• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало САЩ

Съдбата на нежеланите бременности в САЩ все още не е решена

отДеси Иванова
25 май , 2022
Сградата на Върховния съд във Вашингтон на 21 септември 2020 г. (Самира Боуаоу/The Epoch Times)

Сградата на Върховния съд във Вашингтон на 21 септември 2020 г. (Самира Боуаоу/The Epoch Times)

Изтекло от Върховния съд на САЩ проекторешение може да отмени съдебния казус „Роу срещу Уейд“ от 1973 г.

Изтекло от Върховния съд на САЩ проектостановище на съдия Самюел Алито сочи, че най-висшият съдебен орган възнамерява да отмени решението Роу срещу Уейд.

Роу срещу Уейд (Roe v. Wade) е исторически прецедент от 1973 г., който поставя политиката на абортите в САЩ в ръцете на федералното правителство и отменя правото на отделните щати сами да решават. Роу срещу Уейд прави процедурата на аборта законна в цялата държава.

Съгласно Роу срещу Уейд, всичките 50 щата – включително 26 от тях с тотална забрана на всякакъв вид аборт – се задължават да разрешат спорната процедура поне през първия триместър на бременността, следвайки т.нар. „стандарт за жизнеспособност.”

Изтеклата документация, която съдържа становище от 67 страници и 31 страници приложения беше публикувана на 2 май 2022 г. от медията Politico. На следващия ден Върховният съд потвърди автентичността на проектостановището, който датира от 10 февруари 2022 г., но подчерта, че документът „не представлява решение на съда или окончателна позиция по въпроса на който и да е от неговите членове.“

От документа става видно, че от деветчленния Върховен съд, в който републиканците имат шестима представители, болшинството е било за отмяна на Роу срещу Уейд.

Републиканците и pro-life (против абортите) активистите отдавна критикуват Роу срещу Уейд като нарушение правата на отделните щати и полагат неуморни усилия да го отменят. След изтичането на информацията, демократите и прогресистите в американския Конгрес призоваха за кодифициране на решението за аборта.

Бивш директор на клиника за аборти „Планирано родителство“ става pro-life активист

„Ако Роу бъде отменен, всичко ще се върне обратно към отделните щати, където трябва да бъде по начало. Щатите имат право да създават свои закони в зависимост от волята на хората в тях.“, коментира Аби Джонсън – pro-life активист и бивш директор на клиника „Планирано родителство“ (Planned Parenthood). Организацията „Планирано родителство“ управлява 53% от всички клиники за аборти в САЩ.

Според Джонсън много щати ще продължат да разрешават абортите, но битката ще бъде на местно ниво. Самата тя става активен защитник на живота на нежеланите бебета, след като през 2009 г. присъства на аборт и вижда на монитора как бебето е показало признаци на страх и болка по време на процедурата.

„След като станах свидетел на процедура на аборт на живо, управлявана от ултразвук – разбрах, че има живот в утробата, че в утробата има човешко същество.“, спомня си тя.

Аби Джонсън прогнозира, че ако проектостановището се материализира, битката между защитниците на абортите (pro-choice) и pro-life активистите ще бъде между две крайности, без средно положение. „Битката е била във Върховния съд. Но сега ще видим една още по-голяма битка, или по-точно 50 битки – по една във всеки щат“, коментира тя.

Регулиране на абортите в различните щати

Критиците на Роу срещу Уейд твърдят, че е твърде изостанал от съвременната наука и медицина. Благодарение на напреднала ултразвукова технология имаме доказателство, че при почти всяка бременност, на шестата седмица бебето има биещо сърце, а на 15-та седмица е оформен човек. В 15-та седмица бебетата обикновено имат напълно оформен нос, устни, клепачи и вежди и дори могат да си смучат палеца. Те съвсем определено могат да чувстват болка.

doctor does ultrasound
Доктор-гинеколог прави ултразвуков преглед на бременна жена. (Дженифър Джейкъбс/AFP/Getty Images)

Също така усъвършенстването на медицинското оборудване за поддържане живота на недоносените бебета прави невалидни остарелите аргументи за жизнеспособност на плода от 1973 г., цитирани в Роу срещу Уейд. Напредналата съвременна медицина е в състояние да спаси недоносени бебета в 22-та гестационна седмица на бременността. Най-преждевременно роденото бебе, оцеляло извън утробата е Къртис Зи-Кийт Мийнс. Той идва на бял свят на 5 юли 2020 г. в Бирмингамската болница към Университета на Алабама, в щата Алабама в САЩ, на гестационна възраст 21 седмици 1 ден, т. е. на възраст 148 дни, което го прави 132 дни преждевременно роден.

Различните щати регулират абортите по различен начин:

Мисисипи е единственият щат, който в момента забранява абортите в 20-та седмица от бременността.

Петнадесет щата забраняват абортите в 22-та седмица на бременността.

Пет щата забраняват абортите в 24-та седмица на бременността.

