• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 16 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало САЩ

ЕС и САЩ в сблъсък относно технологичните регулации

отОуен Еванс
6 април , 2025
САЩ са изправени пред трудна битка с европейския гигант относно регулацията на технологиите, предупреждават експерти

Логата на големи платформи за социални медии и компании ( Lukas Coch/AAP Image)

Според САЩ законодателният акт за цифровите услуги на ЕС е несъвместим със свободата на словото и със стремежа на технологичните компании да предоставят разнообразие на мнения

Администрацията на Тръмп намекна за конфронтация с Европа относно регулирането на големите технологични компании.

Актът за цифровите услуги (АЦУ) и Актът за цифровите пазари (АЦП) на ЕС формират един набор от правила в рамките на законодателния пакет за цифровите услуги, които се прилагат в целия Европейски съюз.

Миналия месец председателят на Федералната комисия по комуникациите на САЩ, Брендан Кар—републиканец, назначен на ръководния пост от президента Доналд Тръмп през януари—заяви, че подходът на АЦУ е „нещо, което е несъвместимо както с нашата традиция на свобода на словото в Америка, така и с ангажиментите, които тези технологични компании са поели за разнообразие на мнения.“

Адина Портару, която е старши съветник за Европа в базираната в САЩ християнска правозащитна организация ADF International, сподели опасенията на администрацията на Тръмп и заяви, че АЦУ има „цензуриращ ефект“ върху онлайн речта.

Портару заяви пред The Epoch Times по имейл, че „се създава инерция както в ЕС, така и извън него срещу АЦУ и ние продължаваме да следим ситуацията за възможни начини за оспорване или подкрепа на усилията за отмяна на законодателството.“

Въпреки това, ЕС многократно не се съгласява с американските твърдения за цензура и казва, че законът има за цел да направи онлайн средата по-безопасна и справедлива, като принуждава технологичните гиганти да полагат повече усилия за борба с незаконното съдържание, включително реч на омразата и материали за сексуално насилие над деца.

Запознатите с вътрешното функциониране на ЕС предупреждават, че отмяната на законодателството ще бъде много по-трудна, отколкото да се принуди една единствена нация да промени законите си.

Германският евродепутат Кристине Андерсон, която е политик от дясната Алтернатива за Германия (AfD), изтъква, че законодателите на ЕС са много ограничени в това, което могат да направят.

Тя каза пред The Epoch Times, че самият Европейски парламент не предлага ново законодателство. Той може само да го приеме, което ограничава това, което политиците могат да направят.

Европейският парламент и Европейският съвет работят заедно за приемане или изменение на предложените закони, но Европейската комисия е основният вносител.

„Това, което правим е, че практически приемаме резолюция,“ каза тя.

Евродепутатите могат да изпращат необвързващи резолюции, които изразяват техните мнения или искания до комисията или съвета, но нямат правни последици.

Изпращане на просяшко писмо

Тя характеризира това като „изпращане на просяшко писмо“, където евродепутатите пишат до комисията и казват: „Е, би било хубаво, ако можете да направите това, онова и третото.“

„Но те не трябва да правят нищо от това. Така че комисията е правителството,“ каза тя.

Тя каза, че Европейската комисия са „единствените“, които могат да инициират законодателство.

Родриго Балестер, ръководител на Центъра за европейски изследвания в Колегиум „Матиас Корвинус“, който е работил 15 години в институциите на ЕС, заяви пред The Epoch Times, че ЕС може да промени посоката, но е трудно.

„Когато възмущението е твърде голямо, тогава могат да променят посоката,“ каза той.

Той каза, че ако има наистина силен натиск в международен контекст, или от държавите-членки, или може би от индустрията, това би могло да се случи.

„Представете си, например, че Facebook и Twitter решат да спрат например да предоставят услугите си в Европа, или нещо… толкова катастрофално като това, тогава може би те ще го преосмислят,“ каза той.

„Но отново, ‘преосмисляне’ означава да се предложи ново предложение, което отнема известно време, а след това да се премине през обикновената процедура, за което парламентът и съветът трябва да се съгласят.“

АЦП регулира силата на най-големите цифрови компании като „пазачи на входа“, докато АЦУ изисква медийните платформи да премахват незаконно съдържание, да провеждат оценки на риска, да предотвратяват незаконни и вредни дейности онлайн и да ограничават разпространението на „дезинформация“.

Неспазването на правилата би било скъпо. Глобите за неспазване могат да достигнат до 10% от глобалния годишен оборот на компанията, увеличавайки се до 20% при повторни нарушения.

Балестер каза, че условията, особено за много големите онлайн платформи—това, което те наричат VLOPs (very large online platforms)—ги задължават самите те да бъдат „цензорите“ и „полицаите на свободата на словото“, отговорни за съдържанието.

Докато регламентът се отнася до големите технологични компании, естеството му означава, че „сега е почти невъзможно за държавите-членки да се отклонят от този регламент,“ каза той.

„И това е, разбира се, много, много обременяващо за онлайн индустрията, за компаниите, за платформите, особено за много големите,“ добави той.

Той каза, че компании като Meta и Google са обвързани от „полицаите на този закон“—Европейската комисия.

„Те могат да налагат глоби директно. Не е нужно да минават през националните правителства. Могат да го правят директно. И затова тук свободата за маневриране на държавите-членки е много ограничена, това е много централизиран законодателен акт,“ каза той.

Още по-настървено

Поддръжниците на законодателния акт казват, че митата на Тръмп не трябва да разубеждават ЕС да предприема мерки срещу технологичните компании.

В съвместно написана статия, технологичните експерти Якоб Оме, ЛК Сейлинг и Клаес Х. де Врийс написаха, че европейските лидери трябва да защитят Акта за цифровите услуги.

Публикувана в TechPolicy.News, статията твърди, че ЕС е „в момент на критично решение, в който АЦУ може да се случи или да отпадне.“

Авторите казаха, че ако платформите не се съобразят, тогава ЕС „би загубил време в продължителни съдебни битки, а накрая—както е предвидено в АЦУ —платформите могат да бъдат забранени на европейския пазар.“

Но „съпротивата от населението би била огромна и би могла да донесе на ЕС вътрешни неприятности,“ казаха те.

Въпреки това, те добавиха, че АЦУ е „несъвършен и не е непосредствено готов да ни защити от всички заплахи, които цифровите платформи излагат.“

Те предложиха Европейската комисия да „продължи да прилага Акта за цифровите услуги и да подобри играта си, като става по-бърза и по-настървена.“

„От гледна точка на организациите на гражданското общество, НПО-тата, учените и правителствата, които са работили дълго и упорито, за да достигнат до рамката на АЦУ, използването му като глобален чип за преговори в геополитически сблъсъци е грешно,“ казаха те.

Норман Люис, гостуващ научен сътрудник в мозъчния тръст MCC Brussels и бивш директор на PwC и директор на технологичните изследвания в Orange UK, заяви пред The Epoch Times, че няма сигнали за промяна от комисията.

„Трудно е да се предвиди,“ каза той.

„Не виждам как могат да отстъпят по този въпрос, тъй като има твърде много залог за тяхната легитимност. Мога да си представя някакъв компромис зад затворени врати, но публично ще трябва да държат на своето. Досега те показаха, че са готови да стоят твърдо.

„Присъствах на среща в Европейския парламент в Белгия преди две седмици, докладваща за прилагането на АЦУ—нямаше намек за промяна или компромис. Компромисът може да се случи, но те няма да се откажат от АЦУ.“

Въпреки че е критик на законодателството, той не подкрепя използването на мита от Тръмп за „смазване“ на ЕС и АЦУ.

Reuters допринесе за този материал.

