• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Политика

Започва процес за импийчмънт на Доналд Тръмп

отИван Пенчуков
8 февруари , 2021
Висока 2,5 метра стоманена ограда, завършваща със спирала от бодлива тел огражда сградата на Капитолия в столицата Вашингтон на 29 януари 202 г. (Чип Сомодевила/Getty Images)

Висока 2,5 метра стоманена ограда, завършваща със спирала от бодлива тел огражда сградата на Капитолия в столицата Вашингтон на 29 януари 2021 г. (Чип Сомодевила/Getty Images)

Адвокати на бившия президент Доналд Тръмп и т. нар „импийчмънт мениджъри“ (прокурорите, които ще предявят обвиненията срещу него в горната камара – Сената) на Демократическата партия регистрираха своите съдебни меморандуми на 2 февруари. В тях те излагат аргументите за делото по импийчмънт в Сената на САЩ, което ще започне във вторник, 9 февруари.

В документа на демократите се твърди, че Тръмп е подстрекавал тълпата, която щурмува американската Капитолия на 6 януари, като е подбудил съмнение относно легитимността на президентските избори през ноември 2020 г. Меморандумът на правния екип на Тръмп отрича обвинението с аргумента, че процесът е противоконституционен, тъй като Тръмп вече не е президент.

Демократите са изправени пред трудна битка в Сената. Четиридесет и пет републикански сенатори гласуваха в подкрепа на резолюция, която нарича процеса противоконституционен, тъй като Тръмп вече е частен гражданин. Тъй като в момента Сенатът е разделен 50–50, импийчмънт мениджърите ще трябва да убедят 17 републиканци, че процесът е конституционен и че Тръмп е виновен за подбуждане към въстание.

Правният екип на  Доналд Тръмп обвързва почти всеки аргумент в съдебния меморандум с доминиращия довод, че процесът е противоконституционен. Според адвокатите, тъй като Конституцията гласи, че „импийчмънтът не може да продължава след отстраняването от длъжност и лишаването от право да заема и да се ползва от длъжност“, Тръмп не може да бъде съден, тъй като не може да бъде отстранен.

„Конституционната разпоредба изисква дадено лице действително да заема длъжността, за да бъде импийчвано“, се посочва в меморандума на защитата, изготвен от Брус Кастор и Дейвид Шон. „Тъй като 45-ият президент вече не е „президент“, клаузата „ще бъде премахнат от поста поради импийчмънт за … “, е невъзможно да бъде използвана от Сената и следователно настоящото производство пред Сената е невалидно ab initio (по начало) като правна недействителност, която очевидно противоречи на понятийния език на Конституцията.“

Фокусът на републиканците върху конституционността на процеса не спря импийчмънт мениджърите, които посветиха значителна част от своите аргументи на това, че импийчвани бивши върховни служители все още могат да бъдат съдени. Меморандумът на импийчмънт мениджърите цитира редица предишни примери, но нито един от тях не се отнася до президент на САЩ. Те твърдят, че създателите на конституцията не са направили конкретно изключение за бивши президенти и са имали за цел импийчмънт и присъда да служат като възпиращ фактор срещу корупция по време на целия им мандат.

„Създателите са били твърде проницателни, за да измислят ново правило, противоречащо на вековната историческа практика, което да позволи на държавни лица да избегнат отговорност, като подадат оставка в последния момент или изчакат до края на мандата си, за да извършат злоупотреби”, се казва в аргументите на импийчмънт мениджърите.

„Това би създало изключително опасни и неприемливи стимули, особено за президенти, които се стремят да запазят властта чрез подриване на резултатите от изборите през последните дни от мандата им. При създаването на Конституцията бащите – основатели са се стремили да гарантират, че президентът никога няма да стане крал; те не оставят нацията незащитена срещу злоупотреби, свързани с прехвърлянето на властта от една администрация на друга.“

В своя съдебен меморандум демократите цитират откъси от речта на Тръмп на 6 януари във Вашингтон като доказателство, че е подбудил въстание. В него например се твърди, че Тръмп е призовал своите последователи да „се борят адски [или], повече няма да имат държава“.

Това, което президентът всъщност каза беше във връзка с усилията на неговия екип да оспори интегритета на изборите в съда: „Ние се борим адски. И ако не се борите адски, повече няма да имате държава.“

Друг изваден от контекст цитат на Тръмп гласи: „Никога няма да си възвърнете държавата със слабост. Трябва да проявите сила и трябва да сте силни.“ Ако обаче погледнем предишното изречение от речта на Тръмп, което демократите пропускат, ще разберем, че той се обръща към депутатите, събрани да проверят и удостоверят гласовете на Изборния колеж.

„Ще отидем до Капитолия и ще аплодираме нашите смели сенатори и конгресмени – мъже и жени, и вероятно няма да аплодираме толкова много някои от тях“ – каза Тръмп.

Председателят на съдебната комисия на Сената Линдзи Греъм (сенатор – републиканец от щата Южна Каролина) на 1 февруари предупреди колегите си от Демократическата партия да не призовават свидетели по време на процеса, заплашвайки да извика ФБР, за да даде показания.

„Ако отворите тази кутия на Пандора, ние ще поискаме ФБР да дойде и да разкаже как хората са планирали предварително тази атака и какъв е точно случаят с охраната на Капитолия. Ако извикате един свидетел, отваряте кутията на Пандора“ – заяви Греъм пред Fox News на 2 февруари.

Наскоро Тръмп смени своя адвокатски екип. Новият му екип, воден от Дейвид Шон и Брус Кастър имаше на разположение по-малко от седмица, за да се подготви за процеса.

Междувременно бившият президент отново беше номиниран за Нобелова награда за мир. Естонският евродепутат Яак Мадисон номинира Доналд Тръмп за наградата и аргументира решението си: „Доналд Тръмп стана първият президент на Съединените американски щати през последните 30 години, по време на който оглавяваната от него държава не започна нито една война. Освен това под негово ръководство бяха сключени няколко мирни споразумения в Близкия изток, които спомогнаха за постигането на стабилност и мир в региона.“

Американският президент Доналд Тръмп вече е номиниран три пъти за Нобелова награда за мир. Първата номинация беше през септември 2020 г. от норвежки депутат, който цитира сделката между ОАЕ и Израел, както и от шведски депутат, който посочи споразумението между Косово и Сърбия с посредничеството на Тръмп. Третата номинация дойде от група австралийски професори по право.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Tags: Доналд Тръмп

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Снимка на камери Hikvision в мол в Пекин, 24 май 2019 г. (Fred Dufour/AFP via Getty Images)

Изтекли записи повдигат въпроси за сигурността на китайските IP камери

0
0
Мехурчета газ от изтичането на "Северен поток 2" се виждат на повърхността на Балтийско море, близо Дания (Reuters)

Кой стои зад саботажа на „Северен поток“

0
0
Полски войници участват във военните учения на НАТО (Шон Галъп/Getty Images)

Полша: Новата опора на НАТО

0
0
Джордж Сорос на среща на Световната банка и Международния валутен фонд (Chip Somodevilla/Getty Images)

Връзките на Джордж Сорос с медийни организации му осигуряват международно влияние

0
0
Бившият президент Доналд Тръмп на ежегодната Консервативната конференция (CPAC) в  в Националния Харбър, щата Мисури, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Тръмп издава в книга лични писма от бележити личности, включително Ким Чен Ун, Опра Уинфри и Даяна

0
0
Земеделски производители прибират пшеницата на фона на руското нападение срещу Украйна в района на Донбас, Украйна, 13 юли 2022 г. REUTERS/Gleb Garanich

Как войната отрови плодородните почви на Украйна

0
0
Бежанци чакат за транспорт, след като са избягали от Украйна и са пристигнали на граничния пункт в Медика, Полша, 7 март 2022 г. (Markus Schreiber/AP Photo)

Близо 1 милион молби за убежище в ЕС през 2022 г.

0
0
45-ят президент Доналд Тръмп по време на годишната Конференция за консервативно политическо действие (CPAC) в Gaylord National Resort & Convention Center в National Harbor, щата Мериленд, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Доналд Тръмп на ежегодната Конференция на консерваторите: „Това е епична битка“

0
0
Захранващи тръби в петролните рафинерии Ruhr Oel на BP Gelsenkirchen GmbH в Гелзенкирхен, Германия, 8 март 2022 г. (Ina Fassbender/AFP via Getty Images)

Европа е похарчила 800 милиарда евро за борба с енергийната криза

0
0
(Снимка "Приятен ден"/Shutterstock)

Правителството на САЩ следи неваксинираните

0
0
Ракетна установка БМ-21 "Град" обстрелва руски позиции

Китай подпомага войната на Русия в Украйна, според проучвания

0
0
Руският президент Владимир Путин се среща с директора на Службата на Централната комисия по външни работи на Китай Уан И в Кремъл в Москва на 22 февруари 2023 г. (Anton Novoderezhkin/Sputnik/AFP via Getty Images)

Китай и Русия задълбочават стратегическото си и военно партньорство

0
0
Следваща публикация
Нанси Пелоси (D-CA) подписва импийчмънта срещу президента Дионалд Тръмп в Капитолия на 13 януари 2021 г. Камарата на представителите гласува Тръмп да бъде импийчнат заради подбудителство към метеж, след като вицепрезидентът Майк Пенс отказа да използва 25-ата поправка, за да отстрани Тръмп от поста му заради нерегламентираното влизане в Капитолия седмица по-рано. (снимка: Стефани Рейнолдс/Getty Images)

Моралният нарцисизъм и показният процес срещу Доналд Тръмп

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.