Днес се гласува вот на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен. За успеха му е необходимо мнозинство от две трети.
Депутатите в Европейския парламент гласуваха в четвъртък предложение за вот на недоверие срещу председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Предложението е заради обвиненията срещу фон дер Лайен в непрозрачност при закупуването на ваксини по време на пандемията от COVID-19. Инициативата е на румънския евродепутат Георге Пипере от фракцията на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР).
Малко вероятно е предложението да събере необходимото мнозинство от две трети за отстраняването на фон дер Лайен. Въпреки това няколко фракции се присъединиха към критиките срещу непрозрачната работа на Комисията.
Ако неочаквано предложението се окаже успешно, цялата Комисия на ЕС ще трябва да подаде оставка.
Да се стигне до самото гласуване срещу фон дер Лайен инициаторите се нуждаеха от подкрепата на едва десет процента от 720-те депутати. Председателите на парламентарните групи установиха в сряда миналата седмица, че най-малко 72 депутати са подписали предложението.
Необходими са 480 гласа
За отстраняването на Комисията е необходимо мнозинство от две трети от подадените гласове. При присъствието на всички евродепутати биха били необходими 480 гласа за успешен вот на недоверие.
Много евродепутати от всички фракции извън ЕНП споделят критиките на вносителите: те обвиняват председателя на Комисията в липса на прозрачност при закупуването на ваксини по време на пандемията и в централизиран стил на управление.
Въпреки това много от критиците нямат желание подкрепят вота на недоверие. Очаква се, че освен Европейската народна партия (ЕНП) – най-голямата фракция в Европейския парламент, срещу предложението ще гласуват и големи части от социалдемократите, зелените и либералите.
Дори фракцията на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР) заяви, че мнозинството от нея няма да гласува за отстраняването на Комисията. В подкрепа на предложението се очакваше да гласуват фракциите „Патриоти за Европа“ и „Европа на суверенните нации“ (ЕСН), към която принадлежи и AfD.