• За нас
  • Пишете ни!
петък, 9 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Мнения

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

отРалица Бояджиева
9 май , 2025
Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

"Майките"

Getting your Trinity Audio player ready...

„Майките“ не дава отговори, а задава въпроси – едни от най-важните е до каква степен слушаме децата си и чуваме ли наистина какво искат да ни кажат

Последните два месеца толкова много се изписа и толкова много гледания събра английският сериал “Adolescence”, а в края на март месец беше излъчен премиерният епизод на мини сериалът „Майките“, създаден по едноименния роман на Теодора Димова.

Да, сериалът е на български език и не може да достъпи на този етап публика извън България, но това не омаловажава неговата съдържателност и изпълнение.

Поредицата проследява историята на шест различни семейства и взаимоотношенията между родители и деца. Въпреки че някои критици твърдят, че в първия епизод липсват автентичност и дълбочина, както и че има някои сякаш излишни промени в сравнение с книжния оригинал, сериалът от шест епизода заслужава особено внимание.

Режисьор на „Майките“ е Виктор Чучков-син. Сценаристи са Александър Чобанов,  Лило Петров (собственият син на авторката на романа) и Владислав Тинчев, а оператор – Александър Станишев. Продуцент е Александър Христов, музиката е на Любомир Денев-син.

В ролите на родителите са едни от най-популярните и обичани български актьори – Рая Пеева, Юлиан Костов, Захари Бахаров, Юлиан Вергов, Гергана Плетньова, Петър Антонов, Доля Гавански, Петя Силянова, Мартина Апостолова, Деян Ангелов и Илияна Коджабашева. В техни деца ще се превъплътят младите актьори Матю Горанов, Евелина Бибова, Грета Георгиева, Светлозар Янакиев, Лора Ахтарджиева, Иван Иванов и Ясмина Радева.

Сериалът

Сюжетът на социалната драма, адаптиран по едноименния роман на Теодора Димова „Майките“, проследява историите на шест деца и техните семейства, всяко със своите емоции и проблеми, успоредно с връзката, която тийнейджърите изграждат с новата си учителка (в ролята влиза Боряна Братоева). На пръв поглед тя не се различава от останалите учители, но оценките на класа се подобряват, приятелствата – също, а отношенията между учениците започват да се променят. Във всяко семейство обаче има скрит или явен проблем. По тази причина Явора (както иска да я наричат учениците й), която децата почти обожествяват, се превръща в онази липсваща майка, за която всички те мечтаят.

Романът „Майките“ е издаден през 2006 г. – време, много по-различно от нашето, но критици твърдят, че игралният „Майките“ е изпълнен с редица промени от книгата.

Първият епизод на сериала ни запознава с младия Никола (Матю Горанов) и родителите му Албена (Рая Пеева) и Орлин (Юлиян Костов). На пръв поглед те са перфектното богаташко семейство, но безупречният им живот, който Албена показва на света, е далеч от истината.

Докато в романа Албена е модел, тук – вероятно в търсене на актуалност, освен бивш модел – тя е и инфлуенсър.

Никола е объркан и нещастен тийнейджър, който подобно на другите си съученици усеща липсата на майчинска грижа и я намира в новата си учителка. Само че границата между майчинската и романтичната любов е размита. Баща му, Орлин, дори му дава съвети, без да предполага, че синът му е влюбен в учителката си.

Отношенията между момчето и Явора са представени добре – от поставянето на граници от нейна страна до обвинението в престъпление, което не е извършила.

„Майките са голяма работа. Винаги искат най-доброто за децата си. Понякога го изискват, но винаги е от любов“, опитва се да му вдъхне кураж класната на Никола.

Първият епизод може да остави погрешни впечатления в зрителите заради провокативни, сексуални, завоалирани сцени, но определено трябва да се даде шанс на сериала и ще има моменти, в които ще хваща зрителя за гърлото, ще затъркулва сълзи по бузите, ще открадне някоя и друга усмивка и подхилване.

Посланието

Истината е, че „Майките“ не дава отговори, а задава въпроси, като едни от най-важните е до каква степен слушаме децата си и чуваме ли наистина какво искат да ни кажат. Всеки от шестте епизода, заснети от оператора Александър Станишев, е нещо като отделен филм, който ни показва какъв е животът през погледа на отделните деца.

Както и самата Теодора Димова е казвала, децата нямат защитните механизми, които имат възрастните. Родителската връзка и родителската обич действат като щит и предпазва децата от самотата и всички неволи, но когато тя липсва, както при Никола, той остава оголен като нерв и приема всички отрицателни енергии на заобикалящата го действителност.

Тъжните истории на „Майките“ са нещо като хроника на нашето съвремие, което е време на духовна и нравствена криза, в което се възпитават често не деца, а палачи. Децата се превръщат в глобален план в жертви на времето на краха на духовните ценности, а в частен план – в жертви на своите психично болни, нещастни и объркани родители.

Както и самият режисьор Виктор Чучков е обърнал внимание на премиерата: „Едно от посланията в сериала е да пазим децата. Без да даваме съвети или да имаме рецепти… Има една хубава реплика на герой от сериала, който казва: „Децата не идват с упътване.“ Посланията в „Майките“ са свързани за повече диалог между родители и деца, който е твърде нужен.“

„Мисля, че взаимоотношенията между родителите остават трайна следа в живота на децата и това ще се види и в сериала. Последствията могат да бъдат фатални“, е мнението на актрисата Искра Донова, която влиза в ролята на майка в драматичната поредица.

Както “Adolescence”, така и „Майките“ напомня важността на комуникацията във всяко семейство между родители и деца и между майките и бащите като партньори. Всеки отглеждащ или отглеждал тийнейджър знае тяхната способност да се затварят, слъгосват, манипулират, но именно възрастните са тези, които трябва да са на разположение и да изчакват приливите на желание за комуникация от младежите, макар тези моменти да не са чести и за съжаление кратки при някои.

Нека си напомним, че от говоренето ни подрастващите чуват едва една десета, но личният пример е това, което попиват неосъзнато. Семейство, в което между родителите цари трайно мълчание или напротив – постоянни скандали, липсват ласки и мили жестове, няма да отгледа и възпита открито, комуникативно, способно на любов дете. Както свещеник в една църква напомни – ако родителите се прекръстят в църквата, и децата ще го направят.

Репликите в почти всеки епизод на сериала, че децата си имат майки и учителката не може да ги замести, може да се приеме като вик от безпомощност. Това, че жени са родили и/или отглеждат своите рожби, не ги прави автоматично майки. Майчицата се предполага, че е грижовна, мила, всеотдайна, любвеобилна, разбираща, закриляща, подкрепяща.

Дори когато децата не желаят за комуникират с майките и бащите си, би било прекрасно да имат с кого да го правят макар и друг – трети човек: професионалист (психолог), учител, треньор, ментор, по-голям брат, сестра, братовчед. В това няма нищо лошо дори обществото да критикува. Именно родителите трябва да са осъзнати и благодарни, че децата им общуват, а не се затварят и таят всичко в себе си, което може да е трайно критично в някои ситуации и дори фатално.

Българският минисериал „Майките“ бе представен на тазгодишното издание на „Берлинале“.

ВИЖТЕ СЪЩО
TikTok Creator's Lab
Педиатър: TikTok разклаща психическото и морално развитие на децата
dizajnerski narkotici
Дизайнерските наркотици убиват децата ни
1 AwZYleKkeTa96VFkdawTPw scaled
За смисъла на прошката
5 min.dnevnik na blagodarnostta
Дневник на Благодарността ще помага на децата
id5749182 inside
Борбата, която съвременните родители водят, отглеждайки децата си
drevni kitajski istorii za karmata
Пет древни китайски истории за кармата и моралните уроци
Картината "Мамо, къде си?" от художника Ли Дзиню на изложба на "Художници срещу насилственото отнемане на органи" (AAFOH), в Ню Йорк на 10 май 2016 г. , включваща творби, които отразяват нарушенията на човешките права в Китай. Бенджамин Частийн/Epoch Times
Съдбата на децата на преследваните Фалун Гонг в Китай не е без значение
trudno za vjarvane
„Трудно за вярване“ – филмът разказва за съвременния Холoкост в Китай
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Кехлибар от Алем Кетема, Етиопия

Художникът Иван Саздов: Водещото при мен е любовта ми към древната смола кехлибар

0
0
спектакъла „Хубавата Елена“ – опера-буфа от Жак Офенбах

Учебният музикален театър към НМА „Проф. Панчо Владигеров“ отбелязва 60 години от създаването си

0
0
Робърт Францис Превост избран за първи американски папа

Робърт Франсис Превост избран за първи американски папа

0
0
https://www.operasofia.bg/

Софийската опера с грандиозни спектакли на площада пред храм -паметника „Св. Александър Невски“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Изучаване на религия в училищата

За и против религията в училище

0
0
Може ли изкуственият интелект да създава изкуство? Сотбис казва да

Може ли AI да създава изкуство? Sothebys казва „Да“

0
0
Разгадаване на парадокса на трудолюбивите бедни в Китай

Парадоксът „трудолюбивите бедни“ в Китай

0
0
Тръмп открива непреднамерени съюзници в своята търговска война с Китай

Тръмп открива неволни съюзници в своята търговска война с Китай

0
0
Голямата производствена миграция извън Китай

Голямата производствена миграция от Китай

0
0
Суданци се редят на опашка, за да получат благотворително ястие „Ифтар“ в Омдурман, 19 март 2025 г., по време на Рамазана. Ебрахим Хамид/AFP via Getty Images

Войната на ОАЕ срещу Судан навлезе в нова и много опасна фаза         

0
0
Индия съобщава, че е извършила въздушни удари срещу терористи в контролирания от Пакистан Кашмир

Индия нанесе въздушни удари срещу терористи в Пакистан

0
0
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Камарата на представителите прие законопроект срещу насилственото отнемане на органи от последователи на Фалун Гонг в Китай

0
0
Джао Ксингонг - новият световен шампион по снукър

Джао Синтун от Китай – от дебютант до световен шампион

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
Следваща публикация
Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria