• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 19 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Общи

Диета с ниско съдържание на нишесте и захар облекчава синдрома на раздразненото черво и подпомага отслабването

отЕкип на The Epoch Times
23 ноември , 2024
Диета с ниско съдържание на нишесте и захар показва обещаващи резултати за облекчаване на синдрома на раздразненото черво и подпомага отслабването

MatL Images / Shutterstock

Ново проучване сравнява диета с намалено съдържание на нишесте и захароза с диета с ниско съдържание на FODMAP от гледна точка на облекчаване на синдрома на раздразненото черво. Научете за по-прост подход за управление на симптомите на СРЧ.

Скорошно проучване от Лундския университета в Швеция, разкри по-прост начин за овладяване на синдрома на раздразненото черво (СРЧ). Консумирането на по-малко нишесте и захар, в което се изразява хранителен план, наречен диета с намалено съдържание на скорбяла и захароза (ДНССЗ), не само постига същите резултати като популярната диета с ниско съдържание на FODMAP (нисковъглехидратна диета) по отношение на облекчаването на симптомите, но се оказва и по-добро за насърчаване на загубата на тегло и намаляване на желанието за захар.

FODMAP (ферментиращи олиго-, ди-, монозахариди и полиоли, т.е. захарни алкохоли) се отнася до вид въглехидрати, които могат да причинят храносмилателни проблеми.

По-ранни изследвания предполагат, че ДНССЗ е свързана и с други здравословни предимства, а нисковъглехидратната диета има някои недостатъци.

Проучване сравнява диети за лечение на СРЧ

СРЧ се отнася до група симптоми, включително болка в корема, диария и запек, които възникват без видими признаци на увреждане на храносмилателния тракт. Докато диетата с ниско съдържание на FODMAP – която ограничава приема на определени въглехидрати, включително пшеница, лактоза, фруктоза, ръж и ечемик – е възприетото диетично лечение, проучването на Университета в Лунд, публикувано в Nutrients през септември, го сравнява с алтернативен подход.

„Започнахме това проучване през 2022 г., за да сравним ДНССЗ и нисковъглехидратната диета“, заяви Бодил Олсон, професор в Университета в Лунд и съавтор на проучването. Участниците в проучването включваха 155 души със СРЧ, случайно разпределени да следват или ДНССЗ, или нисковъглехидратна диета в продължение на четири седмици. В началото на изследването те не бяха на специална диета.

Резултатите показаха, че и двете диети подобряват симптомите на СРЧ със 75 до 80 процента. Освен това в края на експеримента участниците в групата с ДНССЗ имаха по-голяма загуба на тегло и по-малко желание за захар от тези в групата с нисковъглехидратна диета.

ДНССЗ срещу нисковъглехидратна диета

FODMAP са късоверижни въглехидрати, устойчиви на храносмилане. Лекарите препоръчват нисковъглехидратната диета за СРЧ, защото храните с високо съдържание на FODMAP имат тенденция да произвеждат газове и да променят навиците на червата.

Въпреки това предимство, нисковъглехидратната диета има следните недостатъци:

  • Нисковъглехидратната диета изключва много хранителни плодове и зеленчуци и ограничаването на тези храни в диетата може да доведе до дефицит на витамини и минерали, според клинично изследване, публикувано в Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.
  • Диетата ограничава пребиотиците – храни с високо съдържание на фибри, които увеличават полезните бактериални щамове в червата – потенциално вредейки на чревния микробиом.
  • Някои хора се оплакват от сложността на нисковъглехидратната диета, тъй като тя има обширен списък с храни, които трябва да се избягват.

За разлика от нисковъглехидратната диета, ДНССЗ се фокусира върху намаляването на захарозата, скорбялата и добавената захар. Според Олсон тя е здравословна и проста.

„Всъщност не бихме нарекли ДНССЗ диета“, пише тя в изявлението си. „Това е начинът, по който всеки трябва да се храни, не само тези със СРЧ. И за разлика от нисковъглехидратната диета, ДНССЗ е лесна за разбиране и по-лесна за спазване. Можете да ядете всичко, когато сте поканени на вечеря, просто по-малко от определени неща. Ако оставите стомаха си да почива през останалата част от седмицата, можете да си позволите малко един ден!“

Защо ДНССЗ предлага предимства

Редица механизми могат да обяснят положителните ефекти на ДНССЗ, каза Олсон пред The Epoch Times в имейл.

Един фактор може да включва рядък дефицит на сукраза-изомалтаза, ензим, който разгражда захарта и скорбялата. „Вроденият дефицит на сукраза-изомалтаза е генетично заболяване, водещо до стомашно-чревни симптоми при деца“, каза тя. „При пациенти със СРЧ е установена повишено разпространение на редки варианти на гените за сукраза-изомалтаза, което е в съответствие с подобряването на стомашно-чревните симптоми чрез ДНССЗ.“

Друг потенциален механизъм е свързан със състава на чревната микробиота. Излишъкът от несмлени въглехидрати в червата може да доведе до повишена секреция на течности, каза Олсон. Микробиотата разгражда храната, което води до производство на газове. Тези ефекти водят до подуване, газове, болка и диария. Тъй като ДНССЗ намалява приема на въглехидрати, тя намалява симптомите, които следват.

„Освен това намаляването на теглото може също да доведе до подобряване на симптомите“, каза тя. „Мастната тъкан произвежда възпалителни и хормонални вещества, така че загубата на тегло води до намалена секреция на такива вещества. Това може да доведе до по-малко симптоми чрез намаляване на нискостепенното възпаление.“

Ползите от ДНССЗ за намаляване на теглото и желанието за захар могат частично да произтичат от ниския ефект на ситост на захарта, каза Олсон. Консумирането на захар води до прием на калории с по-малко усещане за ситост, което води до повече ядене. За разлика от това, консумирането на мазнини насърчава ситостта, което води до по-малко хранене. По този начин високата консумация на захар води до консумиране на много повече калории.

Спазване на ДНССЗ

Проучване от 2021 г., публикувано в Nutrients, очертава насоки за спазване на ДНССЗ.

Диетата препоръчва увеличаване на приема на следните храни:

  • Плодове и зеленчуци без нишесте
  • Месо и риба
  • Млечни продукти без добавена захар
  • Масло и олио
  • Богати на фибри зърнени храни като овес, кафяв ориз и 100% пълнозърнест хляб
  • Ядки и семена

ДНССЗ включва също избягване на следното:

  • Нишестени плодове като банани
  • Нишестени зеленчуци като картофи, царевица и боб
  • Овесено и соево мляко
  • Маргарин
  • Рафинирани зърнени храни и преработени зърнени закуски
  • Сладки закуски и напитки

Мнение на гастроентеролог

Как биха били приети констатациите от скорошното проучване в Nutrients в реалния свят на гастроентерологичната практика?

Д-р Ашкан Фархади, сертифициран гастроентеролог в Медицинския център MemorialCare Orange Coast във Фаунтин Вали, Калифорния, сподели мислите си пред The Epoch Times в имейл.

Фархади каза, че намира проучването за много интересно поради известните недостатъци на нисковъглехидратната диета и потенциалните допълнителни ползи от ДНССЗ.

„Докато няма съмнение, че нисковъглехидратната диета работи, тя е изключително ограничаваща. Всъщност повечето от моите пациенти не могат да се справят с нисковъглехидратната диета, защото ги лишава от много плодове и зеленчуци“, каза той.

„Така че съм наистина щастлив да имам алтернатива, която всъщност е много привлекателна, тъй като в днешно време хората се подлагат на диети с ниско съдържание на нишесте и захар по различни причини.“

Мари Уест допринесе за този материал.

ВИЖТЕ СЪЩО
mental health through diet
Как да подобрим психичното си здраве с диета – съвети от психиатър
(Илюстрация от The Epoch Times)
Можете да отслабнете непреднамерено, без ограничения в диетата
id5578220 gettyimages 76499178 1080x720 1
Китайските фалшиви стоки представляват глобален риск за здравето
periodichno gladuvane
Фастинг диета – предимства на периодичното гладуване
Как да успокоим тревожния ум
Как да успокоим тревожния ум
mg 3153 copy
Фалун Гонг – най-популярният вид чигонг
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Основател на оркестър „Кантус Фирмус“ и Главен оперативен директор на "Фреш радио груп"

Ректорът на СУ „Климент Охридски“ спрял радио „Класик А“, защото студентите не слушали класика

0
0
Тръмп заявява, че има идеи относно Иран, но засега не поема ангажимент за военна намеса на САЩ

Тръмп заявява, че има идеи относно Иран, но засега не поема ангажимент за военна намеса

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
image 2025 06 15 175032014

За и против влизането на България в еврозоната (Част I)

0
0
Проф.д.ик.н. Румен Гечев и доц. Григор Сарийски (Колаж – Станислав Николов)

За и против влизането на България в еврозоната (Част II)

0
0
Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
2
Министър Георг Георгиев прие председателя на вече заличеното сдружение Културен клуб “Иван Михайлов” Люпчо Георгиевски в МВнР

Люпчо Георгиевски, председателят на заличения Културен клуб “Иван Михайлов”, се срещна с министъра на външните работи

0
0

Свързани Публикации

Китайските власти са задържали двама преподаватели за това, че "говорят истината" за вярата си, твърди източник

Китайските власти са задържаха двама преподаватели за това, че „говорят истината“ за вярата си, твърди източник

0
0
Как един оцеляващ и бивш офицер от разузнаването на американската армия се подготвя за извънредни ситуации

Как да се подготвим за кризисни ситуации – разговор със специалиста по оцеляване Джим Роулс

0
0
Гръбначни изкривявания при деца (https://roditel.bg/)

Гръбначни изкривявания при децата – причини и превенция

0
0
Войници от суданската армия, лоялни на началника на армията Абдел Фатах ал-Бурхан (AFP via Getty Images)

Разногласия между ОАЕ и Египет провалиха опит за създаване на контактна група за разрешаване на конфликта в Судан

0
0
Полицията в Европа разбива платформата за педофили „Kidflix"

Европол разби международна педофилска мрежа за споделяне на видео – платформата Kidflix

0
0
Основател на оркестър „Кантус Фирмус“ и Главен оперативен директор на "Фреш радио груп"

Ректорът на СУ „Климент Охридски“ спрял радио „Класик А“, защото студентите не слушали класика

0
0
Законодатели разследват антиимиграционни бунтове в Лос Анджелис за връзки с Китайската комунистическа партия

Законодатели разследват бунтовете в Лос Анджелис срещу антиимиграционните служби за връзки с Китайската комунистическа партия

0
0
Русия удря украинска петролна рафинерия в нов удар по енергийната инфраструктура на Киев

Русия удря украинска петролна рафинерия в нов удар по енергийната инфраструктура на Киев

0
0
Проф.д.ик.н. Румен Гечев и доц. Григор Сарийски (Колаж – Станислав Николов)

За и против влизането на България в еврозоната (Част II)

0
0
image 2025 06 15 175032014

За и против влизането на България в еврозоната (Част I)

0
0
Следваща публикация
Дакота Дичева (снимка: PFL)

Опасната Дакота Дичева – Dangerous стигна до шампионската битка в Професионалната лига на бойците

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria