• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 6 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Европа

Европейската комисия на Урсула фон дер Лайен (2024-2029) започна работа

отАлександра Ботева
3 декември , 2024
Европейската комисия на Урсула фон дер Лайен (2024-2029) започна работа

Колегиумът от членове на Комисията, състоящ се от комисари от 27 държави-членки, за мандата на ЕК 2024 - 2029

Министър-председателят Димитър Главчев пожела в разговор с фон дер Лайен успех на новата Европейска комисия

Председателят Урсула фон дер Лайен, която ръководи Комисията от 2019 г. насам, започна втори мандат с нов екип от комисари на 1 декември 2024 г.

Фон дер Лайен, заедно с новия колегиум от членове на Комисията, определи приоритетите на Европейската комисия за периода 2024-2029 г. въз основа на политическите насоки (Political Guidance), представени на Европейския парламент в деня на избирането ѝ.

Тези приоритети ще се основават на работата от предходните пет години и ще бъдат насочени към укрепване на бъдещето на Европа и постигане на резултати за нейните граждани през следващите години, посочват от ЕК.

Колегиумът от членове на Комисията се състои от комисари от 27 държави-членки на ЕС. Заедно тези 27 членове на колегиума се назначават като политическо ръководство на Комисията за срок от 5 години. Председателят на Комисията възлага на всеки комисар отговорности за конкретни области на политиката.

Българският еврокомисар Екатерина Захариева е с ресор „Стартъпи, изследвания и иновации“.

ursula 2 mandate ec
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен говори при започването на работата на новата Комисия с втори неин мандат, 1 декември 2024 г. (снимка:

Премиерът Главчев пожела успех на новата Европейска комисия

Министър-председателят Димитър Главчев проведе телефонен разговор с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.

В деня, в който новата Комисия официално встъпи в длъжност, премиерът Главчев отправи своите поздравления и пожелания за успех и изрази увереност, че еврокомисарят от България Екатерина Захариева ще има сериозен принос за работата на високи обороти на Комисията. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен поздрави служебния кабинет за решението да изпрати в Брюксел кандидатурата на Захариева.

В хода на разговора премиерът Димитър Главчев благодари на председателя на Европейската комисия за неотклонната подкрепа за България относно Шенген. Главчев увери, че България на свой ред ще подкрепя работата на Комисията.

Как се избират и назначават ръководителите на институциите на ЕС

Със своя вот на европейските и националните избори гражданите на ЕС заемат имат право на глас при назначаването на ръководството на четирите основни институции, които вземат решения и ръководят администрацията на ЕС:

  • Европейския парламент
  • Европейския съвет и Съвета на Европейския съюз
  • Европейската комисия

Европейски парламент

Европейският парламент е пряко избраният законодателен орган на ЕС, като членовете на ЕП представляват интересите на гражданите, които са ги избрали. 

Парламентът формира правото на ЕС заедно със Съвета на ЕС, като обсъжда, изменя и приема нови закони, предложени от Европейската комисия, взема решения относно бюджета на ЕС и следи за неговото изпълнение.

Парламентът има надзорни и контролни правомощия, които му позволяват да наблюдава други институции.

Членове на Европейския парламент

В Европейския парламент членуват 720 членове за мандата 2024-2029 г. 

Броят на местата, разпределени за всяка държава – членка на ЕС, в Парламента, зависи от нейното население. Колкото по-голямо е населението на страната, толкова повече евродепутати получава тя. Например Германия, най-многолюдната държава членка, разполага с 96 места, докато Малта, която е най-малобройна, има 6 места. България има 17 членове за мандата 2024-2029 г. 

Броят на членовете на ЕП, избрани от дадена политическа партия в дадена държава, е пропорционален на броя на гласовете, които тя е получила.

screenshot 2024 12 02 at 15 26 37 eu institutions appointments
https://commission.europa.eu/index_en

Политически групи

След изборите членовете на ЕП формират политически групи и избират техните ръководства.  Една политическа група трябва да се състои от най-малко 23 членове на ЕП, избрани от поне една четвърт от държавите членки. 

Избор на председател на Европейския парламент

В началото на новия парламентарен мандат председателят на Парламента се избира от членовете на ЕП за срок от две години и половина, който може да бъде подновен. Тъй като парламентарният мандат е пет години, възможно е през този период да работят двама председатели.

Председателят отговаря за председателството на пленарните сесии и дебатите и контролира всички дейности на Парламента и неговите органи.

Настоящият председател на Европейския парламент е Роберта Метсола (Малта). Тя беше избрана за втори мандат от две години и половина през юли 2024 г.

Европейски съвет и Съветът на ЕС

Европейски съвет и Съвет на Европейския съюз имат доста сходни имена. Те споделят и едни и същи сгради. Но освен че се състоят от различни членове, те имат и много различни роли.

Европейският съвет определя общата политическа насока на ЕС и приоритетите на ЕС. Той се състои от:

  • държавните и правителствените ръководители на държавите-членки;
  • председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия.

С квалифицирано мнозинство и със съгласието на новоизбрания председател на Комисията Европейският съвет назначава върховния представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, който е и заместник-председател на Комисията.

Съветът на Европейския съюз се ръководи от държава членка на ротационен принцип и отговаря за приемането на законите на ЕС и бюджета на ЕС заедно с Парламента. Съветът на Европейския съюз, неофициално известен като „Съвета“, се състои от националните министри на всяка държава от ЕС. В Съвета министрите изразяват становищата на правителствата на държавите членки. Те се срещат, за да договарят и приемат законите на ЕС и да координират политиките на ЕС. Съветът заседава в различни състави.

Избор и роля на председателя на Европейския съвет

Председателят на Европейския съвет се избира от Европейския съвет с квалифицирано мнозинство за срок от две години и половина, който може да бъде подновен веднъж. 

Председателят на Европейския съвет председателства, ръководи работата на Европейския съвет и улеснява неговото сближаване и постигане на консенсус. След влизането в сила на Договора от Лисабон през 2009 г. длъжността председател на Европейския съвет стана постоянна и на пълно работно време.

Европейският съвет е най-висшият политически орган на Европейския съюз. Всяка държава членка се представлява от своя лидер и има на масата глас с еднаква тежест. Когато заседават в качеството си на Европейски съвет, лидерите от ЕС участват в дискусии по основни общи въпроси и по начините за постигане на напредък по европейските политики.

Повечето от работата на Европейския съвет е планирана, но има и една значителна част от нея, която се изразява в управлението на неочаквани събития и кризи. По отношение на планираната работа, през 2024 г. Европейският съвет постигна съгласие по приоритетите пред Съюза до 2029 г. – „Стратегическа програма за периода 2024 – 2029 г.“. Те са структурирани около три стълба: свободна и демократична Европа; силна и сигурна Европа; и просперираща и конкурентоспособна Европа.

Европейският съвет и Съветът на Европейския съюз не бива да се бъркат със Съвета на Европа. Съветът на Европа не е част от институционалната структура на ЕС. Той е международна организация със седалище в Страсбург (Франция), която защитава правата на човека, демокрацията и върховенството на закона.

Европейска комисия

Комисията е изпълнителният орган на ЕС. Тя предлага нови закони на ЕС и осигурява правилното им прилагане в държавите членки, разработва политики, управлява бюджетните разходи на ЕС. Тя говори от името на ЕС на световната сцена, например в областите на търговската политика, икономическите въпроси или политиката в областта на климата, и води преговори за международни споразумения от името на ЕС. Комисията е „пазител“ на договорите, като следи за спазването на договорите и законите на ЕС от страна на държавите членки.

screenshot 2024 12 02 at 16 16 16 eu institutions appointments
https://commission.europa.eu/index_en

Роля на председателя на Комисията и на Колегиума

Комисията се ръководи от председател и екип от 26 членове, които се назначават за срок от 5 години:

  • Председателят: определя политическата програма на Комисията, взема решения относно вътрешната организация на Комисията и контролира нейната работа, както и я представлява на международно равнище.
  • Комисари: всяка държава-членка назначава по един комисар, който отговаря за конкретна област на политиката (например търговия, околна среда или финанси) в съответствие с разпределението на ресорите, определено от председателя. Някои комисари изпълняват функциите на заместник-председатели, като ръководят приоритетни проекти или координират усилията в различни области на политиката.
  • Колегиум: председателят и комисарите заедно образуват колегиума на комисарите. Решенията се вземат колективно от колегиума на комисарите.

Изборът на председател на Комисията и назначаване на колегиума на комисарите обхваща следния процес:

  • 1. Европейският съвет, действащ с квалифицирано мнозинство, предлага на Парламента кандидат за председател на Европейската комисия, като взема предвид резултатите от изборите.
  • 2. Комисията предлага на Европейския парламент да избере председател на Европейската комисия: Европейският парламент с мнозинство от своите членове избира председателя на Комисията въз основа на предложението на Европейския съвет
  • 3. Председателят на Европейската комисия се назначава от Европейския парламент: Избраният председател на Комисията, по предложение на държавите членки и със съгласието на Съвета, приема списък на кандидатите за членове на Комисията и определя техните ресори.
  • 4: Кандидатите за комисари се явяват на изслушвания в Парламента.
  • 5. След това Комисията като цяло се одобрява с едно гласуване на съгласие от Парламента.
  • 6. Европейският съвет, действащ с квалифицирано мнозинство, официално назначава новото ръководство на Комисията.

След назначаването на ръководството им Парламентът, Европейският съвет, Съветът и Комисията започват да прилагат общата политическа стратегия на ЕС.

Проучване на Eurobarometer с рекордно високо доверие в ЕС

Ново проучване на Eurobarometer показва рекордно високо доверие в ЕС през последните години.

Последното проучване на Евробарометър, публикувано на 29 ноември 2024 г., показва най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 г. насам и най-високата подкрепа за еврото в историята. Проучването също така показва, че европейците имат по-оптимистична представа за бъдещето. Те биха искали да видят един по-силен и по-независим ЕС, особено в условията на настоящите глобални предизвикателства.

51% от европейците са склонни да се доверяват на ЕС, което е най-високият резултат от 2007 г. насам. Доверието в ЕС е най-високо сред младите хора на възраст 15-24 години (59%). В пореден 17-годишен рекорд 51% от европейците заявяват, че имат доверие на Европейската комисия.

Почти три четвърти от анкетираните (74%) заявяват, че се чувстват граждани на ЕС, което е най-високото ниво от повече от две десетилетия. Освен това повече от шестима от десет граждани на ЕС (61%) са оптимисти и за бъдещето на ЕС.

В същото време 44% от гражданите на ЕС продължават да имат положителна представа за ЕС, 38% имат неутрална представа, а 17% – отрицателна представа за ЕС.

Положителни тенденции са регистрирани и в повечето от изследваните страни от процеса на разширяване. Мнозинството от гражданите са склонни да се доверяват на ЕС в Албания (81%), Черна гора (75%), Косово (70%), Грузия (58%), Северна Македония и Босна и Херцеговина (по 56%) и Молдова (52%). В Турция 42% (с четири процентни пункта повече в сравнение с предишното проучване) са склонни да се доверят на ЕС, а в Сърбия – 38% (+2 процентни пункта). Това мнение споделят и 38% от анкетираните в Обединеното кралство (+6 процентни пункта).

Проучването на Евробарометър регистрира най-високата досега подкрепа за общата валута както в ЕС като цяло (74%), така и в еврозоната (81%). Що се отнася до възприемането на състоянието на европейската икономика, 48% от европейците (с един пункт повече от пролетта на 2024 г.) го намират за добро, а 43% (с два пункта повече) – за лошо. Възприемането на състоянието на европейската икономика непрекъснато се подобрява от есента на 2019 г. насам. Мнозинството от гражданите (49%) смятат, че положението в европейската икономика ще остане стабилно през следващите 12 месеца.

Стандартното проучване на Евробарометър 102 (есен 2024 г.) беше проведено между 10 октомври и 5 ноември 2024 г. в 27-те държави членки. Общо 26 525 граждани на ЕС бяха интервюирани лице в лице. Интервюта бяха проведени и в девет държави кандидатки и потенциални кандидатки (всички с изключение на Украйна) и в Обединеното кралство.

ВИЖТЕ СЪЩО
ЕС обеща помощ на Гърция за огромния брой емигранти на границата ѝ с Турция
Снимка: LARD / AFP) (Photo by KENZO TRIBOUILLARD/AFP via Getty Images
Ожесточен дебат в ЕС за „корона бондовете“ – трябва ли Германия да носи отговорност за дълговете на Италия?
uk raab virus 700x420 1
Обединеното кралство предупреди: бизнес отношенията с Китай няма да са същите след края на пандемията
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео говори по време на пресконференция в Държавния департамент във Вашингтон он 24 юни 2020 г. (Mандел Нган/AFP/Getty Images)
ЕС се пробужда за заплахата от Китайската комунистическа партия
City of London Canary Wharf 700x420 1
Oбединеното кралство е с най-тежко засегната от пандемията икономика сред големите държави
EU Flags 700x420 1
ЕС приема глобален режим за санкции срещу нарушителите на човешки права
GettyImages 1230323517 700x420 1
ЕС и САЩ призоваха Китай да освободи журналистка, осъдена заради репортажи за COVID-19
Германският канцлен Ангела Меркел произнася реч в Бундестага в Берлин на 30 септември 2020 г. (Mаркус Шрайбър/AP Photo)
Ангела Меркел нарече „проблемно“ закриването на профила на Тръмп в Twitter
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
signal 2025 07 05 134757

Адв. Румяна Ченалова: Борейки се за лева, защитаваме българската идентичност

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Йорданка Фурнаджиева от издателство „Ентусиаст“, Любен Маринов – автор, и Александър Маринов-Санчо – преводач на „Маските, които носим“ на представянето на романа на 18 март 2025 г. в Книжен център „Гринуич“

„Маските, които носим“ – дебютният роман на българо-американския писател Любен Маринов  

0
0
печено агнешко на фурна с фолио

Сочно агнешко с картофи на фурна

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0

Свързани Публикации

ЕС отваря вратите за международни въглеродни кредити в плана си за нулеви емисии

ЕС позволява използването на международни въглеродни кредити в плана си за нулеви емисии

0
0
Европа е обхваната от гореща вълна - избухват горски пожари във Франция и Турция

Европа в плен на горещини – избухват пожари във Франция и Турция

0
0
3d rendering gas cylinder

Енергийната трансформация на ЕС: Европа плаща повече за по-малко енергийни ресурси

0
0
Белград спря износа на оръжия след като Русия заяви, че сръбски оръжия са стигнали до Украйна

Белград спря износа на оръжия, след като Русия заяви, че сръбски оръжия са стигнали до Украйна

0
0
7mcmantah5 v23 ax s2048 801x534 2

Нова цел на НАТО: страните членки ще дават 5 процента за отбрана – не всички участват

0
0
Министър Георги Георгиев (https://justice.government.bg/)

Приети са законодателни промени за премахването на България от „сивия списък“ за пране на пари

0
0
Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

0
0
Европа е обхваната от гореща вълна - избухват горски пожари във Франция и Турция

Европа в плен на горещини – избухват пожари във Франция и Турция

0
0
Нарастват въпросите около смъртта на студент по медицина, който разкри търговия с органи в китайска болница

Съмнително самоубийство на студент по медицина, обвинил китайска болница в търговия с органи

0
0
unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0
Следваща публикация
go slow dover protest

Масови фермерски протести в Англия

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria