• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 19 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало COVID-19 и Ваксинация

Китай се запасява с глобални медицински консумативи, лишавайки държавите, засегнати от вируса

отНикол Хао
10 април , 2020
Китай се запасява с глобални медицински консумативи, лишавайки държавите, засегнати от вируса

Персонал и доброволци пренасят медицински консумативи в склада на изложбен център в Ухан, Китай, на 4 февруари 2020 г. (STR / AFP чрез Getty Images)

Разпространението на ККП вируса по целия свят препълни болниците със заразени пациенти. Медицинските заведения изпитаха критична нужда от маски, очила, защитни костюми, хирургически ръкавици, дезинфектанти, апарати за обдишване и други консумативи за лечение на пациенти и за защита на медицинския персонал.

В интервю за Fox News икономическият съветник на Белия дом Питър Наваро изрази опасения относно действията на Китай. Той каза, че Китай се опитва „да преобърне световния пазар за предпазни средства в своя полза… Купуваха големи количества маски, ръкавици, очила, респиратори от целия свят, когато страните все още бяха в неведение по отношение на опасността от вируса.“

Според обявените на 7 март официални митнически данни Китай е внесъл 2,46 милиарда кашона с материали и оборудване за превенция на епидемията на стойност 8,21 милиарда юана (1,158 милиарда долара) за периода 24 януари – 29 февруари. Сред тях са 2,02 милиарда маски за лице и 25,38 милиона защитни костюми.

Основно средство за реализиране на глобалната доставка до Пекин са били китайските чуждестранни компании и презокеански китайски организации, които са закупили стоките от САЩ, Европа, Австралия и др. Те са преговаряли с големи международни производители и са ги помолили да продадат или дарят тези стоки на Китай.

През последните седмици засегнатите от вируса страни започват да изпитват недостиг на медицински материали.

Mерки на правителството

Властите в Пекин мобилизират китайската мрежа по света да съдейства за закупуване на стоките. „Продължавайте да купувате, изпращайки ги [медицинските консумативи] в Китай, и се опитайте да закупите възможно най-много“, е публикувано на официалния уебсайт на Обединения работнически фронт на Китайската комунистическа партия – агенция, ангажирана с разпространението на нарежданията на режима в Китай и извън него. На Запад организациите на Обединения фронт обикновено представляват китайски студентски съюзи в колежи и университети, китайски търговски палати и асоциации.

Обединеният фронт насърчава всички китайци в чужбина да следват стъпките за изкупуване на всички налични медицински консумативи и да ги изпращат в Китай.

В статията се казва, че китайците зад граница – в Съединените щати, Канада, Великобритания, Аржентина, Австралия, Обединените арабски емирства и Сейшелите, вече са закупили такива стоки в тонове.

Някои презокеански китайски организации в тези страни купуват директно от местни производители и големи търговци на едро като компанията DuPont. Според статията други купуват от търговци на дребно.

След това организациите наемат китайски и международни компании като FedEx и SF Express за превоз на стоките. Обединеният фронт насърчава гражданите си да закупуват и на дребно такива стоки и да ги транспортират в личния си багаж при завръщането си в Китай.

Китайското министерство на външните работи също директно инструктира гражданите да изкупуват медицински материали. На 26 януари китайското генерално консулство в Лос Анджелис публикува известие за насърчаване на даренията, в което изброява спешните нужди на Китай от: медицински защитни маски – дори уточнява серийния номер на производството, защитни костюми и очила, бързосъхнещи дезинфектанти за ръце, медикамента Oseltamivir – антивирусно лекарство, обикновено използвано за лечение на обикновен грип, и други видове лекарства, безконтактни инфрачервени термометри и др.

На 27 февруари генералното консулство актуализира искането си, заявявайки, че китайските общности в района на Лос Анджелис са дарили над 60 тона медицински консумативи след избухването на епидемията в Китай.

Китайските посолства и консулства в други страни направиха подобни изявления.

Например в Япония на 4 февруари посолството обяви на уебсайта си: „В момента Китай спешно се нуждае от медицински защитни костюми… медицински маски (N95 и по-добри), очила и други защитни материали“ – и поиска от китайските граждани да закупят тези стоки и да ги дарят на Китай.

Посолството на Китай в Обединеното кралство обяви: „На 31 януари посолството получи близо 500 000 британски лири дарения.“

Epoch Times Photo
Защитните маски за лице N95 на маса в офис във Вашингтон, окръг Колумбия

Глобални доставки

От януари китайски държавни предприятия, компании с мажоритарно държавно участие и частни фирми започват да доставят медицински консумативи в Китай.

На 10 февруари държавната медия “Пекин нюз“ съобщи, че приблизително 50% от световната продукция на маски се осигурява от Китай. През 2019 г. в Китай са произведени повече от 5 милиарда маски, 54% от които са с медицинско предназначение. Ако през първите два месеца на годината в Китай са изпратени повече от 2 милиарда медицински маски, това означава, че държавата е внесла около половината от годишното производство на медицински маски в света.

Много държавни предприятия са пряко ангажирани с реализирането на този план.

Според доклад от 4 февруари на държавната медия People’s Daily тези компании включват Китайската национална фармацефтична група (Sinopharm), Китайската железопътна корпорация (CRCC), Китайската корпорация за енергийно инженерство (Energy China) и компанията China Resources – конгломерат от бизнеси в континентален Китай и Хонконг.

„Sinopharm получава доставки от Европа, Америка и Азия. До 31 януари компанията е поръчала 2,78 милиона пакета медицински консумативи, включващи 2,38 милиона маски, 166 000 защитни костюма, 15 200 очила и 190 000 чифта защитни ръкавици“, се посочва в доклада. Освен това Sinopharm има готовност да продължи да закупува още материали.

„Грийнленд Груп“ – китайска компания за недвижими имоти с мажоритарен собственик правителството на Шанхай, също се присъединява към тези действия.

„Към момента Грийнленд е закупила от чужбина 3 ​​милиона защитни маски, 700 000 медицински защитни костюма и 500 000 чифта медицински ръкавици, и ги е доставила до Китай“ – заяви на 31 януари китайската държавна медия „Синхуа“. Грийнленд закупува медицински консумативи от Северна Америка, Европа, Близкия изток, азиатските страни и Австралия, където общественият протест срещу закупуването на едро накара правителството да забрани износа на медицински консумативи.

Country Garden е частна компания за недвижими имоти със седалище в град Фошан в южната китайска провинция Гуандун. Тя развива дейност в цял ​​свят.

На 24 февруари държавната новинарска служба „Чайна Нюз“ съобщи, че служители на Country Garden доставят медицински консумативи от австралийските градове Сидни, Мелбърн, Бризбейн, Пърт и Аделаида, и Окланд в Нова Зеландия. Три дни след това австралийският филиал на Country Garden, наречен Risland, закупи стоки и организира транспортирането им с товарен самолет директно до Китай.

На 8 февруари държавният вестник „Фошан Дейли“ съобщаи, че Country Garden получава доставки от Германия, Индонезия, Тайланд и други страни.

На пресконференцията на Държавния съвет на кабинета на Китай, проведена на 3 февруари, заместник-министърът на транспорта и заместник-министърът на търговията заявиха, че китайските бизнеси за електронна търговия като JD.com, Wumart и SF Express са получили и дарили маски, защитни костюми, очила и други консумативи чрез техните „глобални вериги за доставки“.

Някои международни производители, които имат бизнес в Китай, също се присъединяват към тази инициатива.

Medtronic е компания за медицински изделия със седалище в Минеаполис, Минесота. Тя разполага с производствени мощности в Шанхай, Пекин, Чанджоу и Чънду.

В изявление на своя китайскоезичен уебсайт Medtronic заяви, че компанията дарява на Ухан произведените си апарати за дишане, оборудване за измерване насищането на кръвта с кислород и оборудване за екстракорпорална мембранна оксигенация. Освен това купува защитни материали от други страни и ги дарява на различни китайски градове. Куриерската компания FedEx потвърди в изявление, публикувано на уебсайта им, че тези оборудвания и материали са били доставени от тях от световния пазар.

People wear protective masks and suits
Двама души, носещи защитни маски и костюми, пристигат на железопътната гара в Пекин на 13 март 2020 г. (Кевин Фрейър/Гети Имиджис)

Прекратяване на износа

На 9 март, по време на ежедневната пресконференция на китайското министерство на външните работи, репортер пита дали е вярно, че китайският режим е забранил всякакъв износ на медицински маски и суровини за направата на такива.

Ген Шуан, говорител на министерството, отговаря: „Китай все още се нуждае от голямо количество маски и предлагането не може да отговори на търсенето. На настоящия етап ще бъде трудно други страни да закупуват маски от Китай.“ Ген отрече, че правителството е забранило на предприятията да изнасят медицински консумативи.

Според Наваро Китай е попречил на китайските фабрики, принадлежащи на американския производител 3M, да изнасят защитни маски N95, но държавните медии съобщават, че китайският бизнес „продава продукти, предназначени за вътрешния пазар“.

Компании като Weihai Jingcheng Special Fibre Products, разположени в зоната за свободна търговия в град Уейхай, провинция Шандун, произвеждат медицински консумативи за износ. Когато компанията произвежда за външния пазар, тя не плаща митнически такси при доставки на материали от чужбина, но трябва да плати такси, ако продава продуктите си в Китай.

От 27 януари обаче китайските митнически власти разрешават на компаниите да продават всичките си продукти в Китай, без да плащат такси. Много фабрики спират да изнасят стоките си.

В провинция Дзянси 20 производители на маски и защитни костюми са спрели износа на стоки и продават продукцията си само в Китай, съобщава „Дзиансу Нет“ на 28 февруари.

Медията „Синхуа“ съобщи на 2 февруари, че правителството на провинция Хубей, чиято столица е град Ухан, издава специално разрешение за продажба в провинцията на всички медицински маски, предназначени за износ. Властите нареждат етикетите на чужди езици върху опаковките да бъдат заменени с такива на китайски език, за да могат гражданите да ги четат.

На 1 февруари, позовавайки се на източници във веригата за доставки, медията „Цайсин“ потвърждава, че Министерството на промишлеността и информационните технологии на Китай е подкрепило забраната за износ. То изисквало от експортно ориентираните производители като Rizhao Sanqi Medical&Health Company да произвеждат всеки ден по 1 милион хирургически маски, 50 000 медицински защитни маски и 5000 медицински защитни костюма, и да ги продават само в провинция Хубей.

Наскоро обаче китайският режим промени тази политика в усилията си да се популяризира като световен лидер в борбата с пандемията. Той изпрати медицински експерти и много необходими консумативи като маски и респиратори до европейските страни и САЩ.

Доставките обаче се оказаха дефектни.

Epoch Times Photo
Екстракорпорална мембранна оксигенация (ECMO) на пациент, заразен от ККП вируса, в болницата на Червения кръст в Ухан, Китай, на 28 февруари 2020 г. (STR/ FP чрез Getty Images)

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Логото на СИФ в Конгресния център по време на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос на 18 януари 2023 г. (Фабрис Кофрини/AFP чрез Getty Images)

Голямото гладно зануляване: Няма да притежавате нищо и ще гладувате 

0
0
Инициативата BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“

Започна инициатива BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“ в ЕС

0
0

Свързани Публикации

Бори ли се китайският Си за власт? "Безпрецедентната" смяна на висши служители на ККП подхранва спекулации

Стабилна ли е властта на китайския президент Си Дзинпин?

0
0
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш говори за приоритетите за 2025 г. пред Общото събрание на ООН в централата на ООН в Ню Йорк на 15 януари 2025 г. Анджела Вайс/AFP чрез Getty Images

Усилията на Китай да стане световен „лидер“ на човешките права са глобална заплаха

0
0
Epoch Press, печатницата на The Epoch Times в Уейн, Ню Джърси, на 24 януари 2024 г. Самира Буау/The Epoch Times

The Epoch Times отвърна на китайската хакерска атака: „Няма да отстъпим“

0
0
Снимки на осем служители на китайската технологична фирма i-Soon: У Хайбо, Чън Чън, Лян Гуодун, Mа Ли, Уан Йен, Уан Джъ, Джоу Уейуей, Сю Лян и двама служители от Министерството на обществената сигурност, Уан Лию и Шън Дзин. ФБР

САЩ обвини 12 китайски хакери и служители за кибератаки, включително срещу медията The Epoch Times

0
0
Ърпин Джан, президент на Международната Фалун Дафа Асоциация в интервю с Ян Йекелек в "Американски лидери на мисълта" по EpochTV на 16 януари 2025 г. Епок Таймс България

Подкупи, съдебни дела и медийни клевети: продължава кампанията на ККП срещу религиозната група Фалун Гонг

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Следваща публикация
EU Parliament

Фон дер Лайен обяви ново предложение за бюджета на ЕС

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria