Getting your Trinity Audio player ready...
|
Предупреждения за инвеститорите на дребно за рисковете, свързани с инвестирането онлайн
Има много измами, но най-скъпо струващите на потърпевшите са инвестиционните измами.
През 2022 г. приблизително 106 201 души в Съединените щати са станали жертва на инвестиционни измами. Това е увеличение с 16% в сравнение с 2021 г. Паричните загуби са в размер на повече от 6 милиарда долара.
В Европа независимият Европейски орган за ценни книжа и пазари (European Securities and Market Authority – ESMA) е регулаторната институцията, която се грижи за защитата на инвеститорите и насърчава стабилни финансови пазари. Полезна информация за инвеститорите можете да намерите на този линк: https://www.esma.europa.eu/investor-corner. В последните години ESMA и националните регулаторните органи на държавите-членки на Европейския съюз установиха засилен брой жалби от страна на инвеститори относно неразрешени дейности на фирми в интернет. В България регулаторният орган е Комисия за финансов надзор, на чиято интернет страница можете да намерите обстойни предупреждения за инвеститорите, с които всеки настоящ и бъдещ инвеститор е препоръчително да се запознае.
Съвременни инвестиционни измами
Една от най-популярните е инвестиционна измама с криптовалута.
Измамите с инвестиции в криптовалута често започват в социалните мрежи – в директно съобщение или дори в приложение за запознанства. Измамникът твърди, че е направил много пари и е готов да ви покаже как. Тези измамници често имат легитимно изглеждащ уебсайт или приложение и ви насърчават да инвестирате.
Те ще ви предоставят фалшиви отчети за фантастичната възвръщаемост. Но след като получат парите ви, те прекъсват комуникцията и изчезват.
Други, заслужаваща повишено внимание измамни схеми, са измамите с обучение по инвестиране. Тези измамни лица или фирми твърдят, че имат „доказана стратегия“, която е патентована или тествана, за да ви научат как да печелите пари. Представят се фалшиви препоръки или отзиви от хора, които са имали успех със системата. Но тези обещания са празни обещания, като измамниците предоставят безполезно обучение.
Измамите с обучение за инвестиране в недвижими имоти работят по същия начин. Получавате лично или онлайн обучение и инструктаж – то се предлага като „безрисково“. Според тези измамници не е необходимо да познавате недвижимите имоти – просто следвайте обучителния курс и вложете малко усилия. Измамната стратегия е да се предлагат допълнителни нива на обучение, които струват хиляди долари, без инвеститорът да спечели.
Често наричани „търговци на метали“ или „търговци на редки монети“, други лица с фалшиво занятие извършват инвестиционни измами с благородни метали и монети. Независимо дали пазарът е във възход или спад, те ще ви кажат, че няма по-добър момент за инвестиране в благородни метали или монети. Те искат да създадат усещане за спешност, така че да инвестирате бързо, като лъжат за своите пълномощия и опит.
Съвети за избягване на инвестиционни измами
Инвеститорите винаги търсят най-добрата възвръщаемост за своите пари. Големите печалби трудно се осъществяват бързо и лесно, особено в момента, поради занижените лихвени проценти, продължаващата нестабилност и слабата предсказуемост на развитието на финансовите пазари. Когато търсят висока възвръщаемост инвеститорите могат да се обърнат към по-слабо познати продукти и фирми в интернет.
В тази връзка следните препоръки за инвеститорите са от ключово значение:
- Проверете дали фирмата е лицензирана.
- Не вярвайте на обещания за висока възвръщаемост.
- Информирайте се за потенциалните рискове, свързани с инвестирането онлайн.
- Бъдете внимателни към софтуерни продукти, които автоматично сключват сделки от ваше име.
- Бъдете внимателни, когато ви молят да предоставите данни от вашата кредитна карта.
- Ако не разбирате какво се предлага, не правете инвестицията
Винаги проверявайте дали фирмата е лицензирана във вашата страна на адрес http://www.esma.europa.eu/page/Investment-Firms или на уебсайта на националния регулаторен орган, който регулира дейността на фирмата – инвестиционен посредник.
Ако дадена фирма не е лицензирана да предоставя инвестиционни продукти и услуги, тя няма разрешение да ги предлага. Също така е по-вероятно такава фирма да не се съобразява с правилата за защита на инвеститорите.
Ако имате отношения с фирма, която не е лицензирана да предоставя инвестиционни продукти и услуги, по всяка вероятност ще загубите парите си, независимо от резултата на извършената сделка, като няма да имате достъп до националните схеми за защита, достъпни за инвеститори, работещи с лицензирани организации.
Информирайте се за необходимите разходи. Фирмите са задължени да ви предоставят съответната информация.
Избягвайте да предоставяте данните от своята кредитна карта. Възможно е сметката ви да бъде задължена без вашето съгласие, като възстановяването на парите ви може да се окаже доста трудно.
Съветваме ви да запазите копие от всяка онлайн сделка на твърд носител, както и да потърсите функционалности за сигурност, вградени в уебсайтове. Това ще гарантира, че личните ви данни се прехвърлят в защитена среда. Винаги запазвайте или разпечатвайте цялата свързана информация в собствен архив. Това може да се окаже от полза, ако се наложи да подадете жалба.
Оферти чрез съобщения в електронната поща или социалните медии
Много измамници използват имейл маркетинг, за да достигнат до потенциални жертви. В електронната ви поща се появява оферта, която обещава голяма печалба. Винаги считайте за подозрителни непоисканите имейли, в които се рекламират най-новите акции или каквито и да било инвестиции с висока възвращаемост.
Социалните медии са изпъстрени с нелегитимни инвестиции. Бъдете подозрителни към всичко, което четете в тях. Много измамници ще направят примамливи реклами или видеоклипове, в които ще ви разкажат колко пари са направили те като вие също можете да ги спечелите. Необходимо е да устоите на желанието да се свържете с тях, защото вероятно става въпрос за измама.
Неочакваните телефонни обаждания също са признак за злонамерени предложения.
Обръщайте повишено внимание на употребата на термини като безопасен, сигурен, защитен и гарантиран. Всяка инвестиция крие определен риск, което е отразено в степента на възвръщаемост, която можете да очаквате. Когато фирмите използват подобни термини в своите рекламни продукти, те трябва ясно да пояснят какво се има предвид. Обмислете дали вашите познания и опит с финансовите пазари са достатъчни за да разберете рисковете и възвръщаемостта на инвестицията, която планирате.
Пазете се от тактики на силен натиск
Ако инвестиционният консултант казва „трябва да действате сега“ или ще изгубите възможността, вероятно става дума за измамник. Отделете време да проучите инвестицията. Вземете информирано решение, преди да дадете парите си.
Понякога се използват натиск и агресивни търговски и рекламни техники, за да ви подтикнат да инвестирате или да ползвате определени уебсайтове (например чрез специални оферти, безплатни подаръци или достъп до демо версията на предлаганата система).
Въпреки че по отношение на рекламата се прилагат финансови разпоредби, не всички реклами, които виждате, отговарят на тях. Например, възможно е информацията за инвеститорите да е малко или да липсва, а понякога предоставената информация е подвеждаща.
Рискове срещу печалби
По-голямата възвръщаемост е свързана с по-големи рискове. Разбирането на това ще ви помогне да разделите законните възможности от измамите.
Всяка инвестиция носи известен риск. Особено тези с висока възвръщаемост. Ако ви обещаят висока възвръщаемост без „никакъв риск“, игнорирайте тези така наречени възможности. Те не са легитимна инвестиция.
Предложенията за обучение или търговия с „виртуални портфейли“ широко се използват от фирмите, предлагащи инвестиционни услуги в интернет, и може да ви подтикнат да инвестирате. Пазете се от „безплатните“ пари = рекламни оферти от типа на „10% паричен бонус“ и „до 500 € бонус при откриване на сметка“ са примери за подвеждащи стратегии.
Когато работите с онлайн платформи е необходимо да подхождате с повишено внимание към софтуерни продукти, които автоматично сключват сделки от ваше име. Възможно е да загубите контрол върху всички извършени по този начин сделки.
Дистанционно сключване на договорни отношения и представяне на фалшиви документи
Не всички активни в интернет фирми имат разрешение да предлагат инвестиции – възможно е да са лицензирани, но единствено за извършването на други конкретни дейности, а може и да действат незаконно като продават рискови или несъществуващи продукти на неподозиращи клиенти.
Някои измамници могат да създадат фалшиви документи. вкл. фалшив лиценз за извършване на дейност на инвестиционен посредник или брокер. Гледайте на тях скептично, особено ако ви притискат да инвестирате.
Осъществяването на среща и физическото подписване на договор може да ви изглежда като неудобство в някои случаи, но то ви защитава от прибързано решение за сделка.
Много от фирмите в интернет може да изглеждат сериозни и автентични, което не означава, че са такива. Фактическото посещение на тяхното седалище и личният контакт с техните инвестиционни консултанти може да ви помогне да прецените дали са сериозни, докато уебстраницата е лесно за изграждане маркетингово пособие, което може да не отговаря на реалността.
Разберете инвестицията
Ако се нуждаете от повече разяснения за начина на функциониране на инвестицията, обмислете сериозно предприемането й. Никога не трябва да инвестирате в нещо, което не разбирате. Прочетете проспекта или основния информационен документ, като трябва да знаете как точно инвестицията ще ви донесе пари. Ако не сте сигурни, помолете за помощ трета страна, например доверен финансов специалист.
Тактики за устояване на страха
Много измамници представят схеми, които се възползват от страховете ви. Те твърдят, че тяхната инвестиция е начин да премахнете финансовите си страхове за бъдещето. Страхът може да замъгли преценката ви.
Внимавайте за измами с „презареждане“
Някои измамници използват загубите, за да ви подтикнат към втора инвестиция. Жертвите искат да възстановят загубите си, така че инвестират отново с обещанието на измамника да изпълни първоначално офертираното. Измамникът отново предлага по-висока възвръщаемост. Но за съжаление, в крайна сметка, получавате само още загуби.
Измамници и фалшиви инвестиции
Има много недобросъвестни хора, които с удоволствие ще вземат парите ви без възвращаемост. Най-видният вариант е, че ако се предлага инвестиция без риск, то предложението не е легитимно. Всички инвестиции носят известен риск.
Предложенията от типа „Действай сега, иначе ще изпуснеш“ също се използват от измамниците. Отделете време, за да проучите всяка инвестиция, преди да преведете пари за сключване на сделка с финансов инструмент.
Преди да инвестиране е важно внимателно да прочетете цялата рекламна информация, както и договора или правната документация, и да се уверите, че ги разбирате. Потърсете информация в интернет за фирмата, с която възнамерявате да работите. Опитът и разкритията на други инвеститори, организации за защита на потребителите или пресата може да са обществено достъпни.
Отново ви обръщаме внимание на информацията в секция Предупреждения за инвеститорите на интернет страницата на българския регулаторен орган – Комисия за финансов надзор.
Всеки настоящ и бъдещ инвеститор е препоръчително да се информира обстойно за търговията с финансови инструменти и свързаните с нея множество рискове.