• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 27 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало

Европейските автомобилни доставчици са засегнати от затваряне на заводи докато Китай ограничава износа на редкоземни метали

отОуен Еванс
9 юни , 2025
Европейските автомобилни доставчици са засегнати от затваряне на заводи докато Китай ограничава износа на редкоземни метали

Работници транспортират пръст, съдържаща редкоземни елементи за износ, на пристанище в Лиенюнган, провинция Дзянсу, Китай, на 31 октомври 2010 г. Stringer/Reuters

„Ограниченията на износа от Китай вече спират производството в европейския сектор на доставчиците“, заяви генералният секретар на CLEPA Бенямин Кригер.

Основната европейска асоциация на автомобилните доставчици съобщи на 4 юни, че ограниченията на Китай върху износа на редкоземни елементи са довели до спиране на няколко производствени линии и заводи на континента.

CLEPA, Европейската асоциация на автомобилните доставчици, която представлява повече от 3000 компании в индустрията за автомобилни доставки, заяви в изявление от 4 юни, че се очакват допълнителни смущения с изчерпването на запасите през следващите седмици.

Китай обяви на 14 май, че затяга контрола върху цялата си верига за доставки на стратегически редкоземни минерали, включително добив, преработка, транспорт и износ.

CLEPA заяви, че засегнатите компоненти са „критични както за двигателите с вътрешно горене, така и за електрическите превозни средства“.

Асоциацията съобщи, че от началото на април стотици заявления за лицензи за износ са били подадени до китайските власти, но само „около една четвърт изглежда са били одобрени“.

Тя заяви, че процедурите „са непрозрачни и непоследователни в различните провинции, като някои лицензи се отказват на процедурни основания, а други изискват разкриване на чувствителна за интелектуалната собственост информация“.

Генералният секретар на CLEPA Бенямин Кригер каза: „С дълбоко преплетена глобална верига за доставки, ограниченията на Китай за износ вече спират производството в европейския сектор на доставчиците“.

На 4 юни германският автомобилен производител Mercedes-Benz заяви, че води разговори с основните си доставчици за изграждане на запаси от редкоземни елементи, въпреки че посочи, че не е забелязал въздействие от недостига.

„Ние [научихме] много от ситуацията с полупроводниците в автомобилната индустрия и постоянно … гледаме какъв рисков портфейл все още имаме във веригата за доставки“, каза пред журналисти Йорг Бурцер, член на борда на Mercedes-Benz, който отговаря за производството.

„Разбира се, ние сме в постоянен диалог с нашите доставчици и, разбира се, обсъждаме с тях кой е най-добрият инструмент за управление на риска, като темата за физическите буфери естествено играе роля тук“.

В публикация от 3 юни в социалната медийна платформа X, комисарят по търговията на Европейския съюз Марош Шефчович описа разговорите в Париж с китайския министър на търговията Ван Вентао като „фокусирани и задълбочени“.

Шефчович каза на 4 юни, че той и китайският му колега са се съгласили да изяснят ситуацията с редкоземните елементи възможно най-бързо.

Липсата на достъп до редкоземните елементи на Китай допринася за проблемите на европейската автомобилна индустрия.

Законодателството на ЕС предвижда, че от 2035 г. всички нови автомобили, които излизат на пазара, не могат да отделят въглероден диоксид (CO2), което прави незаконна продажбата в ЕС на нови превозни средства с двигатели с вътрешно горене, работещи с изкопаеми горива.

Volkswagen заяви миналата година, че обмисля затваряне на фабрики в Германия за първи път поради нарастващия натиск от по-евтините китайски електрически превозни средства (EVs).

За първи път през април китайският автомобилен производител BYD продаде повече електрически превозни средства с батерии в Европа от Tesla, според доклад, публикуван от базираната във Великобритания JATO Dynamics на 22 май.

С продължаващото затягане на контрола на Китай върху критичните минерали след налагането на американските мита, контролът върху редкоземните елементи става все по-важен. Редкоземните елементи са група от 17 елемента, които са от съществено значение за производството на много нови технологии като електрически превозни средства, вятърни турбини и смартфони.

На 30 май американският президент Доналд Тръмп заяви, че китайският комунистически режим е нарушил споразумението си със Съединените щати, след като двете нации поставиха на пауза ескалацията на митата.

Търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър заяви пред CNBC на 30 май, че Съединените щати наблюдават спазването на последното споразумение от страна на Китай и са „много загрижени за това“.

„Съединените щати направиха точно това, което трябваше да направят, а китайците бавят изпълнението си, което е напълно неприемливо“, каза Гриър. „Отново и отново виждаме как китайците идват и не спазват споразуменията си, бавят прилагането, не отварят икономиката си, както би трябвало“.

Той каза, че китайският режим е единственото правителство, което отвърна на американските мита, когато Тръмп ги обяви за първи път, ограничавайки износа на редкоземни магнити и включвайки в черен списък американски компании, а след Женевското споразумение от 12 май, режимът не бърза да премахва тези контрамерки.

„Можете да видите, че Европа, Япония, Съединените щати и други, не получаваме очакваните обеми на доставки от тези критични минерали“, каза Гриър.

Въпреки че някои редкоземни елементи, като диспрозий, самарий и празеодим, са наричани „редки“, те всъщност не са редки в земната кора и са в изобилие на много места.

Тези критични елементи обикновено се намират в ниски концентрации и трудно се отделят от други материали, често изискващи специализирани или дори токсични процеси на добив.

Под ръководството на Китайската комунистическа партия, Китай държи почти пълен монопол над глобалния пазар на редки минерали, доминирайки както в минното дело, така и в преработката чрез държавно контролирани компании и строги регулации за износ.

Китай допринася за почти 90 процента от глобалното рафинирано производство и е определил редкоземните елементи като защитени и стратегически минерали от 1990 г.

Алекс Ву, Катрин Янг и Ройтерс допринесоха за този репортаж.

ВИЖТЕ СЪЩО
Каш Пател дава показания пред Комисията по съдебна власт на Сената във Вашингтон на 30 януари 2025 г., след като беше номиниран за директор на ФБР Мадалина Василиу/The Epoch Times
Двама китайски граждани са обвинени в контрабанда на опасен патоген в САЩ
Доверието на компаниите от ЕС в Китай спада до исторически минимум: Проучване
Доверието на компаниите от ЕС в Китай спадна до рекорден минимум
Илюстрация от The Epoch Times, Екранна снимка чрез The Epoch Times/Youtube, Shutterstock
Как китайският режим използва YouTube за политическа пропаганда в САЩ
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times
САЩ с редица законови мерки срещу насилственото отнемане на органи в Китай
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Американец с китайски произход призна вина за кражба на американска ракетно-детекторна технология в полза на Китай

Американец от китайски произход е откраднал американска военна технология

0
0
Психологията на истинската устойчивост

Психология на истинската устойчивост

0
0
Френският президент Макрон и съпругата му подадоха иск срещу Кендис Оуенс заради твърденията й, че първата дама е мъж

Френският президент Макрон и съпругата му заведоха дело срещу Кендис Оуенс заради твърденията ѝ, че първата дама е мъж

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Русия осъжда последовател на Фалун Гонг на 4 години затвор заради засилващото се сближаване с Пекин

Русия осъди Фалун Гонг практикуваща на 4 години затвор

0
0
Многопрофилна болница за активно лечение Варна

Министерството на здравеопазването подготвя нова наредба за контрол на вътреболничните инфекции

0
0

Свързани Публикации

Френският президент Макрон и съпругата му подадоха иск срещу Кендис Оуенс заради твърденията й, че първата дама е мъж

Френският президент Макрон и съпругата му заведоха дело срещу Кендис Оуенс заради твърденията ѝ, че първата дама е мъж

0
0
I notice that both the original text and the Bulgarian translation you provided only contain "top-article-image", which appears to be an image placeholder or HTML element rather than actual text content. Could you please provide the actual text content that needs to be reviewed and edited? I'll be happy to improve the Bulgarian translation once I have the proper text to work with.

ЕС готви нови правила за старите автомобили: какво трябва да знаят шофьорите

0
0
Започна делото за корупция срещу бившия албански министър-председател Сали Бериша

Започна делото за корупция срещу бившия албански министър-председател Сали Бериша

0
0
Борислав Гаманов в интервю при Мартин Карбовски

Борислав Гаманов – първият българин депутат в германския Бундестаг

0
0
Скритите разходи зад безплатното образование в Европа

Скритата цена на безплатното образование в Европа

0
0
Френският президент Макрон и съпругата му подадоха иск срещу Кендис Оуенс заради твърденията й, че първата дама е мъж

Френският президент Макрон и съпругата му заведоха дело срещу Кендис Оуенс заради твърденията ѝ, че първата дама е мъж

0
0
Google премахна близо 11 000 канала в YouTube, свързани с Китай, Русия и други страни

Google премахна близо 11 000 канала в YouTube, свързани с Китай, Русия и други страни

0
0
Мрежата Starlink на Мъск беше засегната от глобален срив

Глобално прекъсване засегна мрежата Starlink на Мъск

0
0
Макрон обяви, че Франция ще признае палестинската държава през септември

Макрон обяви, че Франция ще признае палестинската държава през септември

0
0
Български ученици спечелиха европейското състезание по ядрена физика (снимка: https://www.mon.bg/)

Български ученици с триумф на европейската сцена

0
0
Следваща публикация
picture1

Поредно строително безумие е възложено, изпълнено и контролирано в София

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria