• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 12 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят

Г-7 критикува Китай за нелоялни търговски практики, нарушаване на човешки права и връзки с Русия

отДороти Ли
8 юли , 2022
Г-7 критикува Китай за нелоялни търговски практики, нарушаване на човешки права и връзки с Русия

(Л-Р) Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън, президентът на САЩ Джо Байдън, германският канцлер Олаф Шолц и френският президент Еманюел Макрон заемат местата си, за да присъстват на срещата на петимата лидери от Г-7 в замъка Елмау, Южна Германия, 28 юни 2022 г. (снимка: Брендън Смяловски/AFP чрез Getty Images)

На 28 юни Групата на седемте (Г-7) разкритикува китайския режим заради несправедливите му търговски политики и нарушенията на човешки права. В допълнение лидерите на Г-7 призоваха Пекин да се откаже от „експанзивни морски претенции“ в Южнокитайско море и да окаже натиск върху Москва да спре инвазията в Украйна.

В края на тридневната среща на върха в Баварските Алпи, лидерите на най-богатите демократични държави в света публикуваха силно критично съобщение, в което бяха изложени редица предизвикателства, породени от комунистическия режим в Китай. Документът се фокусира върху нелоялните търговски практики на Пекин – оплакване, което се появява за първи път в миналогодишния документ.

През 2021 г. лидерите на Г-7 за първи път обсъдиха необходимостта от единна позиция в противодействието на „непазарните политики и практики“ на Пекин.

Колективното изявление е „безпрецедентно в контекста на Г-7, като признава вредите, причинени от непрозрачните, нарушаващи пазара промишлени директиви на Китай“, заявява неназован високопоставен служител на американската администрация на брифинг за пресата на 28 юни.

В изявлението на Белия дом се отбелязва, че със страните извън групата също ще бъдат проведени консултации относно колективните подходи за противодействие на нелоялните търговски политики и практики на Пекин. Г-7 включва САЩ, Канада, Обединеното кралство, Германия, Италия, Франция и Япония.

Лидерите ще „изградят общо разбиране за непрозрачните и нарушаващи пазара интервенции на Китай и други форми на икономически и промишлени директиви“, се казва в изявлението.

„След това ще работим заедно, за да разработим координирани действия за осигуряване на равни условия за нашите предприятия и работници, за насърчаване на диверсификацията и устойчивостта на икономическата принуда и за намаляване на стратегическите зависимости.“

Байдън
Президентът на САЩ Джо Байдън, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, френският президент Еманюел Макрон и канадският министър-председател Джъстин Трюдо присъстват на груповата снимка на Г-7 през първия ден от срещата на върха в замъка Елмау край Гармиш-Партенкирхен, Германия, 26 юни 2022 г. (снимка: Стефан Русо-Пул/Getty Images)

В първия ден от срещата на върха на 26 юни лидерите на Г-7 представиха инфраструктурен план, в който обещаха да съберат 600 млрд. долара в публичния и частния сектор през следващите пет години за финансиране на проекти, вариращи от цифрова инфраструктура до здравеопазване за по-слабо развитите страни.

Инициативата ще се противопостави на китайската – „Пояс и път“ (BRI, наричана още „Един пояс, един път“) – план за много милиарди долари, който е критикуван като форма на дипломация на „дълговия капан“, която обременява бедните и развиващите се страни с неустойчиви нива на дълг, като същевременно засилва политическото влияние на Пекин в тези страни.

Нарушаване на човешки права

В официалното съобщение се посочва, че лидерите на Г-7 са „сериозно обезпокоени“ – термин, който не е използван на миналогодишната среща на върха – от нарушенията на човешки права в Китай, особено от принудителния труд в Синдзян и Тибет.

Китайската комунистическа партия (ККП) е затворила повече от 1 милион уйгури и други мюсюлмански малцинства в лагери за интерниране в северозападния регион Синдзян, където задържаните са подложени на принудителна стерилизация, изтезания, политическа индоктринация и принудителен труд.

Г-7 ще „ускори напредъка в борбата с принудителния труд с цел премахване на всички форми на принудителен труд от световните вериги за доставки, включително спонсорирания от държавата принудителен труд, като този в Синдзян“, се казва в информационния бюлетин на Белия дом.

Вашингтон изтъква усилията, положени от администрацията на Байдън за борба с нарушенията на човешките права от страна на ККП, като забрани вноса на стоки, произведени чрез принудителен труд в Синдзян. Законът за предотвратяване на принудителния труд на уйгурите влезе в сила на 21 юни.

