Анализ
Многобройни нови акаунти, взаимодействащи си с отдавна неактивни профили, се появяват в социалните мрежи, привидно обменяйки гледни точки по целия политически спектър на САЩ.
Някои използват американски знамена за профилни снимки, а други имат изображения на красиви жени. Почти всички са анонимни, макар някои да се представят за истински хора.
Разпространяват възгледите си чрез туитове, постове и съобщения. Някои профили твърдо защитават аборта като право на жената, други – правото на живот. Трети защитават Втората поправка, а четвърти яростно се застъпват за движението Black Lives Matter (Животът на чернокожите има значение). Други пък твърдят, че Съединените щати изпадат в лява тирания. Дори повече изтъкват, че се върви към фашизъм.
Най-честите публикации в тези профили са интернет шеги, в които се осмиват политическите партии и държавните институции на САЩ. Например подигравка с президента Джо Байдън с надпис, който порицава лозунга Build Back Better. Или мийм на сенатор Марко Рубио, в който се намеква, че сенаторът има финансови връзки с Русия и Путин.
Би било лесно да се заключи, че тези нови групи акаунти са идеално отражение на политическата поляризация, завладяла Съединените щати през последните години. Но това заключение е погрешно. Нито един от тези акунти не е управляван от американец.
Те са част от мащабна серия от взаимосвързани операции за оказване на влияние, провеждани в полза на китайския комунистически режим, и са само върхът на айсберга.
Китайската комунистическа партия (ККП), която управлява Китай като еднопартийна държава, все повече манипулира това, което американците виждат и в което вярват, като сее раздор и омраза в социалните медии. Подобни операции за оказване на влияние, които далеч не са просто пропаганда, се използват в преследване на по-големите стратегически амбиции на ККП за подкопаване и изместване на Съединените щати като лидер на международния ред.
Разбира се, амбицията на ККП да замени демократичния Запад с китайскоцентричен авторитаризъм не е нова. Но методите, които режимът използва в своите операции за влияние в чужбина, са нови.
Според показания на експерти по сигурността, законодатели и многобройни доклади, ККП адаптира стратегията си за психологическа война срещу слабостите на отворените общества и развива кампаниите си за влияние от банална пропаганда за славата на комунизма към по-фини и коварни кампании за дезинформация, целящи да накарат американците да се откажат от собствената си страна.
Рубио, който сам е бил обект на мийм в една такава операция за влияние, заяви, че усилията са неразривно свързани с желанието на режима да подкопае и унищожи Съединените щати.
„Китайската комунистическа партия е интензивно фокусирана върху подкопаването и в крайна сметка, върху свалянето на САЩ“, казва сенаторът на Флорида в имейл до The Epoch Times. „Тя работи извънредно, за да доминира и да влияе на американците в академичните среди, технологиите, както и в местното и федералното правителство.“
„Съединените щати не трябва да бъдат наивни по отношение на тази заплаха и следва да разпознаят и забранят компаниите, организациите и софтуера, които ККП използва, за да влияе на американците.“
Войната на Китай срещу американския ум
За да разберем защо ККП използва социалните медии, за да сее разделение сред американската общественост, е необходимо да разберем към какво, според режима, се стремят неговите операции за влияние.
Докладът на Пентагона за военната мощ на Китай през 2022 г., в който са събрани най-авторитетните оценки на Министерството на отбраната за стратегията и способностите на Китай, подчертава развитието на нов метод за психологическа война, който се появява сред военно-политическото ръководство на режима.
В доклада се казва, че военното крило на ККП, Народната освободителна армия (НОАК), разширява и усъвършенства методите си за водене на психологическа война в опит да спечели реално военно предимство.
„Тъй като НОАК се стреми да разшири обхвата на операциите си за влияние по света и да установи информационно господство на бойното поле, тя проучва и разработва следващата стъпка в еволюцията на психологическата война, наречена „операция за когнитивно влияние“ (ОКВ), която използва подсъзнателни съобщения, „дълбока фалшификация“, открита пропаганда и анализ на обществените нагласи“, се посочва в доклада.
В доклада ОКВ се описва като „по-агресивна форма на психологическата война“, целяща „да повлияе върху познанието, вземането на решения и поведението на обекта“.
Накратко, ОКВ е новата методология на режима за сломяване на волята на противника или за манипулирането му да се държи по начин, който в по-голяма степен отговаря на желанията на режима.
„Целта на ОКВ е да се постигне това, което НОАК нарича „умствена доминация“, дефинирано като използването на пропаганда като оръжие за влияние върху общественото мнение, за постигне на промяна в обществената система на нацията, която вероятно ще създаде благоприятна за Китай среда и ще намали гражданската и военната съпротива срещу действията на НОАК“, се казва в доклада.
„В статиите на НОАК, посветени на ОКВ, се посочва, че овладяването на съзнанието чрез когнитивно влияние и подчиняването на врага без битка е най-висшата сфера на войната.“
Причината, поради която ККП настройва американците едни срещу други, като разпалва поляризацията, е достатъчно проста: нация, която воюва със себе си, едва ли е способна да се бори срещу комунистически Китай.
Сам Кеслър, геополитически съветник във фирмата за управление на риска North Star Support Group, заяви, че новите операции на ККП за влияние трябва в такъв случай да се разглеждат в по-широкия контекст на нейните военни доктрини и стратегии.
Сред тях на първо място е доктрината на режима за „неограничена война“, чрез която ККП използва всички аспекти на обществото, за да постигне победа, както и стратегията ѝ в „трите военни полета“ – правна, медийна и психологическа война.
„[ККП] води психологическа и асиметрична война, които са подривни операции, целящи да предизвикат страх, объркване, смущение и поляризация в американското общество, както и в други целеви държави“, казва Кеслър.
ККП предизвиква „обществен срив“ в САЩ
Кеслър смята, че като определя начина, по който американците обсъждат актуалните проблеми, и ги поляризира до такава степен, че да не могат да работят помежду си, ККП подготвя почвата, за да гарантира, че Съединените щати ще са неспособни да посрещнат криза и по-скоро ще затънат в национална смъртоносна спирала.
„Целта е да се отслабят основите на едно общество и неговите институции, като се използва стратегия на дълга игра, която обикновено е насочена към нищо неподозиращи индивиди и групи“, казва Кеслър.
„Това може да бъде прилагано, за да предизвика недоверие в американските институции… Когато тези неща биват накърнявани и подривани в дългосрочен план, обикновено е много трудно да се поправят. В резултат на това историята е показала, че тези методи са много ефективни за предизвикване на обществен срив или най-малкото хаос, когато се оставят да се случват за дълъг период от време.“
Вероятно тази амбиция никъде не е толкова ясна, колкото в случая с „Драконовия мост“ – наскоро разкрита операция за зловредно влияние, провеждана в подкрепа на ККП и нейните цели.
Компанията за киберсигурност Mandiant, която разкри текущата операция, установи, че кампанията има за цел агресивно да подкопае интересите на САЩ, като обезкуражава американците да гласуват, нагнетява политическо напрежение и като твърди, че САЩ са тайно отговорни за това, което всъщност е агресия на ККП.
Чрез операцията „Драконов мост“ правят това, като се представят за легитимни групи, плагиатстват и променят новинарски статии и се представят за американски граждани, желаещи да критикуват миналото на Съединените щати по въпросите на расовата и социалната справедливост.
Според Кеслер тези усилия са неразделна част от стратегията на режима за отслабване на Съединените щати отвътре.
„В много отношения психологическата война е по-ефективна в отслабването на готовността за реакция на обществото, когато има повече объркване, слаб дух и изчерпана умствена издръжливост“, казва Кеслър.
„В края на краищата, ако сърцевината на едно общество е отслабена, уморена и психически изтощена чрез тези целенасочени кампании за влияние, то е по-податливо на манипулация и контрол от страна на чуждестранни противници като Китай, Русия и Иран.“
Операциите за влияние на ККП нарастват
През предходните години не беше ясно дали режимът ще предприеме преки действия срещу тази сърцевина. В миналото режимът се е насочвал към членовете на китайската диаспора с прокомунистическа пропаганда, а от подобни операции до по-широкообхватното масово насаждане на политическа вражда сред американските граждани има стръмна крива на усвояване.
