Getting your Trinity Audio player ready...
|
Победата в президентската надпревара Тръмп-Харис ще зависи от три неща: кандидатът да запази своите основни избиратели, да успее да привлече независимите гласоподаватели и избирателната активност
45-ят президент на САЩ Доналд Тръмп и вицепрезидентът Камала Харис се съгласиха на първия си публичен дебат на 10 септември. Това потвърди телевизионната мрежа ABC.
Това ще е и първият дебат, откакто Харис стана официален кандидат за президент на Демократическата партия на 5 август, седмици след като Джо Байдън се отказа на 21 юли от кандидатурата си за преизбиране.
Тръмп коментира по време на пресконференция в резиденцията си Мар-а-Лаго във Флорида, че се е съгласил на дебата по АВС и е предложил още два – с Fox News на 4 септември и NBC на 25 септември. Камала Харис все още не е дала съгласието си за двете предложения на своя опонент.
Джо Байдън се представи катастрофално по време на дебата с Доналд Тръмп по CNN на 27 юни. Вследствие на критики от негови поддръжници и силен натиск от страна на водещи съпартийци от Демократическата партия, 46-ят президент се оттегли от надпреварата за втори мандат и номинира Камала Харис за свой заместник.
Дебатът по CNN се проведе по установените правила, според които телевизионните дебати се базират на минимум 15 процента подкрепа за кандидатите в две отговарящи на изискванията национални проучвания, определени от CNN.
Другото изискване е, че имената на кандидатите трябва да се появят в достатъчен брой щатски бюлетини, за да достигнат 270 електорални гласа, необходими за спечелване на общите избори. Тези критерии бяха изпълнени както от Републиканската, така и от Демократическата партия.
Избирателната колегия е система за гласуване, специфична само за Съединените щати, при която всеки щат има определен брой електори въз основа на представителството на този щат в Конгреса. Когато гласоподавателите гласуват, те гласуват за тези електори и кандидатът за президент с повече от 270 електорални гласа печели вота.
На всеки четири години двете основни политически партии в САЩ – Републиканската и Демократическата, провеждат свои собствени конгреси преди президентските избори, за да номинират официално президент и вицепрезидент, които да се кандидатират от името на тяхната партия.
Конгресът на Републиканската партия се проведе на 15 –18 юли, по време на който Доналд Тръмп бе номиниран за трети път за неин официален кандидат за президент. Той избра за вицепрезидент сенатора от Охайо Джеймс Дейвид Ванс.
Номинацията на Камала Харис е исторически безпрецедентна. Тя не премина през конституционната процедура на първични избори, по време на каквито Байдън си осигури необходимия брой делегати, за да спечели президентската номинация. Неговите делегати ѝ бяха връчени и чрез виртуален вот тя бе номинирана за кандидат-президент на демократите на 5 август. По време на Конгреса на Демократическата партия на19 – 22 август в Чикаго, Харис церемониално ще приеме лично номинацията. Тя избра за вицепрезидент губернатора на Минесота Тим Уолц.
Какво да очакваме от кампаниите на Тръмп и Харис
Въпреки необичайните обстоятелства старите правила на политиката остават в сила. Победата в надпреварата Тръмп-Харис ще зависи от три неща: кандидатът да запази своите основни избиратели, да успее да привлече независимите гласоподаватели и избирателната активност.
Кампанията на Доналд Тръмп изглежда търси нови послания, след като Байдън напусна надпреварата. Това е мнението на Арън Дусо, професор по политически науки в университета на Индиана, Индианаполис.
Мнението на експертите е, че за да запази набраното ускорение, кампанията на Тръмп трябва да излезе извън персоналните нападки и общите обещания, и да представи кампания, базирана на проблеми и тяхното решение.
Кампанията, базирана на личности, няма да е от полза за нито една от страните. Това твърди Сюзън МакМанус, политолог от Флорида, която сподели пред The Epoch Times, че и двамата кандидати биха подходили разумно ако обърнат внимание на това „как ще разрешат проблем и как техният опонент няма да го направи“.
Американският професор по политическа история Джеф Блъдуърт счита, че кампанията на Тръмп трябва да се съсредоточи върху въпроса: дали американците и останалият свят са били по-добре при администрацията на Байдън-Харис, отколкото по време на администрацията на Тръмп?
„Това беше подтекстът на кампанията Тръмп-Байдън. Това трябва да е текстът на състезанието между Тръмп и Харис“, обяснява Блъдуърт, преподавател в университета Ганън в Ери, Пенсилвания. Подобно е и мнението на Едуин Бентън, професор по политически науки в Университета на Южна Флорида. Според него на главно място стои икономиката, защото „Винаги това, което е в съзнанието на обществеността, са техните портмонета, икономическите проблеми.“
Изглежда, че кампанията на Тръмп измества посланието си в тази посока. Комитетът за политически действия, който подкрепя кампанията, излъчи серия от реклами, които свързват Камала Харис с високите цени на хранителните стоки, с нарастващите нива на престъпност и наплива от нелегални имигранти.
Една от очевидните насоки в кампанията на Тръмп е да идентифицира Харис с нейния предшественик Джо Байдън. Камала Харис не може да избегне отъждествяването ѝ с администрацията на Байдън, който е доста непопулярен президент. Според Арън Дусо „слабостите на Байдън са нейни слабости“ и те ще продължават да бъдат свързвани.
В имейл до The Epoch Times Каролайн Лийвит, национален прессекретар на кампанията на Тръмп, посочва, че Харис ще трябва да защитава подкрепата си към политиките на Байдън, включително инфлацията, имиграцията и чуждестранните войни.
Кампанията на Камала Харис тепърва набира скорост, защото тя е нова в надпреварата. Политически анализатори посочват, че нейното най-голямо предимство може да се окаже възрастта ѝ. Тя влезе в надпреварата на 59 години за разлика от 81-годшния Джо Байдън. Което означава, че е почти 20 годни по-млада от 78-годишния ѝ опонент Доналд Тръмп.
В свои предизборни речи Харис се представя като кандидат на новото поколение. „Тази кампания е за две много различни визии за нашата нация: едната е фокусирана върху бъдещето, другата е фокусирана върху миналото“, заяви вицепрезидентът на САЩ пред участници в митинга в Атланта на 30 юли.
Според политическите експерти и двамата кандидати имат предимства, с които могат да спечелят, като най-добрият подход би бил да представят основните проблеми и начините за тяхното решение.
Най-силният коз на Камала Харис е достъпът до аборти, който се превърна в победител за демократите след като Върховният съд отмени решението Роу срещу Уейд и постави законодателството за абортите в ръцете на отделните щати.
Доналд Тръмп също държи силни карти в ръцете си. Нелегалната имиграция продължава да бъде печеливша тема за републиканците, както и международните отношения. Според Едуин Бентън позицията на администрацията на Байдън относно Украйна и Израел е объркваща. От една страна, тя се застъпи за военна помощ на Украйна и Израел. Но се опита да смекчи ефекта, като продиктува как трябва да се използват оръжията.
Според Дусо печелившата формула е да се посочи проблем и да се каже „аз имам решение“.
Предизборните кампании и на двамата кандидати полагат усилия да спечелят избирателите в колебаещите се щати Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенслвания и Уисконсин.
В крайна сметка надпреварата може да се сведе до това кой кандидат ще успее да събере основните си избиратели в деня на изборите. За Харис това означава обединяване на по-млади хора, за които исторически е най-малко вероятно да гласуват. За Тръмп това означава гласовете на гласоподаватели от аграрните райони, особено на мъжете там.
Латиноамериканските гласоподаватели са историческа демографска група, която гласува за демократите, но мнозина се насочват към Републиканската партия. Политическите наблюдатели имат смесено мнение дали латино вотът ще се измести решително към Тръмп или ще се върне обратно към демократите.
Тръмп набра популярност сред чернокожите гласоподаватели, но експертите не са единодушни дали тя ще бъде достатъчна, особено в колебаещите се щати.
Байдън спечели гласовете на недоволни републиканци на последните избори. Харис се бори да ги задържи, но не е сигурно дали ще успее да го направи, тъй като няма достатъчно време, за да ги убеди да гласуват за нея.
Двамата кандидати разполагат с по-малко от три месеца до изборите на 5 ноември.