Getting your Trinity Audio player ready...
|
Силиконовите форми правят печенето лесно и удобно. Но има няколко неща, които трябва да имаме предвид, за да са наистина безопасни.
Кой не би се очаровал от сладките силиконови формички за печене на кексчета, мини хлебчета, мъфини и практически всичко друго, което можете да си представите? Те украсяват рафтовете на магазините с дъга от весели цветове, а десетки хиляди щастливи клиенти са оставили страхотни отзиви. „Силиконовите формички са толкова лесни за използване!“ „Те могат да се използват от фризера до фурната!“ „Те наистина са незалепващи!“ „Почистването е лесна работа!“ „Вече няма да махате полепнали остатъци от металните форми за мъфини!“
Въпреки че всички тези твърдения са верни, някои се питат доколко безопасен е силиконът за използване в производството на храни. Дали той не отделя някакви химикали в храната? Безопасен ли е за използване при високи температури? Съдържа ли бисфенол-А(изходен продукт за пластмаси) ?
Анатомия на силиконовите продукти
Силиконовите продукти се използват широко в много сектори, включително в здравеопазването, козметиката и строителството, и често се считат за по-добра алтернатива на пластмасата. Силиконовите продукти предлагат по-голяма издръжливост и гъвкавост от много подобни пластмасови продукти, по-голяма устойчивост на екстремни топлинни и студови условия, а силиконът за хранителни цели не съдържа вредни химикали като бисфенол-А(BPA).
Силиконът се произвежда чрез комбиниране на силиций – вторият най-разпространен елемент в земната кора след кислорода – с кислород, водород и въглерод чрез няколко сложни процеса, за да се образува синтетичен полимер, подобен на каучук. Силиконите са одобрени за първи път от Агенцията по храните и лекарствата (FDA) на САЩ през 1977 г. като GRAS – „общопризнати като безопасни“ за употреба в контакт с храни.
Минава десетилетие, преди на пазара да се появят първите силиконови прибори за готвене – шпатули. Оттогава насам производството на силиконови кухненски съдове, включително съдове за печене, форми, прибори и други, се разрасна, но не и последвалите проучвания. Поради сравнително скорошната му поява в домашните и търговските кухни, досега има малко изследвания за всякакви дългосрочни опасения за здравето, свързани с многократната употреба на силиконови кухненски съдове.
Заедно с FDA, здравната организация Health Canada недвусмислено одобри силикона, заявявайки, че „Не са известни опасности за здравето, свързани с използването на силиконови съдове за готвене. Силиконовият каучук не влиза в реакция с храни и напитки и не произвежда опасни изпарения“. Като цяло се смята, че силиконът за хранителни цели не е токсичен и химически стабилен, както и че не е порьозен, което означава, че не пропуска химикали в храната и не абсорбира цветове или миризми.
Въпреки това последвалите изследвания повдигнаха въпроси относно безопасността и контрола на качеството. В доклад на европейската потребителска организация BEUC от юни 2022 г. се разглежда безопасността на силиконовите съдове за печене. След като тестват 44 различни форми за кекс, закупени от различни търговци на дребно, изследователите установяват, че 82% от тях отделят ниски нива на „вещества, пораждащи безпокойство“. Шест от 44-те проби отделят нарастващи количества летливи съединения между първия и третия тест, което показва, че материалът не е достатъчно стабилен за многократна употреба. В доклада се заключава, че „силиконът … не е инертен и може по невнимание да добави „химически съставки“ към тортите и други печени изделия, които потребителите нито очакват, нито искат“.
Качеството има значение
В изследване от юли 2022 г., публикувано в специализираното издание Food and Chemical Toxicology, изследователите тестват четири различни силиконови форми за кексчета. Две от тях са сертифицирани с „платинен“ силикон – най-чистият наличен силикон, а две са с „по-ниско качество“. Разликите били значителни. Формите с по-високо качество отговарят на стандартите за отделяне на летливи органични съединения, но формите с по-ниско качество не отговаряли.
В публикация от май 2023 г. в изданието Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, се отбелязва значението на качеството на продуктите, като се посочва, че „поради различията в производствените формули и процеси на продуктите от SR [силиконов каучук] качеството на наличните в търговската мрежа продукти от SR варира значително, като има потенциал за химическа и биологична опасност. Остатъчните химикали в SR … са непреднамерено добавени вещества, които могат да мигрират в храните по време на преработката, така че трябва да се гарантира безопасната употреба на SR“.
Като цяло висококачественият силикон (за хранителни цели или по-висок клас) ще бъде по-чист, без химически „пълнители“, които обикновено се добавят в продукти с по-ниско качество. Не сте сигурни в чистотата на силиконовите съдове, които използвате? Мillion Мarker, организация, посветена на общественото образование относно токсините в околната среда, предлага да използвате „теста с щипване“. Просто стиснете и завъртете малка част от силиконовата гума. Ако се появи бял цвят, това е индикация, че продуктът съдържа химически „пълнители“, тъй като чистият силикон е с един и същ цвят навсякъде.
Съвети за закупуване и използване на силиконови продукти
Силиконовите кухненски съдове са се наложили и няма съмнение, че те превъзхождат тефлоновите или пластмасовите си аналози. Въпреки това има няколко неща, които трябва да се имат предвид, за да се гарантира, че продуктите, които използваме, и храните, с които те влизат в контакт, са възможно най-безопасни.
Избирайте най-чистия и най-качествения наличен силикон. Уверете се, че той е подходящ за хранителни цели или по-добър (медицински или платинен). Струва си да похарчите повече, за да сте сигурни, че материалът ще остане „като нов“ и безопасен за употреба в продължение на години. Колкото по-високо е качеството на силикона, толкова по-малък е шансът той да отдели химикали в храната ви.
Използвайте само според указанията и не излагайте силикона на топлина, по-голяма от препоръчаната от производителя. В швейцарско изследване от 2005 г. са тествани различни силиконови форми за печене и е установено, че формите са стабилни само до около 150 ℃. Това буди безпокойство, тъй като в много рецепти за печене се изисква фурна с температура близо до 180 ℃. Проверете одобрената максимална температура за вашите силиконови форми и не я превишавайте. Освен това никога не излагайте силикона на открит огън и не го поставяйте под нагревателя на уред. Той може да се разтопи или да отдели вредни изпарения.
Силиконовите кухненски съдове могат да бъдат чудесна алтернатива на други варианти с незалепващо покритие. Изборът на висококачествени продукти и използването им само според указанията е от ключово значение за осигуряване на дългогодишна безопасна употреба.