Българският президент и патриарх изказаха почит към труда на лесовъдите и към родното зелено богатство
„Българската гора е много повече от източник на дървесина и дом на уникално биоразнообразие. Тя е наше национално богатство, носител на нашата национална памет и идентичност, извор на вдъхновение за народното ни творчество и вековен закрилник на борците за свобода в България“. Това заяви българският президент Румен Радев на официалното откриване на традиционната Седмица на гората на 7-ми април пред храм-паметник „Свети Александър Невски“.
Тази година честваме 100 години от първия „Празник на залесяването“, чийто правоприемник е Седмицата на гората. На 12 април 1925 г. от същото място тръгва първото шествие в подкрепа на българската гора. С ентусиазъм, любов и доброволен труд ученици, учители и военнослужещи засаждат стотици хиляди фиданки и превръщат празника в ежегодна традиция, която и днес е жива и силна.
Първият празник започва с молебен. С молебен започна празникът и днес. С Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил съслужиха Неврокопският митрополит Серафим, който е и възпитаник на ЛТУ, Мелнишкият епископ Герасим – гл. секретар на Св. Синод, архимандрит Йоан – протосингел на Софийска св. митрополия и дякон Ангел Воденичаров. Песнопенията бяха изпълнени от смесения хор при катедралата с диригент д-р Георги Еленков.
„Разказът за сътворението, който четем в първата глава от първата книга на светата Библия, предава послание за вечни времена от Бога към нашите прародители, а чрез тях и към всички техни потомци – И благослови ги Бог, като им рече: плодете се и множете се, пълнете земята и обладайте я и господарувайте… над цялата земя (Бит. 1:28). В това първо благословение към сътворения от Бога, по Негов образ и подобие, човек се съдържа и първата повеля на Твореца към него – да бъде добър стопанин на щедро даруваното му богатство, което е заобикалящата ни природа – каза в словото си патриарх Даниил. – Грижата за природата не е само за нас и за нашето съществуване на тази земя, но и наша отговорност за всичко онова, което ни е поверено от Твореца, за неговото съхраняване и предаването му обратно на Бога като наша благодарност за Неговата велика милост и всички Негови велики щедрости към нас“.
От 2021 г. по идея на президента стартира и друга подобна инициатива: „Да засадим дърво, да възродим българската гора“.
Президентът също посочи, че най-голяма заплаха за горите остава безотговорната човешка дейност. „След обезлесяване са необходими десетилетия за възстановяване на горите и безразборното им експлоатиране е престъпление срещу идните поколения и правото им на чист въздух, вода и здравословен начин на живот – подчерта той. – Важно е българското общество да осъзнае ролята на гората като ключов фактор за борба с ерозията и за поддържането на водните запаси, на залесените площи като надеждна естествена преграда срещу наводнения, незаменим естествен филтър срещу шум, прах и мръсен въздух.“
Държавният глава и патриархът поздравиха с празника присъстващите лесовъди, горски служители и работници, преподаватели и студенти от Лесотехническия университет.
До празника Вход Господен в Йерусалим (Цветница) на площада пред храм-паметника ще бъде разположена експозицията „Горичка в количка“, която ще предложи за най-малките посетители интерактивни игри, чрез които да научат повече за гората. Децата ще имат възможност да посадят семена, както и да отнесат в домовете си дръвчета.
В отговор на журналистически въпрос Румен Радев коментира също трагедията с 12-годишната Сияна, загинала на главния път София – Русе, близо до Телиш. Той изрази съболезнования към семейството и близките на загиналото дете и коментира, че „деца падат вече жертва по пътищата поради безхаберие, породено от безнаказаност. Пътищата са в лошо състояние, магистрали нямаме, защото дори когато се разкрие, че парите за тях са изнесени в чували, или пробите, които се взимат от пътищата показват явен грабеж, последствия няма.
„Сега ни убеждават, че този произвол трябва да се търпи, защото трябва да има стабилност, за да бъде въведено еврото. Но ако ние не въведем истинско върховенство на закона, единствената разлика след преминаването ни към европейската валута ще бъде, че тези, които крадяха левовете ни, сега ще ни крадат в евро“, заяви още държавният глава и допълни, че истинската цел на тези хора не е въвеждането на еврото, а опазването на Пепи Еврото и неговите тайни схеми, които захранват задкулисната им власт.
„Нима ще допуснем скандалът с прокурор Теодора Георгиева за нейното назначаване, но и относно нейните показания за грандкорупция да последва съдбата на аферите с магистрала „Хемус“, язовирите и свлачищата, с КТБ и „Булгартабак“, с Мартин Нотариуса и с Осемте джуджета“, попита държавният глава.
В отговор на въпрос дали инцидентът край Плевен би могъл да бъде основание за свикване на Консултативния съвет за национална сигурност Румен Радев заяви, че очаква отговорните институции най-сетне да се задействат по въпросите, свързани с катастрофите на пътя и състоянието на инфраструктурата; но че ако те продължат да не си вършат работата, ще се намерят други форми на действия, които да ги принудят.