Getting your Trinity Audio player ready...
|
22 август е Международен ден за възпоменаване на жертвите на насилие, основано на религия или убеждения
Кристъл Чън е една от милионите хора по света, които са причина датата 22 август да бъде обявена от ООН за Международен ден за възпоменаване на жертвите на насилие, основано на религия или убеждения. Нейната история е борба за оцеляване, която започва в Китай – държава с петхилядолетна култура, дълбоко вкоренена в традициите, духовността и хармонията между човек и природа.
Но в наши дни, под ръководството на китайската комунистическа партия (ККП) Китай вече е дом на най-големия брой политически и религиозни затворници в света. Последователи на Фалун Гонг, уйгури, тибетци и християни са затворени в китайските полицейски участъци, затвори, трудови лагери и центрове за промиване на съзнанието. Стотици хиляди, дори милиони са лишени от свобода, малтретирани и изтезавани единствено заради това, че вярват във възвишени духовни принципи, вместо в атеистичната, антихуманна пропаганда на комунистическия режим.
Преследвана заради вярата си
Кристъл Чън е последователка на медитативната китайска практика за усъвършенстване на съзнанието и тялото Фалун Гонг, позната също като Фалун Дафа. Представена в далекоизточната държава през 1992 г. от нейния създател – г-н Ли Хонгджъ, Фалун Гонг учи практикуващите как да живеят в хармония с универсалните принципи Истинност, Доброта, Търпение. Поради огромния благотворен ефект върху физическото, психическото състояние и моралния характер на неговите последователи, до 1999 г. Фалун Гонг практикуват близо 100 милиона китайци, по официални правителствени данни.
Изплашен от огромната популярност на аполитичния духовен метод, тогавашният лидер на ККП Дзян Дзъмин започва на 20 юли 1999 г. кампания за унищожаването му чрез жестоко преследване на неговите привърженици, която продължава и до днес. Тя включва: арести, незаконно лишаване от свобода, уволняване от работа, изключване от учебни заведения, публично поругаване и унижения, докарване до банкрут, насилствен труд, побой, варварски изтезания, медицински експерименти с неизвестни вещества и дори насилствено отнемане на органи, в много случай, докато жертвите са все още живи.
Кристъл Чън е на 27 години и работи като асистент на корпоративен изпълнителен директор в южен Китай, когато се превръща във враг на държавата. До заветната 1999 г. Кристъл и нейната майка вече практикуват Фалун Гонг от няколко години. Парковете на родния ѝ град Гуанджоу са пълни с хора, които изпълняват петте медитативни упражнения на Фалун Гонг. Нейни колеги също са практикуващи. Държавните медии и правителствените агенции възхваляват медитативния метод и ползите от него.
Но след като на 20 юли ККП брутално слага край на тези мирни дейности, Кристъл отива в Пекин, за да защити правото си да медитира. Тя е арестувана само дни преди Коледа през 1999 г., след като подава писмо с петиция в Централното бюро за петиции, за спиране преследването на Фалун Гонг.
Младата жена е задържана на спортен стадион, заедно с десетки хиляди други. Тя е шокирана, но тогава не може дори да си представи размера на действителната жестокост на преследването, което продължава вече четвърт век в Китай.
Оттам насетне животът ѝ се превръща в реален кошмар. Тя загубва работата си, домът ѝ е обискиран, а имуществото ѝ конфискувано. Кристъл е арестувана и изпратена в трудов лагер, където пазачите я заплашват с изтезания, ако не се откаже от вярата си във Фалун Гонг.
Още в този момент тя решава, че никога няма да се отрече от духовните си убеждения.
В центъра за задържане в провинция Хъбей, пазачите закопчават Кристъл с белезници за радиаторна тръба. Пръстите на краката ѝ едва докосват земята. Тя е оставена да виси така три дни, през което време полицейският началник опипва тялото ѝ. Заплашват я, че ще я изпратят в друг затвор, където ще я изнасилват и подлагат на сексуални извращения.
Кристъл успява да избегне този ужас, но други жени-затворнички нямат това щастие. Тя става свидетел как много жени са измъчвани по ужасяващи начини, само защото практикуват Фалун Гонг. Собствената ѝ майка е измъчвана до припадък с шокове с електрошокови палки в подмишниците и вътрешната част на бедрата. Надзирателите поливали тялото й с вода, за да направят изтезанието още по-болезнено. Майката на Кристъл усещала миризмата на горящата си плът, а белезите от зверството останали за цял живот.
Най-жестокото мъчение, което преживява Кристъл в центъра за задържане в Гуанджоу е, когато директорът води четирима надзиратели в килията ѝ. Те я притискат към бетонния под и започват насилствено да ѝ наливат солен разтвор, който може да я убие.
След това е осъдена без съдебен процес на две години лишаване от свобода в център за задържане.
Кристъл Чън е измъчвана в системата от затвори на ККП в продължение на шест години.
„Пътища за бягство“
През 2004 г. тя успява да избяга в Тайланд през Бирма. Пътуването е дълго и мъчително, но милосърдни непознати ѝ помагат да оцелее. Млад мъж я скрива в лодката си, за да избегне бирманските войници, а след това я превежда през джунглата. Тя знае, че без неговата помощ, както и тази на други състрадателни хора, е нямало да може да стигне до Тайланд и в крайна сметка до Америка. Получава политическо убежище в САЩ като бежанец от ООН.
Бягството на Кристъл Чън от ужасяващата действителност на репресии заради духовна вяра в Китай е представено в документалната лента „Пътища за бягство“. В нея пътят на Кристъл се преплита с този на две други жени, впуснали се в опасното пътуване към свободата.
Екранната версия на невъзможното спасение е дело на режисьора Леон Лий – носител на наградата Peabody за документалния филм „Човешка жътва“. Въоръжени само с пътна карта и желание за справедливост, трите бегълки се осланят на разума, смелостта и състраданието на непознати, за да избягат от затворите на комунистически Китай. Дилемата е оставане, равносилно на сигурна смърт или път напред, който не дава гаранции за оцеляване. Завладяващата история можете да гледате и на Amazon.
Днес Кристъл Чън е свободeн човек и полага активни усилия да сложи край на преследването на Фалун Гонг и грубото погазване на човешките права в Китай. През юни 2022 г. тя свидетелства пред организацията Rotary International в Хюстън, Тексас, която се бори с най-назрелите световни проблеми. Там тя описва подробно ужасяващите си преживявания в китайските затвори и трудови лагери.
Кристъл Чън е една смела жена, чието име заслужава да бъде споменато на Международния ден за възпоменаване на жертвите на насилие, основано на религия или убеждения. Нейната непоколебима духовна вяра, която ѝ дава сили да преживее надхвърлящи въображението зверства е достойна за поклон и повод за дълбок размисъл. Тя е доказателство, че възвишените принципи никога няма да бъдат унищожени.
Но останалите от нас – дарени с огромното щастие да живеем в държави, където свободно изповядваме духовните си убеждения – трябва да полагаме неуморни усилия, за да гарантираме, че никое вярващо човешко същество на планетата няма повече да бъде жертва на такава ужасяваща несправедливост.