Среща на близо 50 европейски лидери и среща на високо равнище на ЕС се провежда в унгарската столица в вчера и днес
Европейските лидери, които се срещат в Будапеща, Унгария, на 7 ноември, призоваха новоизбрания президент Доналд Тръмп да продължи подкрепата на САЩ за Украйна и да избягва търговски войни.
Срещата на високо равнище в четвъртък е среща на по-широката Европейска политическа общност, която включва държави извън ЕС като Великобритания и Швейцария. Тя включва дискусия, която според Европейската комисия е предназначена да поднови подкрепата на по-широкия континент за Украйна.
След срещата на Европейска политическа общност ще последва неформална среща на близо 50 европейски лидери днес, за да обсъдят имиграцията и икономическата сигурност, като втората тема ще разгледа чуждестранните инвестиции и ще обсъди по-координиран контрол върху износа и изтичането на технологии към конкурентни икономики като Китай.
„Те знаят, че е в техен интерес да покажат твърдост, когато се занимаваме с авторитарни режими. Ако Съединените щати бяха слаби спрямо Русия, какво би означавало това за Китай?“ заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел при пристигането си в Будапеща заедно с други лидери.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, коментирайки Украйна, каза: „В интерес на всички нас е автократите по света да получат много ясно послание, че не правото на силата, а върховенството на закона е важно.“
Финландският министър-председател Петери Орпо заяви, че е загрижен за перспективата за търговска война.
„Не трябва да се допуска това да се случи“, каза той. “Нека сега се опитаме да повлияем на САЩ и бъдещата политика на Тръмп, така че той да разбере свързаните рискове.“
Междувременно, тристранната коалиционна власт в Германия, най-голямата икономика в Европа, се разпадна в сряда вечерта, след като канцлерът Олаф Шолц уволни своя финансов министър и насочи страната към общи избори в началото на новата година.
„Едно е сигурно, Европа не е силна без силна Германия“, заяви председателят на Европейския парламент Роберта Метсола.
Фон дер Лайен също каза, че сега е ред на Европейския съюз да бъде единен.
„Нито една държава-членка на ЕС сама не може да се справи с предстоящите предизвикателства“, посочи тя.
В четвъртък вечерта 27-те лидери на страните от ЕС проведоха разговори и за отношенията със Съединените щати, както и за текущата ситуация в Грузия, където управляващата партия „Грузинска мечта“ обяви победа на оспорвани избори миналия месец, което накара ЕС да замрази кандидатурата на страната за присъединяване към блока.
Служителите на ЕС се надяват резултатът от вечерната сесия да бъде обща позиция за поздравяване на Тръмп и подчертаване на важността на положителните отношения между ЕС и САЩ.
Петъчната среща ще включва дебат за конкурентоспособността на ЕС, включително презентация от бившия италиански премиер Марио Драги, който по искане на Европейската комисия написа доклад за това как ЕС трябва да поддържа своята икономика конкурентоспособна на фона на предизвикателствата от Китай и Съединените щати.
Неговият доклад заключи, че блокът се нуждае от инвестиции от 750 до 800 милиарда евро годишно, но някои страни от ЕС имат проблем с идеята тези средства да бъдат частично извлечени от съвместни активи на ЕС.
Много европейски лидери вече поздравиха Тръмп за изборната му победа и заявиха, че очакват да работят с него.
Домакин на срещата на високо равнище е унгарският министър-председател Виктор Орбан, тъй като страната в момента държи ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз.
Орбан заяви в публикация в социалните медии на 6 ноември, че изборният успех на Тръмп е „много необходима победа за света!“
Reuters допринесе за настоящия материал.