Продължение от част първа
Консумиране на сезонни плодове и зеленчуци
За осигуряването на пълноценно хранене е необходимо консумирането на сезонни плодове и зеленчуци през съответния сезон. През всеки сезон има достатъчно сезонни хранителни продукти, включително и през зимата.
Плодове
Плодовете в България започват да зреят още през месец май, когато се появяват ягодите и черешите. Следват кайсиите и прасковите, дините и пъпешите, ябълките и крушите. Това са основните плодове. През всеки сезон се появяват допълнителни като малини, къпини и др. Всеки плод е най-полезен по времето, в което узрява.
Важно е плодовете да се приемат в натурален вид, под формата на сокове и нектари (смутита). Не е добре нектарите да включват много придукти. В много рецепти ви съветват да включвате в тях 7 – 8 съставки като сушени плодове, семена, ядки, различни подправки, наред с основните плодове. Това причинява шок на организма, тъй като той много трудно ги усвоява. При физическо неразположение някои от вас погрешно мислят, че едно такова смути сутрин ще им осигури физическа сила. Най-добре е да започнете деня с 2 до 3 продукта в едно смути, единият от които да бъде зелени листа. Например 1 банан и един сезонен плод като ябълка, круша, киви или др., и едно зелено листо. Към всички тях, които образуват течност, трябва да добавите вода, около 20% от количеството им, за да може тази смес да бъде лесно усвоена. Във фрешовете ви трябва да присъстват не повече от 2 вида плодове и едно зелено листо или подправка като магданоз, копър и др. В България разполагаме с изобилие от зелени листа като тученица, рукола, айсберг, спанак и лапад.
Сушените плодове трябва да се консумират в натурален вид. По време на физически неразположения на едно хранене е добре да приемате не повече от 2 вида, предварително изкиснати за 24 часа с цел по-лесна обработка и усвояване от организма. От тях можете да си приготвяте мармалад без захар, който да съхранявате няколко дни в хладилник. Той потиска потребностите на въглехидратната обмяна от 1 – 2 лъжици сладка храна при различни неразположения, особено при разстроена нервна система, защото действа успокояващо.
Не подценявайте тиквата, появяваща се през късна есен, с безспорните й полезни качества, особено лаксативни, както и за отделителната система. (Тикватата се разглежда като плод и като зеленчук. бел. авт.)
Отварите от тиква, ябълка и дюля се приемат много благоприятно от организма. Потискат болестни симптоми, успокояват и балансират организма.
Салати
Натуралните зеленчуци е добре да се консумират също през сезоните, в които зреят. През август и септември се появяват доматите и краставиците. През останалото време зреят и се приемат добре кореноплодните като моркови, червено цвекло, зеле, ряпа, алабаш, гулия, пащърнак. Кореноплодните е добре да се настъргват за салати на ситно ренде, за да се усвояват по-лесно от организма.
Топлинно обработвани зеленчуци
Топлинно обработваните зеленчуци като картофи, моркови, целина, гулия, пащърнак и червено цвекло са полезни по време на цялата година.
Ако сте решили да консумирате тиквички по друго време, предпочитайте замразени или правилно консервирани, вместо предлаганите по магазините, които са скъпи, без стойност за отделителната система и дори имат особена миризма.
Краят на септември е времето на нашето зеле, богато на витамин U. То е плътно, а при разрязване сълзи, т.е. съдържа достатъчно влага и е много лесно се усвоява. Изключително полезен е сокът от зеле, който ние тук предлагаме всеки ден по време на сезона му. Добре е да си посигурите два – три пъти седмично сок от зеле, ако искате да усетите благотворното му въздействие върху целия организъм, особено върху отделителната система, съдовете, сърцето, жлезите с вътрешна секреция, черния дроб и жлъчката.
Зеленчуците могат да се подлагат на различни видове топлинна обработка като варене, варене на пара, печене на скара или др., според технологичните средства, с които разполагате. Когато варите зеленчуков бульон, най-отдолу в съда, който използвате, е добре да сложите кореноплодните, над тях сезонните като тиквички, пиперки или зеле. За патладжана използвайте други начини за топлинна обработка. Над тях можете да поставите стеблата на два вида подправки: магданоз и копър; магданоз и целина; магданоз и лапад, спанак или босилек и т.н. Листата използвайте за салати, предястия и ястия. При желание и възможност да консумирате лук и чесън, сложете ги най-отгоре като необелени цели глави. Те се обработват бързо от топлината, преди останалите продукти. При натискането им се образува нещо, наподобяващо крем. После можете да ги извадите и да ги добавите към различни ястия. Аз използвам рядко лук и чесън. Ако някой има нужда от тях, сварявам ги отделно, отделям крема и изхвърлям останалата част.
Варива
Зрял фасул, леща, нахут и соя са най-често употребяваните варива у нас. Някои видове грах също се приемат за вариво. Соята трябва да се приема внимателно. При някои заболявания е противопоказна. Лидия Ковачева казваше: „Соята не е за човека“. Въпреки голямото съдържание на протеин в нея, въздействието й върху организма не е особено благоприятно. Освен протеини, варивата съдържат въглехидрати, мазнини и минерали.
Преди 30 – 40 години в България се отглеждаше висококачествен нахут. Той е специфична култура, която трябва всяка година да се сее на различни места. В последно време това правило не се спазва, което причинява трудното му сваряване – обикновено се сваряват добре едва 20% от зърната. Можете да използвате сварен нахут в буркани като го измивате добре преди употреба. В промишлени условия той се сварява добре в автоклави. Ние го изкисваме за 8 – 12 часа и го варим около 2 часа.
Обработката на варивата е важна, защото при неправилна обработка те предизвикват някои стомашно-чревни неразположения. Добре е да се накисват, след което при варенето първата вода да се изхвърли и продуктът да се измие. Въпреки това хора с чувствителна храносмилателна система получават газове, подуване и т.н. В тези случаи трябва да се следват специални технологични прийоми.
Зърнени храни
Зърнените храни се делят на глутенови и безглутенови. И двата вида влияят добре върху всички органи и системи при правилен прием.
Безглутенови са ориз, просо, царевичен грис, елда, киноа, амарант. Традиционни за нашите земи са просото и царевичният грис. Елдата е руска култура, киноата произхожда от Южна Америка, а амарантът – от Централна и Южна Америка. В Азия са познати многобройни видове ориз, но в България се използва основно един.
Изключително полезна, но забравена зърнена култура е просото. То съдържа много от веществата, характерни за месото. Много рядко се използва и царевичният грис. Приготвянето на качамак от него трябва да е по специален начин, за да е налице лечебното му, пречистващо въздействие върху организма. В храносмилателния тракт той действа като метла или шкурка и като цяло успокоява храносмилателната система. Често върху опаковките на царевичния грис е упоменато приготвяне за 2 – 5 минути. За доброто му приемане от организма обаче е необходимо около 30 – 35-минутно варене. Не подценявайте качамака, приготвен от царевичен грис. Давайте го и на децата. Важно е какво ще сложим върху него.
С изключение на ориза и царевичния грис, ние изкисваме в продължение на 8 – 12 часа всички зърнени храни, сваряваме ги, след което ги промиваме, за да се усвояват лесно, и ги влагаме във всякакви ястия. При предварителната обработка се отстранява скорбялата.
В нашата страна празниците са много – традиционни, религиозни, лични, национални, по старому, по новому…, а на тях обикновено менюто ни е не особено здравословно, което засилва и увеличава броя на кризите от натрупаните излишни и токсични вещества в организма.
Химичният състав на зърнените храни е много ценен за човешкия организъм. Те съдържат не само скорбяла, а и протеини, мазнини, витамини и минерали, които при правилна комбинация могат да доставят всичко необходимо на човешкия организъм.
Семена и ядки
Семената и ядките трябва да се приемат сурови, изкиснати или покълнали. Много често употребяваме чужди култури макар че имаме пълноценни български като слънчоглед, тиквено семе, бадеми, орехи, и фъстъци. Те са достатъчни, за да доставят на организма всичко, което биха му доставили животинските храни.
Животински продукти
Животинските продукти – месо, риба, яйца и млечни продукти – са обект на много спорове.
Добре е преди готвене да екстрахирате всеки вид месо като го варите 7 – 10 мин. След това трябва да премахнете екстракта от повърхността, да изхвърлите водата и да измиете месото. Тогава можете да го обработвате и влагате в различни ястия. Предварителната обработка на месото е важна, за да се избегнат натрупвания на токсична маса в човешкия организъм, водещи до интоксикацията му. При екстракцията се отделят и излишни мазнини и белтъчини от храненето на животните. В последно време те приемат не особено добра храна, а такава, която осигурява висок прираст. Предварителната обработка на месото е много важна при консумацията му от деца.
При рибата предварителна обработка не е необходима.
Яйцата в наши дни могат да се приготвят по различни начини и без мазнина.
Млечните продукти в България понастоящем не са истински. Това е становище както на специалисти от производството, така и на контролните органи. Не се спазва необходимата производствена технология – 45 дни зреене за сиренето и 65 за кашкавала, а се прилага узряване по изкуствен път. Производството се различава от това преди 1980 г., което се извършваше при спазване на всички технологични условия, особено санитарно-хигиенни. Днес за сгъстяване на млечните продукти се използват различни сурогати, стандартите при производството не са на необходимото ниво. Преди години при лабораторни изследвания на състава на сирене с проф. Алипиев бяхме открили дори следи от гипс. Ето защо днешните млечни продукти са в основата на много кризи в човешкия организъм. Хората с хронични заболявания, особено на жлезите с вътрешна секреция, влошават състоянието си в следствие на приема им. С млечните продукти трябва да се внимава, те са по-опасни от месото. Много лекари, които следват моите препоръки, съветват пациентите си при здравословни проблеми да спрат за известно време приема млечни продукти.
Вегетарианците избират какво да приемат от рибата, яйцата и млечните продукти.
Преяждане
Всеизвестен факт, който обаче не се възприема от много хора, е, че вместимостта на човешкия стомах е не повече от 400 г. Сърцето тежи около 350 г. Ако приемете повече от това количество храна, ще го натоварите. Ето защо хората с разширен стомах винаги страдат от сърдечни заболявания или от хипертония. Преяждането се преодолява много лесно – необходимо е само в продължение на 6 месеца да спазвате с необходимата отговорност здравословния режим на хранене, който ще ви препоръчам. Следвайки препоръките ми, вие сами ще усетите отличните резултати, без да прилагате насилие върху организма си.
В общия случай на едно хранене е достатъчно да приемате половин чиния салата и половин – готвено ястие. На трапезата на Vita Rama предлагаме по 5 – 6 ястия на едно хранене, от които е добре да приемате максимум 2. По-лесно е да следвате този съвет у дома, където не сте подложени на съблазни.
99% от отговорността за резултатите от прилагането на даден хранителен режим е лична. Според моите наблюдения най-изпълнителни са хората на над 60-годишна възраст, тъй като тогава организмът става много чувствителен и здравословните му проблеми умножават броя си бързо. На тази възраст системите в него вече не са в състояние да се справят самостоятелно, както допреди 10 години, с всичко, което му причиняваме.
Смята се, че 50% от хората са здрави и относително здрави, а останалите 50% са болни и относително болни. Установено е, че само 30 – 40% от хората са напълно здрави и каквато и храна да приемат, не им се отразява. На останалите 60% неправилното хранене причинява увреждания и заболявания. Те ги усещат, но чрез медикаменти или друг тип терапии временно ги отстраняват. При последващо проявяване пак ги преодоляват и т.н., и т.н.
А защо трябва да чакаме? Появи ли се някакъв симптом, можем да приложим здравословно или лечебно хранене, за да го отстраним трайно. Не трябва да позволявате да ви въздействат хора със здрава физиологична основа, чиито организми успяват да преодоляват отрицателното въздействие на приетата храна. Те са една много малка част от всички нас. От друга страна, има хора, които са в състояние в продължение на 10 дни да приемат само вода, казвайки, че следват съветите на Лидия Ковачева и че се чувстват добре. Хората, които се подлагат успешно на такива режими, са много малка част от обществото и не трябва да ви бъдат пример. Към гладуванията трябва да се подхожда с особено внимание и под медицински контрол. Последствията от тях могат да бъдат както положителни, така и отрицателни.
За пълноценното веганство е необходимо всеки ден едното хранене да съдържа всички видове растителни храни. В противен случай то не доставя на организма необходимите за съществуването му вещества и става опасно. Неправилното веганско хранене се отразява преди всичко върху психиката и нервната система. Когато човек се чувства силно гладен, се проявяват симптоми като раздразнителност.
10-дневен разтоварителен режим
Повечето хора водят динамичен начин на живот и могат да се отпуснат и да приемат по-наситена храна обикновено вечер. Ето защо менюто, което ви предлагам, е за вечерен прием.
Разтоварителен режим, подходящ за всеки тип хранене
До обяд е добре да приемате разтоварителна храна като плодове, плодови сокове и фрешове. Ако не можете да издържите, бихте могли да включите натурални безглутенови храни без захар, например кексове с плодове, плодоиа пити или овесени ядки.
На обяд – семпла въглехидратна храна, например салата със семена и ядки (50 – 70 г), зеленчуци (4 – 6 вида, от които 3 – 4 кореноплодни, а останалите – сезонни) на пара, на скара, варени с бульони, под формата на кюфтета, пълнени зеленчуци, гювечи, зелеви сърми, подобие на дроб-сърма, палачинка с някакво вариво, например леща и т.н. Картофите е добре да консумирате с кората. Ако това не ви засити, можете да добавите зърнени храни, глутенови или безглутенови.
Следобедна закуска – нещо подкрепящо, натурално, например печен, варен плод или плодова пита без захар.
Вечеря – през ден се редуват храни от животински и растителен произход. Растителните хранения трябва да съдържат комбинирани под различни форми растителни храни: салати, семена и ядки, варени зеленчуци, варива и зърнени храни.
Примерни вечери (предишните хранения през деня остават, както бяха описани)
Понеделник – пиле с кисело зеле и салата.
Вторник – комбинирана растителна храна.
Сряда – риба и салата.
Четвъртък – комбинирана растителна храна.
Петък – яйца и салата.
Събота – комбинирана растителна храна.
И т. н.
По този начин в рамките на 10 дни ще си осигурите 4 вечерни приема на животинска храна и 6 – на комбинирана растителна храна.
Броят на храненията може да варира според вашите условия на живот и според изискванията на организма ви, независимо дали е болен или здрав.
Разтоварителен лечебен режим
Разтоварителният лечебен режим е добре да се прилага на всеки 2 месеца или всеки сезон за период от 5, 7, 10 или 15 дни под различни форми, както от здрави, така и от болни хора. Всяко разтоварване води до отличен ефект.
Разтоварителният лечебен режим не трябва да включва мед, лук, чесън, мазнини и животински продукти.
За начало прилагаме метода на Лидия Ковачева, който включва вода, чай и сезонни плодове. Може и само плодове. Добре е да приложим тази форма за 5 дни. Но ако след 2 дни се чувствате гладни, можете да включите салати на обяд и на вечеря. Ако и те не са ви достатъчни и се чувствате гладни и нервни, включете на обяд и на вечеря топлинно обработени зеленчуци.
На следващ етап можете да включите нещо безглутеново, а в последствие – варива. Накрая – комбинирани растителни продукти, след което да преминете към обичайното си хранене.
Така за 5 или 7 дни можем да обхванем всички форми на лечебния режим, като последните всъщност представляват захранване – не можем от плодове през целия ден директно да преминем към варива или към обичайното си хранене.
След 2 месеца пълноценно хранене можем отново да приложим разтоварителен лечебен режим.
С присъщата си деликатност и с лекота, в отговор на въпроси на присъстващи на лекцията, Георги Славов обясни, че ако обичайно на порция от 300 г храна е прието да се слагат 2 г сол, е добре да слагаме 1 г. С добавянето на ситно смлени подправки като магданоз, копър и други, той е убеден, че солта ще отпадне.
Увери ни, че макар да е допустимо първоначално да приемаме по 1 кафе дневно, в процеса на пречистване на организма то също ще отпадне.