• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало COVID-19 и Ваксинация

Коронавирусът засяга най-много страните в близки отношения с Комунистически Китай

отРедакционен екип
15 март , 2020
Коронавирусът засяга най-много страните в близки отношения с Комунистически Китай

Турист с респираторна маска минава покрай затворения Колизеум в Рим на 10 март 2020 г., след безпрецедентните мерки, които Италия наложи за борбата с епидемията (Снимка на Alberto PIZZOLI / AFP) (Снимка на ALBERTO PIZZOLI / AFP чрез Getty Images)

В последните седмици на 2019 г. в централния китайски град Ухан избухна епидемията от новия коронавирус. Докато светът посрещаше новото десетилетие, Китайската комунистическа партия (ККП) до последно се опитваше да скрие сведенията за зараждащата се криза.

Близо два месеца след като властите в континентален Китай установиха наличието на заразния вирус, епидемията вече се беше разпространила в цял свят. Броят на заразените извън границите на Китай достигна десетки хиляди. Стоковите пазари се сринаха, а експертите предупреждаваха за предстояща икономическа рецесия.

Много фактори допринесоха за бързото разпространение на коронавируса, официално наречен SARS-CoV-2,  и болестта, която причинява – COVID – 19. Глобализацията, поставила хората по света в по-близък контакт, също повиши риска от разразяването на световна пандемия.

Най-силно засегнатите райони извън Китай обаче споделят общ признак: близки или изгодни взаимоотношения с комунистическия режим в Пекин.

Здравна криза, политическа опасност

Под политически или икономически натиск от страна на Китайската народна република (КНР) много чуждестранни институции и политически лица, включително и интернационални организации, са били принудени да заемат страната на ККП. Заели са страната на зловещата комунистическа система, оставайки слепи за нечуваните престъпления, извършени от китайските власти.

През последните десетилетия КНР успя да увеличи влиянието си в икономическите и геополитически въпроси. Заблуждавайки света с „мирния възход на Китай“, комунистическият режим примами чуждестранни правителства и интернационални фирми да инвестират в бързоразвиващите се пазари.

Но ККП така и не изостави своите идеологически принципи за класова борба и тоталитарен контрол. От клането на площад „Тиенанмън“ преди 30 години, през преследването на духовното учение Фалун Гонг (стартирало през 1999 г. и продължаващо до сега) и до днешните системни репресии на всички вероизповедания и независими убеждения, зачитането на човешките права в КНР значително се е влошило.

Истинската природа на ККП и комунизма е известна от дълго време на читателите на „Епок Таймс“. Преди петнадесет години „Епок Таймс“ публикува серията статии „Девет коментара за Комунистическата партия“, провокирайки масово движение в Китай за отхвърляне на комунизма. От 2004 г. повече от 350 милиона души са се отказали от връзките си с партията и свързаните с нея младежки организации.

При настоящата превзета от ККП геополитическа обстановка, географското разпределение на това, което Световната здравна организация (СЗО) нарича пандемия от коронавирус, издава опасността грозяща всеки, обвързан с призрака на комунизма.

Описание: Epoch Times Photo
Южнокорейски войници носят защитна униформа и дезинфектант за борба със заразата от COVID-19 в Сеул 04.03.2020 г. (Jung Yeon-je/AFP via Getty Images)

Извън Китай разпространението на COVID-19 е най-тежко в Италия, Иран, Южна Корея и Япония. Не всички държави са локализирани в близост до Китай, но всички имат значителни взаимоотношения с него.

Италия – най-силно засегнатата държава извън Китай, е първата (и единствена) държава-членка на Г-7, подписала инициативата „Един пояс – един път“. В опит да подсили отслабената си икономика, Италия се опитва да спечели китайския пазар, за да продава луксозните си стоки там.

С разпространението на епидемията и поставянето на страната под карантина горепосочените икономически планове са замразени. Италия подписва много споразумения за побратимяване между Китай и италиански градове, сред които Милано, Венеция и Бергамо. Тези зони са най-силно засегнати от вируса.

В Близкия Изток Иран е с най-много на брой заразени, сред които и много правителствени служители. От 2016 г. иранският режим има цялостни стратегически отношения с Китай, но връзките му с Пекин започват години по-рано. В нарушение на международните санкции Иран внася ембарго стоки от Китай и продава нефт на КНР. Ислямската република позволява полети от и до четири големи китайски града до края на февруари.

Epoch Times Photo
Кадри заснети от ирански граждани, напомнят за трагедията разиграла се в Ухан- преуморен медицински персонал, пренебрегнати пациенти и чували за тела разпилени по болничните подове.

Въпреки че официалните данни, предоставени от иранските власти показват по-нисък брой  заразени и смъртни случаи, отколкото в Италия, много вероятно е реалният мащаб на епидемията да остава неотразен. Епидемиолог, цитиран от „Уошингтън поуст“ на 5 март, след преглед на наличните данни посочва, че реалният брой на заразени с вируса в Иран може да достига до 28 000 души, което е пет пъти повече от оповестените данни от режима.

В Южна Корея недоволството на обществото се засилва заради отказа на президента Мун Дже-Ин да забрани влизането на китайски туристи на територията на страната. Вместо това той ограничава достъпа само на пътувалите наскоро до провинция Хубей (епицентър на епидемията в Китай).

Над 1,4 милиона души са подписали петиция до Синята къща за импийчмънт на Мун. Текстът към петицията гласи: “Виждайки позицията на Мун Дже-Ин спрямо епидемията, оставаме с убеждението, че той е повече президент на Китай, отколкото на Корея.“

Уроци от историята

Въпреки географската близост и обширните бизнес отношения с континентален Китай в Тайван броят на заразени с вируса остава сравнително нисък.

На 26 януари университетът „Джон Хопкинс“ определи Тайван като втората по риск държава след Китай, но взетите превантивни мерки опровергаха това опасение.

На 31 декември 2019 г., след като вирусната епидемия е потвърдена от властите в Ухан, тайванските служители започват да инспектират всички пътници на летищата. В началото на февруари Тайван забранява посещенията на чужденци, пътували до КНР. Към 10 март потвърдените случаи на заразени в Тайван са само 47. Островната държава се превръща в модел за контрол на епидемията, въпреки мнгократните откази да я направят член на приятелски настроената към Китай СЗО.

Според коментаторът по китайските въпроси Хън Хъ Тайван има ясно разбиране за комунистическия режим и най-вероятно е единствената държава, поучила се от епидемията от ТОРС през 2003 г., която също започна от Китай.

В Хонконг, където миналата година милиони граждани се противопоставиха на посегателствата от страна на Пекин върху свободите и върховенството на закона, по подобен начин епидемията е потушена.

За разлика от тях Япония, която макар да не е геостратегически свързана с КНР, постави печалбата над благоденствието. Страната забави затварянето на границите си за милионите китайски турсти и се превърна в една от първите държави извън Китай, докладвали за случаи на заразени.

Наскоро ККП се опита да представи „драконовските“ си мерки за справяне с епидемията като триумфални за партийната авторитарна система. Но историческите сведения са доста по-отрезвяващи. През вековете болести като чумата и други бедствия са били предвестници на падението на императорските династии.

Ако погледнем през погледа на древните китайски учени, които възприемали историята като огледало, ще прозрем, че коронавирусната пандемия е бедствие, свързано с ККП и нейното 70-годишно жестоко управление. А днес светът е взаимосвързана общност. Всяка страна, общество или организация, имащи близки връзки или поддаващи се на лъжите на ККП, ще опитат горчивия плод на този съюз.

„Епок Таймс“ е безпристрастна медия, базирана на традиционни ценности. Ние вярваме, че в основата на истинската журналистика стоят моралните принципи. Съсредоточаваме се върху важните теми и политики, и тяхното влияние, а не върху партийни пристрастия. Ние не следваме неетичната тенденция на подхранваната от скрити мотиви журналистика. Вместо това използваме принципите Истина и Традиция като водещи в отразяването на събитията.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Мехурчета газ от изтичането на "Северен поток 2" се виждат на повърхността на Балтийско море, близо Дания (Reuters)

Кой стои зад саботажа на „Северен поток“

0
0
Полски войници участват във военните учения на НАТО (Шон Галъп/Getty Images)

Полша: Новата опора на НАТО

0
0
Джордж Сорос на среща на Световната банка и Международния валутен фонд (Chip Somodevilla/Getty Images)

Връзките на Джордж Сорос с медийни организации му осигуряват международно влияние

0
0
Бившият президент Доналд Тръмп на ежегодната Консервативната конференция (CPAC) в  в Националния Харбър, щата Мисури, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Тръмп издава в книга лични писма от бележити личности, включително Ким Чен Ун, Опра Уинфри и Даяна

0
0
Земеделски производители прибират пшеницата на фона на руското нападение срещу Украйна в района на Донбас, Украйна, 13 юли 2022 г. REUTERS/Gleb Garanich

Как войната отрови плодородните почви на Украйна

0
0
Бежанци чакат за транспорт, след като са избягали от Украйна и са пристигнали на граничния пункт в Медика, Полша, 7 март 2022 г. (Markus Schreiber/AP Photo)

Близо 1 милион молби за убежище в ЕС през 2022 г.

0
0
45-ят президент Доналд Тръмп по време на годишната Конференция за консервативно политическо действие (CPAC) в Gaylord National Resort & Convention Center в National Harbor, щата Мериленд, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Доналд Тръмп на ежегодната Конференция на консерваторите: „Това е епична битка“

0
0
Захранващи тръби в петролните рафинерии Ruhr Oel на BP Gelsenkirchen GmbH в Гелзенкирхен, Германия, 8 март 2022 г. (Ina Fassbender/AFP via Getty Images)

Европа е похарчила 800 милиарда евро за борба с енергийната криза

0
0
(Снимка "Приятен ден"/Shutterstock)

Правителството на САЩ следи неваксинираните

0
0
Ракетна установка БМ-21 "Град" обстрелва руски позиции

Китай подпомага войната на Русия в Украйна, според проучвания

0
0
Руският президент Владимир Путин се среща с директора на Службата на Централната комисия по външни работи на Китай Уан И в Кремъл в Москва на 22 февруари 2023 г. (Anton Novoderezhkin/Sputnik/AFP via Getty Images)

Китай и Русия задълбочават стратегическото си и военно партньорство

0
0
Руският президент Владимир Путин произнася годишната си реч за състоянието на нацията, Москва на 21 февруари 2023 г. (Рамил Ситдиков/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

Русия прекрати участието си в договора за контрол на ядрените оръжия със САЩ

0
0
Следваща публикация
ировете в задръстване в ранната сутрин на Аутобан 12 пред немско-полския граничен пункт близо до Франкфурт (Одер), Германия, на 18 март 2020 г. (Patrick Pleul / dpa AP)

Пандемията блокира границите, пътуването е затруднено

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.