните социални взаимодействия чрез активиране на мозъчните мрежи, участващи в музикални и немузикални задачи. Не е ясно обаче колко дълго може да продължи ефектът.
Рандомизирано контролирано проучване от 2010 г. установява, че обучението по музика е в състояние да подобри речевата продукция при 50 деца с аутизъм, като подобрява области като речник, произношение, социална употреба на езика и тон на речта.
Как да превентираме появата на аутизъм?
Въпреки че няма лек или сигурен начин за предотвратяване на аутизма, родителите могат да предприемат определени стъпки за намаляване на рисковете, като например намаляване на вероятността да се роди бебе с аутизъм или да се роди преждевременно.
Ако планирате бременност или в момента сте бременни, помислете за следното:
- Избягвайте да пушите, да пиете алкохол и да употребявате канабис.
- Бъдете внимателни с витаминните добавки, особено с цинка и желязото.
- Хранете се със здравословна храна, богата на цели продукти, и избягвайте ултрапреработените храни.
- Въпреки че е важно да останете активни, избягвайте прекомерното физическо натоварване по време на бременността, което може да доведе до преждевременно раждане.
- Предпазвайте се от външно замърсяване, особено от замърсители на въздуха, и избягвайте излагането на тежки метали, химикали, нарушаващи функциите на ендокринната система, и други токсини.