„Преследването на вярващи хора от ККП разкрива режим, който отрича достойнството на личността“, заяви Джон Мууленаар (републиканец от Мичиган)
Американският наблюдател на религиозната свобода разкритикува комунистическия режим на Китай за продължаващото прилагане на „разрушителната политика на китаизация“ срещу религиозни групи в годишния си доклад за 2025 г., публикуван на 25 март.
Комисията на САЩ за международна религиозна свобода (USCIRF), независима федерална комисия, посочва в доклада, че условията за религиозна свобода в Китай „остават сред най-лошите в света“ през 2024 г., тъй като Китайската комунистическа партия (ККП) продължава да налага своя „идеологически дневен ред във всеки аспект на религиозния живот“ сред вярващите.
Няколко законодатели участваха в събитието за представяне на доклада, включително представителят Джон Мууленаар (републиканец от Мичиган), председател на Специалната комисия на Камарата на представителите за ККП.
„В продължение на десетилетия ККП провежда китаизация на религията, което е мащабно нападение срещу вярата и смелите китайски граждани, които избират да вярват в сила, по-висша от комунизма,“ казва Мууленаар.
„Преследването на вярващите от ККП разкрива режим, който отрича достойнството на личността. Геноцидът на уйгурите, лагерите за интерниране, разрушаването на джамии и принудителната стерилизация на жени са ужаси, от които не бива да отвръщаме поглед.
„ККП също пренаписва Библията и други свещени текстове, не за да ги изясни, а за да ги опорочи, превръщайки духовната истина в комунистическа пропаганда.“
Китайският режим води война срещу вярата откакто завзема властта, като последователни партийни лидери провеждат кампания след кампания за потискане и контрол на религиозните общности в Китай.
Докладът на Комисията на САЩ за международна религиозна свобода идентифицира няколко групи, към които ККП се е насочила, включително мюсюлманите уйгури, мюсюлманите хуи, тибетските будисти, християните и практикуващите Фалун Гонг.
В Китай властите редовно използват обстойна информация, изкуствен интелект и разпознаване на лица, гласове и походка за масово наблюдение на тези групи, се посочва в доклада.
Няколко лица са посочени в доклада, включително протестантският пастор Кан Сяоюн, осъден през януари 2024 г. на 14 години затвор от китайски съд на база на това, което докладът описва като „неоснователни обвинения“.
Фалун Гонг
Друго лице, споменато в доклада, Сю На, практикуваща Фалун Гонг, е осъдена на осем години затвор през януари 2022 г. Сю е една от 11 практикуващи Фалун Гонг, осъдени за предоставяне на материали на The Epoch Times, разкриващи ранните последици от пандемията COVID-19 в Китай.
Фалун Гонг, известен също като Фалун Дафа, е духовна практика, състояща се от медитативни упражнения и морални учения, основани на принципите: истинност, доброта и търпение.
През 1999 г. ККП нарежда изкореняването на практиката поради страх от нейната популярност, тъй като броят на практикуващите в континентален Китай надвишава членовете на партията. Според официалните оценки по това време, повече от 70 милиона души практикуват Фалун Гонг.
Преследването продължава и днес, като милиони хора са задържани в затвори, трудови лагери и други учреждения, стотици хиляди са изтезавани по време на задържането им в затвори, а неизвестен брой са убити, според Информационния център Фалун Дафа.
Два федерални наказателни случая във връзка с Фалун Гонг са включени в доклада като примери за това как правителството на САЩ повдига въпроса за религиозната свобода в Китай.
През ноември 2024 г. Ли Пин, инженер от Флорида и натурализиран американски гражданин, е осъден на четири години затвор за подпомагане на китайския режим в събирането на разузнавателна информация за дисиденти, включително практикуващи Фалун Гонг. Ли е предавал събраната информация на Министерството на държавната сигурност на Китай, основната шпионска агенция на режима.
През същия месец, американският гражданин Джон Чен е осъден в САЩ на 20 месеца затвор за схема за подкупване на Данъчната служба на САЩ и манипулирането й с цел отнемане на нестопанския статут на компанията за сценични изкуства Shen Yun Performing Arts, базирана в щата Ню Йорк. Неговият съучастник, Лин Фен, е осъден на 16 месеца затвор няколко месеца по-рано.
„Шен Юн“ (Shen Yun), основана през 2006 г. компания за класически китайски танци, представя древната китайска култура, която е съществувала преди завземането на Китай от ККП. В своите представления тя редовно обръща внимание на преследването на Фалун Гонг от режима.
Докладът посочва и делото срещу Линда Сън, бивш заместник-ръководител на кабинета на губернатора на Ню Йорк Кати Хочул, за предполагаем шпионаж в полза на Китай. Предполага се, че Сън е „попречила на губернатора на Ню Йорк да обсъжда публично масовите задържания на уйгури от Китай въз основа на обратна връзка от китайски правителствен служител“, се казва в доклада.
Препоръки
Сенаторът Джеймс Ланкфорд (републиканец от Оклахома), член на Специалната комисия на Сената по разузнаването, казва пред The Epoch Times, че ще продължи да говори открито за значението на религиозната свобода.
„Говорил съм за това отново и отново, и ще продължа да говоря за това, докато Китай не спре да заявява: „Няма проблем, няма проблем, уйгурите са щастливи и никой не е преследван“, казва Ланкфорд. „Всички знаем, че това е невярно.“
„Така че да говорим за правата на хората да имат вяра, да променят вярата си или да избират вярата си, трябва да бъде основно човешко право, независимо дали сте в Тибет, дали сте уйгури, или който и да било друг.“
Представителят Брад Шърман (демократ от Калифорния), член на Комисията по външни работи на Камарата на представителите, казва, че справянето с потисничеството на ККП е важно.
„Искам да посоча как уйгурите са тормозени и толкова много други религиозни групи са потиснати в Китай,“ казва Шърман пред The Epoch Times на събитието. „Това е безспорно.“
Докладът предлага няколко препоръки към правителството на САЩ, включително искане Държавният департамент да прекатегоризира Китай като „страна, предизвикваща особена загриженост“ съгласно Закона за международна религиозна свобода от 1998 г.
Друга препоръка предлага координиране с международни партньори за налагане на санкции на китайски служители и организации заради нарушения на религиозната свобода.
Докладът призовава Конгреса да проучи подготовката на законодателство за затягане на ограниченията върху използването от Китай на технологии, които допринасят за нарушения на човешките права; да забрани платеното лобиране от агенти, представляващи китайски организации, които подкопават човешките права; и да повдигне въпросите за религиозната свобода в Китай при посещения на официални делегации, други срещи и изслушвания.
„Въпреки ескалиращите заплахи за свободата на вероизповеданията или убежденията, съществува реална възможност да се предотврати отстъплението от тази фундаментална свобода и да се придвижим напред,“ посочу заместник-председателят на USCIRF Меир Соловейчик в изявление. „Религиозната свобода е ясен приоритет на Съединените щати.“
В изявлението председателят на USCIRF Стивън Шнек каза: „Правителството на САЩ трябва да продължи твърдо да се противопоставя на тези заплахи срещу универсалното право на религиозна свобода.“