Getting your Trinity Audio player ready...
|
През август 2024 година в гр. Троян и околностите му се проведе фестивалът „ГОРЕ/ДОЛУ“ – амбициозна инициатива, целяща да разкрие скрития потенциал на града и околните махали, като ги превърне в сцена за забавления, общуване и творчество. Специален акцент е поставен върху образованието и развиването на личностни умения у гостите и участниците чрез серия творчески работилници, демонстрации, беседи и музикални концерти.
Фестивалът е първа по рода си колаборация между „Резиденция Белиш“ и фондация „Колективът“, които се обединиха зад обща кауза – да преобразят средата и да обживеят градските пространства в Троян. И двете организации имат опит в организирането на творчески и образователни събития.
През последните четири години активистите от „Резиденция Белиш“ са организирали 5 събития и над 100 работни уикенда благодарение на десетки ентусиазирани студенти. Чрез позицията си в периферията на образованието „Резиденция Белиш“ обогатява университетските ядра с новаторство и ги подхранва чрез опит, получен извън тях.
Фондация „Колективът“ е позната в десетки градове на страната със своя ежегоден фестивал „Реките на града“. Тези талантливи и отдадени млади професионалисти са посветили своите усилия на това, да провокират нов поглед върху занемарените пространства около градските реки, като ги превръщат в оазис на култура и изкуство.
В разгара на лятото речният парк по течението на река Осъм заживя нов живот и послужи като образователна платформа и място за общуване и споделяне.
„Застанахме зад идеята да възстановим и подобрим състоянието на речния парк и да го напълним с разнообразни дейности и инсталации. Чрез това се стремим да създадем нов поглед над речния парк, който хората да припознаят и да продължат да поддържат и използват“ – казват от организаторите.
Жителите и гостите на Троян имаха възможността да се запознаят с разнообразни дейности, отразяващи креативния дух и енергията на новото поколение. Това събитие е доказателство, че когато младите са подкрепени и насърчени, те могат да превърнат идеите си в реалност, която вдъхновява и свързва общността.
Фестивалът „ГОРЕ/ДОЛУ“ се проведе между 17 и 25 август 2024 г. и съдържаше две части.
„ГОРЕ“ беше първата част на събитието, която се проведе на територията на „Резиденция Белиш“ от 17.08 до 23.08. Участниците работиха в различни творчески работилници, които изследваха границите на дизайна, архитектурата, изкуствата, старите и новите занаяти, а някои от тях се ангажираха с проучване и подобряване на зоната около река Осъм.
„ДОЛУ“ беше втората част на събитието. Тя се проведе между 23.08 и 25.08 в зоната на речния парк в гр. Троян като част от поредицата събития на фондация „Колективът“ с името “Реките на града”. Основната цел бе да се активира това градско пространство и да се представят резултатите на работилниците от „ГОРЕ“. Културната програма на събитието „ДОЛУ“ включваше концерти, лекции, демонстрации и работилници свързани със занаяти. Жителите на града имаха възможност да наблюдават работата на майстори занаятчии, да опитат сами някои техники, да се насладят на преобразения парк и да се забавляват с целодневната програма.
Музикална сцена
За доброто настроение на участниците и гостите се погрижиха български музиканти и хора на изкуството, които прегърнаха ценностите на фестивала като свои.
Иван Шопов и Мирейн
Иван Шопов е многолик артист, родом от Троян – художник, музикант , продуцент, композитор, естет и новатор. Завършил магистратура със специалност „Графика“ в Националната художествена академия (НХА), Иван създава редица графични творби. До момента има осем самостоятелни изложби в България и чужбина. Иван Шопов участва в над 250 музикални издания, сред които редица солови и колаборативни албуми. Това го превръща в една от водещите фигури на европейската електронна ъндърграунд сцена. Различните му проекти обхващат стилове като drum and bass, IDM, jazz, ambient, techno, rock и класическа музика .
Заедно с Мирейн изпълниха парчета от техния съвместен албум “Clear”. Младата певица, която също е родена и израснала в град Троян, се занимава професионално с музика от 4-годишна. Тя е автор както на мелодиите, така и на текстовете на песните в албума “Clear”, а аранжиментите са дело на Иван Шопов.
Живи и здрави
Александър Кендеров, Калин Маринов и Виктор Младенов подскачат с китари и бас, Михаил Недялков забива на Барабани, а Георги Манчев слага черешката на Тортата с тромпета си. Групата започва като средство за почивка и забавление между репетициите в НАТФИЗ, но скоро след това младите музиканти излизат и на улицата, за да забавляват хората там. С комбинациите от стилове, непринуденост и любов към музиката, те успяха да раздвижат и разпеят целия речен парк.
DJ Smyah
Явор Зографски се занимава с продуциране на музика от 17 години. Той умело комбинира звуци със синтезатори, а композициите му се отличават с особен фокус върху мелодичността и ниските честоти. Явор стои зад платформата Sound in Picture, която събира музиканти с фотографи и създава музика, илюстрирана от серия снимки. Платформата комбинира музикален лейбъл и списание за визуални изкуства като изследва синергията между двата свята.
Звън – jam session
Събитието „ГОРЕ / ДОЛУ“ приключи с лекция за музикалността на човека водена от Александър Ангелов, съорганизатор от Резиденция Белиш и водещ на работилница ЗВЪН по време на събитието Camp and Design Belish 2023г. От лекцията му публиката научи любопитни факти – както за физичните свойства на звуците, така и за ролята на музиката в еволюцията на животните и хората. За да бъде усетено истински посланието на казаното, втората част от лекцията бе под формата на jam session, в който се включиха хора от публиката, свирейки на различни инструменти и пеейки заедно песни. За пореден път изкуството и културата успяха да съберат хората по-близо, като така се сложи подобаващ край на събитието „ГОРЕ / ДОЛУ“.
В серия от статии Epoch Times Bulgaria ще запознае в детайли своите читателите с дейността на отделните работилници, участвали във фестивала „ГОРЕ / ДОЛУ“, както и с бъдещи инициативи на организаторите.