Getting your Trinity Audio player ready...
|
Хинапът, известен още като китайска фурма, е древно растение на почти 4000 г. с дребен плод, който има сладък деликатен вкус, наподобяващ ябълка. Хинапът е ниско дърво или храст, достига до 9 метра височина и има удължени овални листа. Има добре развита коренова система, позволяваща му да расте при различен климат.
Хинапът не е капризно растение и издържа на ниски температури, обича светлина и предпочита по-суха почва. Заради много твърдата си кора е наричано още „желязно дърво”. Живее около 100 години, а плодове започва да дава на третата си година. Този изключителен плод може да се консумира както суров, така и изсушен, като от него могат да се правят сладко и компот.
Ползи за здравето
Хинапът е намирал широко приложение още в древната Китайска медицина. С всички видими и невидими ползи от неговото консумиране, той е бил верен помощник на древните китайски лекари за лекуването на редица заболявания.
- Намалява риска от рак.
- Намалява нивата на стрес и безпокойство.
- Лекува безсъние: благодарение на голямото количество сапонини и техният седативен ефект, хинапът се препоръчва под формата на чай, непосредствено преди лягане.
- Подпомага храносмилането: благодарение на диетичните си фибри, които осигуряват на червата нормално движение и със слабо слабителния си ефект – хинпът облекчава запека.
- Подобрява здравето на сърцето: благодарение на голямото количество калий, които се съдържат в хинапа, той подпомага отпускането на кръвоносните съдове, а от спомага за регулиране на нивата на кръвното налягане. Хинпаът благоприятства за доброто функциониране на кръвоносната система и предотвратява запушването на артериите.
- Подобрява имунната система: хинапът съдържа голямо количество на витамини А и С – мощни антиоксиданти, отговорни за поддържане на добра имунна система.
- Намалява възпалението: екстракт от хинап може да помогне в предотвратяването на редица мускулни болки в ставите и костите. Маслата от семената на хинапа притежават тези чудодейни свойства.
- Здрави кости: поради голямата концентрация на минерали като калций и фосфор, консумацията на хинап благоприятства цялата костна система.
- Здрава и хубава кожа: заради неутрализирането на свободните радикали, хинапът помага на кожата в борбата й със стареенето, като кожата придобива матов тен и по-здрав външен вид.
- Защита на черния дроб: хинапът подпомага изхвърлянето на токсини от организма, които биха затруднили работата на черния дроб.
Начини на консумиране
Консумацията му е въпрос на вкус и на традиция. В различните части по света се предпочита по различен начин. В България хинапът най-често се яде суров или сушен. Ето няколко примера за неговата консумация.
Чай. Почти цяла Азия консумира чай от хинап. Чаят от хинап се приготвя, като се залее с гореща вода сушен хинап или тънко нарязани парчета. Така се създава нежен и успокояващ чай.
Закуска. Може да се добави към сутрешното мюсли. Хинапът може да бъде изсушен, а може и да е в суров вариант.
Туршия. Хинапът може да се консумира и като туршия, но това е доста сложен процес. В някои култури това е доста популярен метод на консумация. Главно в Индия той се консумира като ферментирал продукт. Хинапът се използва и при направата на някои алкохолни напитки, включващи ферментационен процес.
Мармалад и сладко. В някои части на Европа от хинапа се приготвят диетични сладка и мармалади.
Хранителен състав
Хранителният състав на хинапа е изключително богат. Плодът съдържа изключително голям брой витамини, сред които е почти цялата група витамини B, витамин А, витамин С. Хинапът е богат и на минерали като желязо, фосфор, калций, калий и магнезий. Той е мощен антиоксидант поради богатото си съдържание на феноли, които отвеждат от организма свободните радикали и така намалява риска от рак. Хинапът насища организма с кислород и така дава усещане за енергия и бодрост. В 100 гр. хинап се съдържат приблизително 79 калории и около 20 грама въглехидрати, както и 3 грама фибри. Съставът на хранителни съставки може да варира в зависимост от сорта му.
Отглеждане на китайска фурма
Ако сте решили да отглеждате хинап, трябва да го засадите през пролетта или есента. Дръвчета се засаждат на 4 до 6 метра разстояние. Изключително издръжливо и непретенциозно растение, хинапът е устойчив и на суша, и на студ. Цъфти през юни и в зависимост от условията, цъфтенето продължава 1-2 месеца. Хинапът връзва плод през есента. Всички, които имат желание да засадят дръвче хинап на балконите си, трябва да знаят, че то е от растенията, които се опрашват от насекоми.
Китайската фурма се размножава чрез семена или присаждане. За отглеждането на хинап са подходящи южните райони, където лятото е сухо и горещо. Там където има висока влажност на въздуха, има голяма вероятност плодовете му да изгният.
Дърветата хинап са прекрасни и за декорация на градини, паркове и свободни зелени пространства.