Getting your Trinity Audio player ready...
|
„Предлагам качество и отговарям с името си.“
Над 20 години „Софийски фестивал на меда“ радва жителите и гостите на София с богат избор на пчелен мед и пчелни продукти от български производители.
Отдадени на занаята пчелари излагат своята натурална продукция и споделят богата информация за ползите от меда и качеството на своите продукти вкл. козметични мехлеми на медена основа, спрейове за нос и гърло с пчелен клей, пчеларски миксове със тахан и много други.
Емил Митрев с различна технология за добив на пчелен мед
Емил Митрев е един от българските пчелари с многогодишен опит, който дебютира на софийското изложение с мед от планината в Кюстендилска област. Той излага медна пита – див градеж като отличим продукт на „Осоговски мед – Митреви“. Този екологично чист, автентичен пчелен продукт е в основата на технологията за добив на мед, която пчеларят използва.
Произведен в семейната българска ферма Митреви, медът в изцяло изградената от пчелите медна пита, недокосната от човешка ръка, е изключителен избор за силен имунитет. Освен мед питите с див градеж съдържат пчелен клей, перга и пчелен прашец.
„Когато Бог е създавал пчелите, Той се е усмихвал!“
Това сподели пчеларят Емил Митрев пред Епок Таймс България, като увлекателно разказа интересни факти за пчеларството и за технологията на пресоване на меда, която представя на изложението.
„Твърди се, че 160 милиони години пчелите съществуват на земята. Говоря за тяхната организация, при която е важен организмът в семейството, а не отделният индивид, както е при хората. Тоест при пчелите егоизъм няма, а при хората има – астрономически егоизъм и суета“, посочва пчеларят и добавя:
„Главният урок, който научавам в допира с пчелите е търпението, с което те съществуват.“
Емил Митрев потвърди факта, че в световен мащаб популацията на пчелите намалява, а храната на планетата зависи от опрашването от пчелите.
По отношение на пчеларството като бизнес – освен като занаят, граничещ с изкуството – пчеларството е много динамично. Емил Митрев обясни, че е изключително важно да се обръща внимание на развитието на пчеларството, като 90% от технологията за производство на мед в България е по Дадан – Блат. При нея извличането на меда от питата, която е конструирана с дървена рамка, тел и восъчна основа, е като восъчното покритие на питата се реже и разпечатката се отделя с последващо центрофугиране на меда. Пчеларят посочва, че от восъчните основи могат да тръгнат болести по пчелните семейства, тъй като използваните основи могат да съдържат нискокачествен и стар восък, както и примеси като парафин и химикали.
Емил Митрев използва различна технология за добиване на мед, при която се осигурява див градеж на пчелната пита. Технологията се базира върху празна рамка (без тел и восъчна основа), като пчелите сами изграждат медната пита. Последващо цялата пита се пресова и всичко, което има в нея остава в продукта включително восъкът и трансформираният прашец – пергата.
„Пергата е пчелният хляб на пчелите – ферментирал прашец в килийките на пчелната пита. Пергата се усвоява от организма директно, докато прашецът трябва да се сложи в кисела среда като прясно или кисело мляко, за да може твърдата му обвивка да се разпадне и тогава да се усвои от организма“, поясни Емил Митрев и допълни:
„Когато восъчното покритие на питата се реже, в тия „капачета“ освен изключително полезни вещества има незаменим ензим – лизозим, който присъства в човешките сълзи и кърмата на майката.“
Пчеларят обясни, че при стандартната технология отрязаните капачета на пчелната пита (разпечатката) не остават в центрофугирания мед, и изтъкна, че тази разпечатка не бива да се губи. Тоест медът трябва да се консумира пълноценно, като пчелният восък е необходимо да се дъвче и глътне.
„Пчелният восък е изключително подценен като храна.“, споделя Емил Митрев и завършва своята беседа с призива:
„Хората и ние българите в частност трябва да се научим да ядем мед и пчелни продукти целогодишно като храна, а не сезонно като лекарство. Медът е естествен допинг, той влиза директно в кръвта за 10 минути. Пчелният мед от пита с див градеж е най-доброто от природата.“
Дългогодишни изложители на фестивала
Пролетното издание на „Софийски фестивал на меда“ събра изложители от цяла България, които с внимание и ентусиазъм приканват посетителите да опитат от продукцията им, като компетентно споделят интересни въпроси, свързани с изключителните ползи от меда за здравето на човека. Много от изложителите имат дългогодишно присъствие на фестивала, като посочиха, че именно клиентите са тези, които ги мотивират да участват година след година.
Пчелинът на инж. Георги Георгиев от град Елхово, представян от неговата съпруга, излага на своя щанд богатата продукция – мед от кориандър, мед от драка, манов мед, традиционния „горски букет“ и други. Присъствието на пчелина на инж. Георгиев на софийското изложение има своята дългогодишна история, като вече 20 години пчелинът предлага на стари и нови клиенти своята продукция:
„Клиентите ни карат да участваме. Медът ни е качествен – те са го проверявали включително в лаборатория, тъй като им е бил необходим за изготвянето на лекарства. Клиентите ни са доволни и ние сме доволни от тях.“
Друг дългогодишен изложител на софийския фестивал – пчеларят Георги Георгиев – сподели, че е наследил пчеларският занаят от своя тъст. Той и съпругата му Ваня Георгиева представят от 2005 г. на „Софийски фестивал на меда“ семейният пчелин Георгиеви от град Ямбол. На своя щанд, освен мед от акация, липа, магарешки бодил, ливаден мед и други, те предлагат и специалния продукт „3 в 1“ – включващ мед, пчелно млечице и пчелен прашец. Консумацията на този имуностимулиращ продукт с изключителни качества води до общо укрепване на организма, като подобрява кръвообращението и производството на антитела, като едновременно спира развитието на различни видове бактерии и вируси като тези на грипа, херпеса, салмонелата, туберколозата и други.
Семейният пчелин предлага отделно и чисто пчелно млечице. Тази съвършена здравословна храна е богата на витамините A, C, D, E и 9 от 13-те витамина на B-complex групата. Забележително е съдържанието на витамин B5 (Pantothenic Acid) – най-високото при храна с естествен произход. Витамин B5 е една от най-важните съставки на човешкото тяло, необходима за синтеза и метаболизма на протеини, мазнини, карбохидрати и някои хормони. Пчелното млечице съдържа и всичките 8 незаменими аминокиселини и общо 18 от 22-те аминокиселини, нужни на човешкия организъм, нуклеинови киселини за регенерация на клетките – десет от които с антибиотични свойства (с доказан антибактериален ефект при стафилококи и стрептококи), както ензими и ко-ензими, минерали, протеини и други.
Пчеларството – от академична дисциплина до тема на специализирани курсове
На академично ниво пчеларството се изучава в Стара Загора и София. „Пчеларство“ се изучава в катедра “Животновъдство – непреживни и други животни” на Тракийски университет в Стара Загора, докато в Агрономически факултет на Лесотехническия университет в София дисциплината се изучава в специалност „Агрономство“/“Растителна защита“.
Ключовите теми „Развитие на пчеларството като наука“, „Отглеждане на пчелното семейства“, „Медоносна растителност и пчелна паша“, „Пчелни продукти“, „Болести и неприятели“ освен в двете висши образователни институции, се изучават в специализирани обучения, провеждани от различни организации в България. Сред учредените с цел да подпомагат процеса на организиране, информиране и обучение на българските пчелари са гражданското дружество Българска академия по пчеларство, фондация „Истински мед“ с проектите си Пчеларски университет и „Осинови кошер“ и други отдадени на пчеларството организации.
Традиционният „Софийски фестивал на меда“ (15 – 20 април, 2024), организиран за поредна година от Столичен браншови пчеларски съюз на площад „Бански“ №1 (бившата Централна минерална баня), очаква своите посетители на своето пролетно издание!