Getting your Trinity Audio player ready...
|
Президентът нападна Доналд Тръмп в годишното си обръщение към Конгреса и нацията, наричайки го 13 пъти „моят предшественик“ без да споменава името му
Годишната реч на президента Джо Байдън „За състоянието на Съюза“ на 7 март пред американския Конгрес и милиони телевизонни и онлайн зрители имаше изненадващ тон. Обръщението му към политическия елит на САЩ прозвуча повече като предизборна реч, съпроводена от повишаване на гласа и разпалена реторика. Той не остави никакво съмнение, че Доналд Тръмп е центърът на „За състоянието на Съюза“.
Още в началото Байдън се прицели към 45-я президент, без да споменава името му, порица онези, които не са обърнали внимание на заплахата от руския президент Владимир Путин към Украйна, и осъди участниците в размириците в Капитолия на 6 януари 2021 г. Атмосферата в залата на Долната камара изглеждаше по-скоро като политическа конвенция, отколкото като годишна президентска реч, оценяваща състоянието на нацията.
81-годишният Байдън започна своето 68-минутно слово с думите: „Целта ми тази вечер е да събудя Конгреса и да предупредя американския народ, че това не е обикновен момент. От времето на президента Линкълн и Гражданската война свободата и демокрацията не са били под по-голяма атака. Това, което прави нашия момент особен е, че свободата и демокрацията са атакувани както у дома, така и в чужбина.“
Той отбеляза постиженията на настоящата администрация, подготовката за втори мандат, опасенията относно възрастта и способностите му, като не пропусна да подчертае контраста с републиканците, включително с неговия съперник в надпреварата за Белия дом – Доналд Тръмп.
Нападки срещу Доналд Тръмп
Джо Байдън направи ретроспекция на политиките на Доналд Тръмп, наричайки го 13 пъти „моят предшественик“. Той започна нападките срещу бившия президент с критика към думите му, които според Байдън насърчавали Русия да нападне страните – членки на НАТО, които не изпълняват финансовите си задължения за отбрана.
След това американският държавен глава незабавно насочи вниманието към твърденията на Доналд Тръмп за изборна измама в президентските избори през 2020 г.
„Историята гледа, точно както историята гледаше преди три години на 6 януари, когато бунтовниците щурмуваха Капитолия и сложиха нож в гърлото на демокрацията. Много от вас бяха тук в онзи най-мрачен ден. Всички видяхме със собствените си очи, че бунтовниците не бяха „патриоти“. Те бяха дошли да спрат мирното предаване на властта, да преобърнат волята на хората“.
46-ят президент продължи с обвиненията, че „Лъжите на 6 януари за изборите през 2020 г. и заговорите за кражба на изборите представляват най-сериозната заплаха за демокрацията в САЩ след Гражданската война, но те се провалиха, Америка устоя.“
Байдън не пропусна да се обърне и към поддръжниците на Тръмп: „Моят предшественик и някои от вас тук се опитват да погребат истината за 6 януари… Ето я истината: Не можете да обичате страната си само когато побеждавате.“
Президентът продължи с темите за абортите, имиграцията, данъците, контрола върху оръжията, външната политика на САЩ, правейки постоянен контраст с Тръмп. Докато изброяваше собствените си успехи, той не пропусна да предупреди какво може да се случи ако Тръмп се върне в Белия дом.
По този повод 45-ят президент изля възмущението с в пост в Truth Social, заявявайки, че Байдън е произнесъл „Най-гневната, най-малко състрадателна и най-лоша реч „За състоянието на Съюза“, изнасяна някога.
Убийството на Лейкън Райли и кризата с нелегалната имиграция
Речта на Джо Байдън беше прекъсвана от упоритите коментари на републиканците. В крайна сметка това го принуди да отговори на исканията им да спомене името на Лейкън Райли часове, след като Долната камара прие законопроект в нейна памет.
22-годишната студентка Лейкън Райли беше убита през февруари в Джорджия от нелегален имигрант. Новоприетото законодателство, което следва да бъде гласувано в Сената, изисква мигрантите, които извършват определени престъпления, да бъдат съдени от федерален съд.
Според властите убиецът на Райли е 26-годишният венецуелски имигрант Хосе Антонио Ибара. Той е бил допуснат в САЩ близо до Ел Пасо през септември 2022 г. в съответствие с политиките на администрацията на Байдън. Впоследствие е бил задържан от полицията, но не е вкаран в затвора, въпреки обвиненията за застрашаване живота на дете в Ню Йорк и кражба от магазини в Джорджия.
Президентът показа значка с името на Райли, която републиканката от Джорджия Марджъри Тейлър Грийн му беше дала на път за залата и обяви: „„Линкълн – Линкълн Райли, невинна млада жена, която беше убита от нелегален“, произнасяйки два пъти грешно името на Райли. Той също така използва считан от демократите за политически некоректен израз за нелегален имигрант, тъй като те предпочитат термина „недокументиран.“ Джо Байдън не се поправи, след като обърка името на Райли, но изказа съболезнования към нейните родители и съпричастие към мъката им, тъй като самият той е изгубил дете.
След това той насочи вниманието си към разногласията около друг двупартиен законопроект на Сената, на който консерваторите се противопоставиха миналия месец. Според тях документът съдържа разпоредби, които способстват, а не противодействат на текущата политика на Белия дом за ускорено освобождаване на повечето мигранти, които търсят убежище след нелегално пресичане на границата.
Републиканците обвиняват Байдън, че е причина за кризата с масовата имигрантска вълна на границата на САЩ с Мексико. Той сложи край на политиката на Доналд Тръмп „Останете в Мексико“, която изискваше повечето бежанци да чакат решението на молбата си за политическо убежище, като останат на юг от границата.
Републиканците настояват, че Байдън доскоро е пренебрегвал проблема с границите. Първоначално Белият дом твърдеше, че големият скок в наплива от бежанци, който съвпадна с встъпването на 46-я президент в длъжност, е просто сезонен или отражение на глобални проблеми, а не на политиката на САЩ.
През декември 2023 г. бе отбелязан месечен рекорд за всички времена с повече от 302 000 души, арестувани за незаконно влизане от Мексико. Министърът на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас заяви през януари, че повече от 85% от задържаните за незаконно преминаване на границата са били освободени в САЩ – спрямо 71% през октомври и 74% през ноември миналата година.