Зимни олимпийски игри в Пекин започнаха с неудобен инцидент, при който член на местните сили за сигурност, носещ червена лента, нападна и бутна холандски репортер, отразяващ събитието.
Инцидентът е поредният пример за нетърпимостта на комунистическия режим към свободната преса. За някои инцидентът представлява микрокосмос на официалните репресии и злоупотреби, допринесли за това зимните олимпийски игри да станат противоречиви, което провокира редица организации да бойкотират събитието.
В клип от социалната мрежа, излъчен от холандската телевизия NOS в Twitter, който бързо събра хиляди харесвания и повторни туитове, зрителите виждат как репортерът на NOS Сьорд ден Даас стои пред оживена улица и надлез, докато предава коментара си на микрофон, когато охранител се приближава без предупреждение и започва да крещи и да го бута с агресия.
Ден Даас се опитва да не обръща внимание на охранителя и продължава с репортажа си, като погледът му се мести между камерата и все по-застрашителния охранител, докато камерата не бива прекъсната.
В клипа в Twitter на NOS се посочва, че ден Даас е успял да продължи репортажа си в ефир няколко минути след като охранителят го е нападнал. Инцидентът обаче бързо привлича вниманието на международната общност, тъй като множество западни издания бързат да го отразят.
Зимните олимпийски игри вече станаха източник на разгорещени международни спорове в продължение на много месеци. Миналата година Съединените щати и редица западни съюзници обявиха дипломатически бойкот на игрите в знак на протест срещу жестокостите на китайския режим срещу уйгурските мюсюлмани в Синдзян и други нарушения на човешките права.
Някои наблюдатели оцениха високо този жест, но други твърдяха, че дипломатическият бойкот ще бъде до голяма степен символичен, като се има предвид, че спортисти, рекламодатели, медии и посетители от много страни все пак ще се появят на събитието.
Някои експерти също така поставиха под въпрос ефективността на бойкот, който не включва изключително широка коалиция от държави като тези, участвали в бойкота на Олимпийските игри, проведени в Москва през 1980 г., годината след нахлуването на Съветския съюз в Афганистан.
Освен нарушенията на правата на човека, Пекин е обект на интензивен контрол и по отношение на тенис звездата Пън Шуай, която изчезна от общественото полезрение за няколко седмици през ноември, след като в публикация в социалните медии твърди, че е била сексуално насилвана от бивш високопоставен китайски служител. Въпреки последвалото ѝ завръщане, все още има опасения относно нейната безопасност и благополучие.
През декември Женската тенис асоциация обяви в отговор на спора, че ще преустанови всички турнири в континентален Китай и Хонконг, с което си спечели похвали от различни личности като Били Джийн Кинг, основателката на WTA, пенсионираната звезда Мартина Навратилова и сенаторката на САЩ Марша Блекбърн от Тенеси.