ВИЖТЕ СЪЩО
Италианският регулатор блокира DeepSeek заради притеснения относно личните данни
Забрани за ползване на DeepSeek в Австралия, Тайван и Италия
shutterstock 1614070141 1200x703 1
Какво ни спести Мъск за цензурата на ЕС в Twitter
Шейн е изправен пред нов контрол от ЕС заради незаконни продукти
ЕС проверява Shein за незаконни продукти
13
Страните от Г-20 въвеждат цифрови валути и документи за самоличност
capture
Gan Jing World – уникална онлайн платформа без насилие, сексуално съдържание и информационна цензура
Gan Jing World представя етичен изкуствен интелект за онлайн платформа
Gan Jing World използва етичен изкуствен интелект за управление на онлайн платформата си
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Доц. Григор Сарийски

Доц. Григор Сарийски: Ето как да спасим лева

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Маестро Камджалов дирижира Коледната оратория на Димитър Ненов в Зала 3 на НДК на 19-ти декември 2024 г. Тази година се планира концертът да бъде в зала "България". Снимки: Фондация "Йордан Камджалов"

Йордан Камджалов: Стремежът на хората да проявят истинската си сила ще ги направи добри

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
I notice that both the original text and the Bulgarian translation you've provided only contain "top-article-image", which appears to be an image placeholder or HTML element rather than actual text content. Could you please provide the actual text content that needs to be reviewed and edited? I'd be happy to help improve the Bulgarian translation once I have the full text to work with.

Десет години след историческото „Ще се справим“ на Меркел – поглед назад към решението, което промени всичко

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Президентът Доналд Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом на 5 юни 2025 г. Анна Мънимейкър/Getty Images

Доналд Тръмп обяви 30-процентни мита за Европейския съюз и Мексико

0
0
Илюстрация от The Epoch Times, Getty Images, снимка на AP, Freepik

Затворът „Алигатор Алкатраз“ е депортационен център сред 30 000 алигатора

0
0
Джефри Епстийн на 28 март 2017 г. Регистър на сексуалните престъпници в щата Ню Йорк чрез AP

Джефри Епстийн се е самоубил и не е имал „списък с клиенти“

0
0
Тръмп посети Централен Тексас, епицентъра на катастрофалното наводнение, при което загинаха над 120 души

Доналд Тръмп посети епицентъра на катастрофалното наводнение в Тексас

0
0
Шон „Диди“ Комбс на премиерата на „Четиримата“ в Лос Анджелис: Битката за слава" в студийния център на CBS Radford в Лос Анджелис, 30 май 2018 г. (Willy Sanjuan/Invision/AP)

Шон „Диди“ Комбс бе оправдан по обвиненията за трафик на хора

0
0
Летните фестивали на открито на Софийската опера

Летните фестивали на открито на Софийската опера

0
0
Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО)

Спестени са близо 5 млн. лв. от Столична община при управление на битови отпадъци

0
0
54685485

Доктор Габор Мате за връзката между депресията и заболяванията

0
0
I notice that you've provided "top-article-image" as both the original text and the Bulgarian translation, which appears to be an image filename or HTML element rather than actual text content to translate or edit. Could you please provide the actual Bulgarian text that you'd like me to review and improve? Once you share the Bulgarian content, I'll be happy to edit it to sound more natural and fluent according to your specifications.

Ким Чен Ун обеща „безусловна“ подкрепа за войната в Украйна

0
0
I notice that both the "Original Text" and "Bulgarian translation" you've provided just say "top-article-image" - this appears to be an image placeholder or HTML element rather than actual text content to translate or edit. Could you please provide the actual Bulgarian text that you'd like me to review and improve? I'm ready to help make it sound more natural and fluent once I have the proper text content.

Берлин, вече не си същият

0
0
Следваща публикация
Свети Методий понася дълго време интригите на германското католическо духовенство и дори лежи в затвор за две години и половина. Снимка: newsbg.eu

Днес отбелязваме 1140 години от успението на св. Методий Славянобългарски

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria