В българския календар има дни, които не просто отбелязват събития, а носят дълбока символика и културна памет. Един от тези празници е Бабинден – денят, в който се отдава почит на жените, даряващи живот и грижа, на бабите-акушерки и на всички, които са част от чудото на раждането.
Корените на празника
Бабин ден, честван на 8 януари (или на 21 януари по нов стил), е един от най-старите народни празници в България. Той е посветен на бабите-акушерки – жените, които помагали на родилките и били пазителки на знанието за раждането. Те не били просто помощници, а символ на мъдростта и опората в общността.
Ритуали и обичаи
Още преди изгрев слънце майките с малки деца, обикновено до тригодишна възраст, се отправят към чешмата, за да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец – символи на здраве и благополучие. Със сапун и нова кърпа те отиват в дома на бабата-акушерка, за да извършат ритуалното „поливане“.
Този обред се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или пред стълбите на дома. Всяка жена подава на бабата сапуна и полива ръцете ѝ с вода, за да се измие. След това ѝ дарява новата кърпа. В знак на благодарност бабата избърсва мокрите си ръце в полите на младите невести – за да бъдат те плодовити и да раждат лесно. Освен това, тя закичва всяка жена с китка здравец, завързана с червен и бял конец, символизиращи здраве и живот.
След ритуала жените даряват бабата с ризи, чорапи и платове, които символично премятат на дясното ѝ рамо. От своя страна, бабата връзва на ръчичките на децата червен и бял конец със сребърна монета – за здраве и късмет. Тя също дарява децата с чорапки или ризки и измива лицата им с вода, която се вярва, че на Бабинден притежава пречистваща сила.
В миналото бабата изпълнявала и друг важен обред. След раждането тя напълвала стомна с вода, потапяла в нея китка босилек и я отнасяла в църквата, където свещеникът я освещавал. Тази „молитвена вода“ се връщала при родилката, която я използвала за умиване на себе си и детето до 40-ия ден след раждането – период, смятан за време на пречистване.
Празничната трапеза
След ритуалите настъпва време за празнично угощение. По обяд булките и невестите се събират в дома на бабата-акушерка, като всяка носи дарове – прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с вино. Жените целуват ръка на бабата и ѝ поднасят даровете. Дъщерите и снахите подреждат богата трапеза, около която сядат всички присъстващи. Веселието е съпроводено с песни, танци и задушевни разговори, които подчертават силата на женската солидарност и общност.
Символиката на празника
Бабинден е повече от традиция – той е празник на живота, на връзката между поколенията и на женската енергия, която движи света напред. Той ни връща към корените и ни напомня за важността на благодарността, солидарността и почитта към тези, които ни даряват с грижа и надежда.
Нека не забравяме тези малки, но значими празници, които ни свързват с миналото и ни припомнят кои сме. Бабинден е именно такъв – празник на живота, на женската сила и на вечната връзка между миналото и бъдещето.