„Страните от Г-7 се ангажираха да предприемат по-нататъшни мерки за засилване на сътрудничеството, включително чрез по-голяма прозрачност и съвети за риска в бизнеса, както и други мерки за справяне с принудителния труд в световен мащаб“, се казва в изявлението на Белия дом.

Групата също така призова Пекин да „спази ангажиментите си“, като възстанови правата, свободите и автономията на Хонконг.

Агресия в Индо-Тихоокеанския регион

В официалното съобщение се посочват морските претенции на Пекин в Източнокитайско и Южнокитайско море и едностранните му опити да промени статуквото със сила или принуда.

„Подчертаваме, че няма правно основание за експанзивните морски претенции на Китай в Южнокитайско море“, се посочва в него.

В документа се изтъква „значението на мира и стабилността в Тайванския проток“ на фона на нарастващите опасения, че Пекин може да използва руско-украинската война като възможност да завладее Тайван. ККП разглежда самоуправляващия се демократичен остров като своя територия, която може да бъде превзета със сила, ако е необходимо.

В комюникето се напомня на Пекин да спазва задълженията си по Устава на ООН и „да се въздържа от заплахи, принуда, мерки за сплашване или използване на сила“.

и Си
Руският президент Владимир Путин и китайският лидер Си Дзинпин обявиха партньорство без граници по време на срещата си в Пекин на 4 февруари 2022 г. (снимка: Алексей Дружинин/Sputnik/AFP чрез Getty Images)

Партньорството между Китай и Русия

В допълнение лидерите на Г-7 призоваха Китай да окаже натиск върху Русия „незабавно и безусловно да изтегли войските си от Украйна“.

Западните официални лица са обезпокоени от разрастващия се съюз между Пекин и Москва, откакто те за първи път обявиха партньорство „без граници“ на 4 февруари.

Очаква се НАТО да обърне внимание на нарастващата заплаха от страна на китайския режим, като в новия си стратегически доклад страната е наречена „системно предизвикателство„.

„Ройтерс“ допринесе за тази статия.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Летен Никулден на 9 май в Бургас (снимка: 24Часа)

Два празника празнуват граждани и гости на Бургас на 9 май

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
Тържествена света Литургия и молебен отслужи патриарх Даниил по повод изпълването на седемдесет и две години от възстановяването на Българската патриаршия. Снимки: Българска патриаршия

На 10-ти май 1953 г. българската църква отново е призната за патриаршеска

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Писането на ръка активира мозъка ви — ето как

Писането на ръка активира мозъка ви

0
0
Румен Радев поднесе цветя пред паметника на Незнайния воин в чест на българите, загубили живота си във финалната фаза на Втората световна война. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев: Страхува ли се днес Европа от мира?

0
0

Свързани Публикации

Китай увеличи производството на прекурсори на фентанил, насочено срещу САЩ, казва експерт

Китай засили производството на прекурсори на фентанил, за да ги насочи към САЩ, твърди експерт

0
0
Китайският Си казва на руския Путин да устоява на "външна намеса", докато сътрудничеството се задълбочава

Си Дзинпин и Путин засилват партньорството си „без граници“ по време на честванията за 9 май

0
0
Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Робърт Францис Превост избран за първи американски папа

Робърт Франсис Превост избран за първи американски папа

0
0
Суданци се редят на опашка, за да получат благотворително ястие „Ифтар“ в Омдурман, 19 март 2025 г., по време на Рамазана. Ебрахим Хамид/AFP via Getty Images

Войната на ОАЕ срещу Судан навлезе в нова и много опасна фаза         

0
0
Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно „предизвикателство“ в социалните мрежи.

Здравето не е игра!

0
0
Китай увеличи производството на прекурсори на фентанил, насочено срещу САЩ, казва експерт

Китай засили производството на прекурсори на фентанил, за да ги насочи към САЩ, твърди експерт

0
0
Морал и дълголетие

Морал и дълголетие

0
0
Китайският Си казва на руския Путин да устоява на "външна намеса", докато сътрудничеството се задълбочава

Си Дзинпин и Путин засилват партньорството си „без граници“ по време на честванията за 9 май

0
0
Румен Радев поднесе цветя пред паметника на Незнайния воин в чест на българите, загубили живота си във финалната фаза на Втората световна война. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев: Страхува ли се днес Европа от мира?

0
0
Следваща публикация
1 God GettyImages 452285156 700x420 1

Заместването на Бог: Вековната война на ККП срещу вярата

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria