В последното си известие за превенция на COVID-19, Китайската комунистическа партия (ККП) предупреди местните власти, че всеки заразен който пресeчe границата с Китай, ще бъде изправен пред смъртно наказание.
Официалното известие е публикувано съвместно в китайските социални платформи на 2 юни от девет държавни органа на град Фанчънган, намиращ се в югозападната китайска провинция Гуанси. Сред тях са Общинската комисия за дисциплинарна инспекция, Бюрото за обществена сигурност и митническият клон за борба с контрабандата в Дунсин.
Член 6 от известието посочва, че всеки който е заразен или помага на заразен да премине границата без разрешение, ще бъде обвинен в застрашаване на обществената сигурност, което се наказва със смърт, глоби и конфискация на имущество.
Известието е изтрито на 3 юни от официалните профили на местните власти, заради възмущението на граждани в социалните мрежи. Хората поставят под съмнение до колко е уместно в този случай смъртното наказание и имат ли право местните власти да го присъждат на някого.
Един от постовете гласи: „Има ли някакво правно основание за това?“
В друг пост се казва: „На първо място трябва да разбират закона. Правомощието да определя смъртното наказание е на Върховния съд, а не на местното управление на малък град“. Друг пост допълва: „Всъщност епидемията изобщо не е страшна, сърцата на хората са много по-страшни“.
Това не е първият случай на широка обществена критика към Китайската комунистическа партия (ККП), заради наложените от нея наказания за хора, неспазващи разпоредбите й, свързани с вируса. През декември миналата година в Байсъ, друг град в провинция Гуанси, граничеща с Виетнам, властите демонстративно извеждат четирима жители, за които се твърди, че са нарушили местните ограничения за COVID-19. На вратовете им са окачени плакати с техните снимки и имена, точно както е процедирал режимът по време на Културната революция.
Всеки от гореспоменатите жители е държан от двама полицаи и воден през препълнените с хора улици. Видеозаписите и снимките от „парада на позора“ са публикувани в интернет и предизвикват широко внимание и критики.
След избухването на пандемията от COVID-19 режимът приема различни крайни мерки за превенция и контрол. Такива са масов локдаун в целия град, спиране на медицинските услуги, запечатване вратите в домовете на пациентите с COVID-19, заваряване на вратите на жилищните сгради, в които са открити случаи на COVID-19 и др. Тези мерки, причинили толкова трагедии и човешки страдания, предизвикват все по-голям обществен гняв.
През май властите в Пекин поискаха от гражданите да показват отрицателен PCR тест от последните 48 часа, за да могат да използват обществените тоалетни. Смели граждани в социалните мрежи заявяват, че мерките за епидемичен контрол в страната са достигнали наистина абсурдно ниво.