Това обаче се е променило. Само за три-четири години режимът и спонсорираните от него лица изглежда са удвоили усилията си за създаване на хаос в международен план, както е документирано в няколко доклада, публикувани от фирмата за разузнаване Recorded Future.
В един доклад от 2019 г. например се констатира, че от 2016 г. до 2019 г. операциите на ККП за оказване на влияние коренно се различават от тези на други враждебни държави като Русия.
Операциите на Русия разчитат на мрежи от ботове и „ферми за тролове“, които действат в координирани онлайн кампании за влияние, целящи дестабилизиране на целевите държави чрез засилване на вътрешнонационалните конфликти. Такива кампании създават недоверие и объркване сред избирателите в демократичните общества и по този начин подкопават способността на обществото да реагира на по-открити заплахи от страна на държавата, ръководеща операцията за влияние.
Преди 2019 г. ККП до голяма степен се възползва от отворената медийна среда в САЩ, за да популяризира положителни възгледи за Китай и комунизма. Подкрепяните от нея инфлуенсъри използваха платена реклама и мрежи от ботове, за да печелят благоприятни мнения в чужбина.
Към 2022 г. обаче в друг доклад се констатира, че ККП успешно се е пренасочила към нова фаза на операциите за оказване на влияние, характеризираща се с целенасочено изпращане на съобщения до точно определени аудитории, сегментирани въз основа на подробни демографски данни, не по-различни от тези, използвани от глобалните маркетингови и изследователски агенции.
„2019 г. беляза повратна точка в използването на метода на онлайн дезинформация от страна на Китай, като компютърната пропаганда, насочена към чужбина, се увеличи бързо“, се посочва в доклада.
„В периода след 2019 г. подправените онлайн личности и кампании се превърнаха в основни елементи на пропагандата на ККП. През последните три години YouTube, Facebook и други глобални социални платформи премахнаха десетки хиляди акаунти, заподозрени в подправяне и манипулации, приписвани на Китай.“
Според фирмата за киберсигурност Recorded Future тези нови акаунти вероятно получават напътствия или материална подкрепа от Отдела за работа на Обединения фронт на ККП – мощна агенция, натоварена с надзора на операциите за глобално влияние, и от главната разузнавателна агенция на режима – Министерството на държавната сигурност.
Нещо повече, бързата еволюция на тактиките и стратегиите може да означава, че режимът се учи да води психологическа война от по-старши партньор като Русия, чиито кибер тактики много приличат на новите китайски методи.
„Китай и Русия са създали много тясно партньорство, което значително се е развило през последните три десетилетия“, каза Кеслер. „Много е възможно в даден момент от живота ни да станем свидетели на официален стратегически съюз между Китай и Русия, който да се противопостави по-пряко на САЩ и Запада, ако това вече не се е случило.“
„В резултат на това Пекин и Москва са подобрили връзките си в областта на отбраната и сигурността в допълнение към други области като икономика, инфраструктура, енергетика и природни ресурси. Това особено включва кибер партньорства между Китай и Русия за сътрудничеството и координацията по отношение на информационната сигурност и операциите между двете страни.“
Данните са в основата на кампаниите за влияние на ККП
Като се има предвид новият фокус на режима върху операциите за когнитивно влияние и все по-острото му поведение в опитите му да подкопае интересите на Съединените щати, американците с право могат да се запитат какво захранва китайската машина за дезинформация.
Отговорът е: данни.
Определено режимът използва огромни масиви от данни за американските граждани всеки ден като част от усилията си да разруши Съединените щати отвътре.
В доклад от 2022 на Recorded Future се констатира, че използването от ККП на „прецизна комуникация“ – средство за провеждане на операции за оказване на влияние върху целеви аудитории – изисква изключително голямо количество задълбочени данни, систематизирани на равнището на отделни лица, общности и нации, и допълнително адаптирани, за да отчитат културата, икономиката, религията и личните интереси, наред с други фактори.
„Изпълнението на тази стратегия от страна на Китай изисква задълбочено разбиране на целевите аудитории, което се постига – с помощта на международни фирми – чрез обстойни проучвания на целевата страна, изследвания в самата страна и данни за онлайн поведението „, се казва в доклада.
Освен това в доклада се казва, че пропагандните оръжия на режима почти сигурно са клиенти на China Data Matrix, базирана в Китай компания за медиен мониторинг, „която твърди, че има „пълно покритие“ на Facebook, Pinterest, Instagram, Linkedin, YouTube, Line и други големи платформи, уеб портали, общности, форуми и блогове от над 100 държави и 10 езика“.
Тогава може би не е изненадващо, че законите на ККП категоризират данните като национален ресурс, подлежащ на комунистическа колективизация, и поради това постановяват, че всички данни, съхранявани в страната или от китайски компании, трябва да бъдат предадени на партията при поискване.
Нуждата от данни, които да подхранват операциите на режима, прави проблематично и присъствието на китайски компании в Съединените щати.
Данните, които могат да бъдат получени от гиганта в областта на социалните медии TikTok чрез базираната в Китай компания майка ByteDance, могат например да бъдат използвани за директното изграждане на кампания за влияние от страна на комунистическите власти.
Председателят на Комисията по външни работи на Камарата на представителите Майкъл Маккол (R-Тексас) е абсолютно наясно с проблема. Той смята, че способността на режима да получава данни за американските потребители чрез компании като TikTok е ключова част от пъзела.
„За съжаление, не е изненада, че ККП работи за насаждане на политически разногласия сред американския народ. САЩ не успяват да приемат сериозно заплахата от страна на ККП“, казва Маккол в имейл до The Epoch Times.
„Bytedance, контролирана от ККП компания, управлява най-популярната социална мрежа сред американските младежи, а организации на ККП изкупуват нашите чувствителни данни. Камарата на представителите, ръководена от републиканците, ще атакува тези заплахи.“
Опазването на отворената система е трудно, но възможно
ККП се стреми да оформи поведението на американците в ущърб на Съединените щати. Тя се стреми да направи това, като използва откритостта на американското общество и базираните в САЩ социални платформи. Заплахата от вътрешна криза, произтичаща от операции за оказване на влияние, нараства.
Събитията от последните месеци показват, че ККП напредва в стремежа си да поляризира американците и да подкопае американската политическа система.
През ноември 2022 г. ботове от Китай разпространиха спам в Twitter, като превзеха хаштагове и блокираха регионалните търсения, за да попречат на потребителите да видят протестите срещу локдауна, които се провеждаха в цял Китай.
През октомври 2022 г. доклад установи, че TikTok не е успял да предотврати 90% от предизборната дезинформация, насочена към американците преди междинните избори през 2022 г., включително реклами, които са съдържали категорично невярна информация, целяща да попречи на американците да гласуват.
През септември 2022 г. Мета прекрати няколко базирани в Китай операции за оказване на влияние, същността на които беше описана в началото на този материал.
Базирани в Китай лица се опитват да повлияят на изборите в САЩ, опитват се да подкопаят стабилността на САЩ, като създават расова вражда, и се опитват да дискредитират и дори да нападнат китайски дисиденти, които се кандидатират за Конгреса.
Според друг доклад на Recorded Future, публикуван през октомври 2022 г., тези опити само ще се увеличават през следващите години.
„Държавно спонсорираните китайски инфлуенсъри почти сигурно провеждат злонамерени операции за влияние, насочени към англоговорящата и китайскоговорящата аудитория в САЩ, като използват мултимедийно съдържание с разединяващ политически характер в социалните медии“, се посочва в доклада.
Не всичко обаче е загубено. Според Кеслър надеждата е в прозрачността, а способността на агентите на ККП да разпалват политическо напрежение и да подкопават националната сигурност на САЩ намалява всеки път, когато подобни усилия станат ясни.
По тази причина Кеслер казва, че бъдещето на TikTok е само един ветропоказател, който може да се използва за определяне на посоката, в която духа вятърът.
„Напоследък се полагат повече усилия за възпиране на влиянието, което TikTok има върху американския медиен пейзаж“, казва Кеслър. „То само ще продължи да нараства, тъй като все повече законодатели, федерални служители и следователи свързват TikTok с китайските държавни медии, както и с това, че е инструмент на китайския шпионаж.“
„Третирането му като инструмент за шпионаж и подривна война или ще елиминира TikTok от американския медиен пейзаж, или поне ще го реформира напълно с алгоритми, които няма да са предназначени да вредят на социалната структура на страната и нейните деца.“