Вирджиния е единственият щат, която забранява абортите през третия триместър на бременността, който се брои от 25-та седмица.

Много щати, които имат строги ограничения за аборти все пак позволяват изключения, като например заплаха за физическото или психическо състояние на майката, изнасилване или кръвосмешение.

Понастоящем шест американски щата: Аляска, Колорадо, Ню Джърси, Ню Мексико, Орегон, Върмонт, заедно с федерален окръг Колумбия не поставят никакви ограничения в кой стадий на бременността да се прави аборт, което означава, че майката може да реши да абортира бебето до момента на раждането.

За сравнение – в Европа 47 от 50-те страни имат ограничения за аборти до 15-та седмица на бременността.

Самите американци нямат единно мнение по въпроса за абортите. Проучване на Gallup показва, че 48% от тях смятат, че абортът трябва да бъде законен само при определени обстоятелства. Само 32% считат, че той трябва да е законен при всички обстоятелства.

Голямо мнозинство от американците отхвърлят позицията на Демократическата партия, която подкрепя абортите дори в последния ден от бременността, което може да се нарече детеубийство. Проучване на YouGov от 2019 г. е установило, че 79% от американците над 18 г. не одобряват аборта в късен стадий на бременността, като 80% са против абортите ден преди раждането. 66% са против абортите в третия триместър и 68% са против детеубийството. Според скорошно национално проучване на американския анализатор на общественото мнение Скот Расмусен, четирима от петима американци смятат, че абортите в третия триместър трябва да бъдат незаконни. Само 17% подкрепят идеята за аборти във всеки етап от бременността.

Също така повечето американци подкрепят Поправката на Хайд (Hyde Amendment), която забранява абортите да се финансират от данъкоплатците. Според неотдавнашно проучване на New Knights of Columbus/Marist, 54% се противопоставят на абортите, финансирани от данъкоплатците в Америка, а 73% са „против използването на данъчни долари за подкрепа на абортите в чужбина, включително 59% от американците, които защитават правото на избор (pro-choice)“

Демократите подкрепят абортите

Членовете на Демократическата партия са най-големите защитници на абортите, като ги пропагандират под призиви за „репродуктивно здраве, женски права и справедливост“. Вицепрезидентът Камала Харис заяви по повод изтеклата от Върховния съд информация:„Ако съдът отмени Роу срещу Уейд, това ще бъде пряко посегателство върху свободата – върху основното право на самоопределение, на което всички американци имат право“.

sen kamala harris
Сенатор Камала Харис говори във Вашингтон на 6 август 2020 г. Тя беше номинирана от Демократическата партия за кандидат-вицепрезидент на Джо Байдън на 11 август 2020 г. (Toni Sandys/Pool/Getty Images)

Харис е отявлен защитник на абортите в напреднала бременност. Тя гласува през 2018 г. срещу законопроект, който ограничава абортите до първите 20 седмици от бременността и който превръща в престъпление извършването на аборти, ако плодът е на повече от 20 седмици. Също така тя е коспонсор на федерален закон за женското здраве от 2019 г., който анулира щатски закони, забраняващи аборти при жизнеспособност на плода, освен ако не предвиждат изключения в случаите, когато има риск за здравето и живота на майката.

Харис отправи призив в Twitter през 2018 г. срещу забраната на аборти в 20-ата седмица: „Трябва да продължим да се борим за защита и разширяване на напредъка в правата на жените и репродуктивното здраве, а не да приемаме 20-седмичната забрана за аборти. Добавете името си, ако сте съгласни.“

Тя гласува през 2019 и 2020 г. против проектозакон за защита живота на живородени вследствие на аборт бебета.

Президентът Джо Байдън се аргументира в подкрепа на Роу срещу Уейд с думите: „Вярвам, че правото на жената да избира е фундаментално, Роу е законът на земята от почти петдесет години и фундаменталната справедливост и стабилност на нашият закон изискват той да не бъде отменен.“, като добави, че ще зависи от избраните служители на нацията на всички правителствени нива да защитят правото на избор на жените.

Протести срещу отмяната на Роу срещу Уейд

Освен политически коментари, изтеклото проектопредложение предизвика разгорещени протести от страна на защитниците на абортите. Тълпи се събраха пред сградата на Върховния съд във Вашингтон, както и пред домовете на някои от върховните съдии, включително пред дома на автора на предложението – съдия Самюел Алито в щата Вирджиния. Демонстранти се събраха и пред домовете на съдиите Джон Робъртс и Брет Каванао в щата Мериленд. Има доказателства за отправени към съдиите смъртни заплахи.

Това наложи около сградата на Върховния съд да бъдат построени барикади, вместо първоначално издигнатите лесни за прескачане бариери.

Supreme court protests 1200x800
Защитници на абортите протестират пред Върховния съд във Вашингтон на 3 май 2022 г. в отговор на изтекло проектостановище, показващо намерението на съда да отмени Роу срещу Уейд. (Алекс Уонг/Getty Images)

Американският Сенат прие на 9 май двупартиен законопроект, който осигурява 24-часова охрана на съдиите от Върховния съд, както и на близките членове на семействата им.

Председателят на Върховния съд Джон Робъртс нареди на 3 май на Маршала на Върховния съд, който оглавява полицията на най-висшия съдебен орган, да проведе разследване на изтичането на информация. Той отбеляза, че проектът не представлява окончателното решение на съда „или окончателната позиция на който и да е член.“.

„Въпреки че това предателство към доверието на Върховния съд има за цел да подкопае целостта на нашите операции, то няма да успее“, заяви Робъртс и добави че „работата на Върховния съд няма да бъде засегната по никакъв начин“.

Самоличността на разпространителя на изтеклата информация засега е известна само на репортери на Politico. Има спекулации, че виновникът е служител във Върховния съд. Всеки правист, замесен в безпрецедентното изтичане на информация е застрашен да изгуби правото си да практикува.

Окончателното становище за бъдещето на Роу срещу Уейд се очаква в края на юни или началото на юли тази година.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Сградата на Конгреса на САЩ – Капитолия,

Законопроект за наказване на насилственото отнемане на органи в Китай бе приет в САЩ

0
0
Доналд Тръмп говори пред репортери преди речта си на годишната Конференция за консервативно политическо действие (CPAC) в Gaylord National Resort & Convention Center National Harbor, щата Мериленд, на 4 март 2023 г. (Анна Мънимейкър/Getty Images)

Обвинения срещу Тръмп за укриване на средства, Мъск прогнозира убедителна изборна победа

0
0
45-ят президент Доналд Тръмп по време на годишната Конференция за консервативно политическо действие (CPAC) в Gaylord National Resort & Convention Center в National Harbor, щата Мериленд, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Доналд Тръмп на ежегодната Конференция на консерваторите: „Това е епична битка“

0
0
Бившият президент Доналд Тръмп говори на конференцията на консерваторите

Тръмп за връщането си към Facebook и Twitter: „Не обичам да съм глупав“

0
0
Конгресменът - републиканец от щата Калифорния Кевин Макарти държи чукчето, след като беше избран на 15-то гласуване в Капитолия във Вашингтон на 7 януари 2023 г. (Оливие Доулиери/AFP чрез Getty Images)

Кевин Маккарти: „Правителството трябва да помага, а не да преследва“

0
0
Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси разговаря с репортери в Капитолия във Вашингтон на 12 август 2022 г. (Чип Самодевила/Getty Images)

САЩ: Републиканците спечелиха Камарата на представителите, сменят Нанси Пелоси

0
0
Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси и съпругът й Пол Пелоси по време на предшестващата наградите „Грами“ гала в хотел Бевърли Хилтън в Бевърли Хилс, Калифорния, на 25 януари 2020 г. (Марк Ралстън /AFP чрез Getty Images)

Доналд Тръмп осъди нападението над Пол Пелоси, нарече го „нещо ужасно“

0
0
Губернаторът на Флорида Рон ДеСантис говори на митинга „Обединение и победа“ в подкрепа на републиканския кандидат за губернатор на Пенсилвания Дъг Мастриано в хотел „Уиндъм“ в Питсбърг, Пенсилвания, на 19 август 2022 г. (Джеф Свенсън/Getty Images)

Ново законодателство във Флорида ограничава влиянието на Китайската комунистическа партия

0
0
Въздушен изглед към имението Мар-а-Лаго на Доналд Тръмп в Палм Бийч, Флорида на 15 август 2022 г., след обиска на ФБР на 8 август. (Марко Бело/Ройтерс)

Адвокат на Тръмп: „Безпрецедентното нахлуване в дома на президента Тръмп е вандализъм и грабеж“

0
0
Президентът на САЩ Джо Байдън произнася реч в Националния исторически парк "Независимост" във Филаделфия, щата Пенсилвания, на 1 септември 2022 г. (снимка: Алекс Уонг/Getty Images)

Байдън обвини Тръмп в „екстремизъм“ в обръщение към американската нация

0
0
45-ят президент Доналд Тръмп говори на митинг в Каспър, щата Уайоминг, на 28 май 2022 г. (Чет Стрейндж/Getty Images)

ФБР нахлува в имението на Тръмп въз основа на манипулирана информация

0
0
Лидерът на китайския режим Си Дзинпин (вляво) се ръкува с основателя на Microsoft Бил Гейтс по време на годишната конференция на Азиатския форум в Боао, южния китайски курортен остров Хайнан, 8 април 2013 г. (снимка: ТИРОН СИУ чрез Getty Images)

Бил Гейтс финансира проект за набиране на учени в Китай

0
0
Следваща публикация
Според Хенри Кисинджър идеалният случай би бил, ако конфликтът Украйна-Русия приключи със завръщане на ситуацията в положението преди началото му (снимка: theweek.in)

Русия - Украйна, най-важното до момента (април-май): Хенри Кисинджър посъветва Запада да търси компромис с Русия

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.