Пародията на Тайната вечеря принуди организаторите на Олимпийските игри във Франция да се извинят
Изключително противоречиви реакции породи провелото се на 26-ти юли откриване на Олимпийските игри във френската столица Париж. Медиите по целия свят го похвалиха като „авангардно“, „разчупено“, „сензационно“. Реакцията на масовия зрител обаче беше по-скоро отрицателна, заради мрачните сцени, изпълнени със символи на смърт и разрушение, и откритото промотиране на транссексуалност и педофилия. В социалните мрежи се видяха реакции на изумени французи, възкликващи „И за това плащаме данъци!“ Церемонията, включила като декор целия град, включително и река Сена, струваше над 120 милиона евро.
Повод за особено възмущение стана препратката към Френската революция на фона на Лувъра, от чиито прозорци се виждаше мултиплицирана пееща обезглавената Мария Антоанета. Това се случваше на фона на метъл музика с мотиви от автентична френска революционна песен. Развяващи се розови ленти напомняха за реките от кръв, пролети от гражданите на Париж, които по това време разрушават много от архитектурните шедьоври на френската столица.
Най-разгорещени дискусии предизвика пресъздаването на „Тайната вечеря“, считана и до днес от християните за най-голямото църковно тайнство. Според Новия Завет на нея Иисус предсказва, че ще бъде разпнат на кръст в името на спасението и изкуплението на греховете на хората. Апостолите от картината бяха представени от драг кралици, а самият Христос – от лесбийка с наднормено тегло.
Пародията на Тайната вечеря предизвика бурен отзвук в социалните мрежи. Илон Мъск написа в X, че представлението „е изключително неуважително към християните“. В друг пост Мъск коментира: „Християнството не съумява да се защити“.
Бившата адвокатка на Тръмп, Джена Елис, определи сцената като „открит езически и сатанински символизъм“. Тя добави: „Исус е заменен със затлъстяла жена, а хомосексуални и транссексуални фигури (заедно с едно дете!) изобразяват неговите апостоли.“
Телекомуникационната компания C Spire, шестият по големина доставчик на безжични услуги в Съединените щати, премахна всичките си реклами на Олимпийските игри. „Бяхме шокирани от подигравката с Тайната вечеря по време на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж. C Spire ще изтегли рекламите си на Олимпийските игри“, обяви компанията в X.
Губернаторът на щата Мисисипи Тейт Рийвс похвали действията на C Spire. „Горд съм да видя, че частният сектор в Мисисипи се активизира и заема позиция. Бог няма да бъде обект на подигравки. C Spire постави разумна и уместна граница“, каза той.
Японската фирма „Тойота“ също оттегли рекламите си, което принуди организаторите на игрите да изтрият видеото от откриването от официалната си страница и да поднесат извинения на „всички, чиито чувства са били засегнати“.
В отговор на критиките сценографът на церемонията по откриването на Олимпийските игри Тома Жоли пък заяви, че целта му е била да даде израз на идеите на Френската република за приемане и приобщаване. „Във Франция хората имат право да се обичат, както поискат и с когото поискат. Във Франция хората имат право да вярват или да не вярват. Във Франция хората имат много права.“
Той обаче не коментира факта, че според регламента на МОК в игрите не може да има нито религиозни, нито политически послания.
Български коментатори в социалните мрежи с откровеното си чувство за хумор набързо прекръстиха олимпиадата на „олимпедиада“.
В подобен дух, но доста по-дипломатично, беше изказването на унгарския премиер Виктор Орбан. Според него церемонията въплъщава „западната празнота“, а западняците малко по малко са се отърсили от метафизичните връзки с Бога, отечеството и семейството. И точно тази липса на обществен морал и въздържаност е намерила израз в тазгодишната церемония по откриването на Олимпийските игри в Париж.
Във Франция представители на крайната десница критикуваха прояви като целувка между двама мъже и сцени, наподобяващи гей прайд в церемонията.
Любопитен и малко известен факт остана, че след края на откриването настъпва мащабно прекъсване на електрозахранването в Париж. В тъмнината, обхванала част от френската столица, като знаков символ остава да свети единствено църквата „Сакр Кьор“ (Свещено сърце – бел.ред.)