„Това е послание за надежда. Чувствам, че след като си тръгна от тук, всичко ще бъде наред.“
Военноморски ветеран с множество травми и хронична болка си тръгва от спектакъл на „Шен Юн“, изпълнен с чувство на облекчение и благодарност.
След като слуша уникалната музика на „Шен Юн“, мъж с изтерзано от борбата с рака тяло още същата вечер започва своето пътешествие към изцеление.
Главоболието изчезва, тревогите от ежедневието се стопяват.
Не е нещо необичайно на излизане от театрите зрителите да коментират, че представлението на „Шен Юн“ е променило възгледите им за живота.
Медицински експерти, каквито има сред публиката, рядко се учудват, когато става дума за такива случаи. Те също изтъкват отдавна доказаната лечебна сила на изкуството, както и факта, че музикалната терапия води началото си още от древността. Някои дори насърчават хората да гледат именно представленията на Компанията за сценични изкуства „Шен Юн“, за да обогатят духа си, което от своя страна помага за укрепването на имунната система. За много от зрителите, които имат познания за здравето и физическата кондиция, базираната в Ню Йорк „Шен Юн“, която е водещата световна компания за класически китайски танци, е идеалният пример за силата на тялото, ума и духа, действащи в унисон.
„Перфектна рецепта за радост“
Лиса Милър е доктор по вътрешни болести и вярва, че професията на лекаря наподобява на изкуство. Изпълнението на артистите на „Шен Юн“ създава в нея чувството, че са „лекари по красота и грация, очарование и въздействие“, споделя тя през месец октомври 2021 г. в Луисвил, Кентъки.
„Като лекар, аз използвам ръцете си, за да си върша работата и да се грижа за пациентите, докато тези изпълнители използват телата си, жестовете, пръстите – използват всяка част от тялото си, за да лекуват. Това, което направиха тази вечер, беше един вид лекарство. То беше идеална рецепта за наслада и очарование, красота и уважение. И в момента всичко е просто добро и вълшебно – споделя Милър. – Ние имаме нужда от това. То е идеалната рецепта за щастие.“
Милър не успява да гледа „Шен Юн“ преди година заради поредния локдаун и затварянето на театрите. Но когато разбира, че известната компания е отново на световната сцена, тя се зарича, че няма как да пропусне представлението ѝ.
Много специалисти по психично здраве предупреждаваха още от началото на пандемията, че трябва да се стремим да избегнем живот в изолация и страх от вируса, защото те могат да причинят „втора пандемия“ от депресия и тревожност. Такова лошо психическо състояние в крайна сметка оказва пагубно влияние и върху физическото здраве на хората.
След като изгледа изпълнението, Милър обяви „Шен Юн“ за идеалното средство за справяне с настоящата атмосфера на безпокойство.
„Това е перфектната рецепта за пандемията. Прекрасно е. – споделя тя и допълва – Това е послание за надежда, за спокойствие, за смиреност и упование. Това е послание за радост, оптимизъм, разнообразие, природа, любов, вяра, красота, покой, вдъхновение“.
„Артистите действително изобразяват любов и грация, като използват телата си – по начина, по който летят без никакво усилие във въздуха, с израженията на лицата си и с начина, по който взаимодействат помежду си – обяснява тя. – Това е по-красноречиво от всичко и просто ме кара да се чувствам обнадеждена.“
„Изпитвам абсолютна неподправена радост. Чувствам се просветлена, чувствам се по-силна, чувствам се благодарна. За мен е чест, че бях в една зала с тези изпълнители и музиканти – твърди Милър. – Чувствам, че след като си тръгна от тук, всичко ще бъде наред.“
Чистота и непорочност
Танцьорите от „Шен Юн“ често изразяват желанието си да поднесат на публиката нещо наистина добро. Те се стремят да създадат нещо повече от развлечение – нещо, което извисява човечеството, обогатява духа и вдъхновява доброта в човешкото сърце.
„Изкуството може да ни извиси – и мисля, че изкуството е нещо, от което всички имаме нужда в живота си – споделя соло танцьорката Еванджелин Джу. – Всъщност има много безнадеждност и безпомощност по света. Но когато изведнъж видите тази сцена на чудеса – тя премахва негативното. Виждате нещо ярко и позитивно — и грандиозно. Изживявате нещо по-голямо от самите себе си и някак си ежедневните проблеми се струват по-нищожни.”
Всички танцьори на „Шен Юн“ се самоусъвършенстват духовно и живеят според принципите Истинност, Доброта, Търпение на древната китайска практика Фалун Дафа, известна също и като Фалун Гонг.
Медитацията е част от ежедневните им стриктни тренировки. В този аспект, артистите следват пътя на традицията. В древен Китай артистите са усъвършенствали добродетели, а изкуството е имало за цел да подхранва доброто и да тачи божественото.
Името „Шен Юн“ означава „Красотата на танцуващи божествени същества.“
„Можете да видите светлината“
Антонио Дивайн присъства на представлението на „Шен Юн“ на 29 декември 2021 г. във Форт Лодърдейл.
Той има редица здравословни оплаквания, включително болки и проблеми с гърба, но след началото на спектакъл напълно забравя за болката, и си спомня за нея чак след неговия край.
„Тялото ми се чувства по-силно – споделя Дивайн. – Болката ми изчезна. Аз мисля, че когато видите как изпълнителите влагат цялата си енергия в представлението, тази енергия се предава.“
Дивайн, който е медицински работник, обяснява че думите му имат буквален и в преносен смисъл.
„Аз съм много духовна личност. Действително видях как от няколко изпълнители излизаше светлина. Имаше едно момче от чиито ръце излизаше светлина, докато танцуваше – споделя Дивайн. – Наистина можете да видите светлината, която идва. Бяла и оранжева светлина. Вярвам, че това са лечебни светлини.”
Дивайн добавя, че физическото облекчение, което е изпитал след спектакъла, не е най-голямата промяна, която „Шен Юн“ е донесла за него. Той някак си е знаел, че духовното обновяване, което е получил през двата часа сценично изпълнение, ще има траен ефект върху живота му.
„Всъщност имаше момент, в който бях толкова емоционален, че очите ми се напълниха със сълзи – спомня си той. – Този последен танц беше комбинацията от това, какво всъщност означава божественост и божествено. Ако всички вложим сърцата и ума си в това да донесем мир на света, можем да го направим.”
„Особено в края на шоуто, когато пристига божествената сила. Изпитах чувството, че въпреки предизвикателствата, които имам в живота си — отсега нататък, след като съм гледал представлението, животът ми ще се подобри“.
„Чувствам се зареден с енергия, чувствам, че съм готов за 2022 г. и мисля, че ще победим този вирус. Според мен, ако вложим нашата енергия и енергията, която излиза от театъра – ако ѝ позволим да тече около нас – ще го победим и ще станем по-добри. Но всички трябва да имаме същата вибрация, същото чувство. Защото ако отделяме лоша енергия, получаваме такава обратно. Ако отделим добра енергия, ще получим обратно добра енергия“ – обяснява Дивайн.
Дивайн твърди, че е усетил енергията, която излъчват артистите на „Шен Юн“. Божествената сила, която е изпитал, е енергията на доброта, състрадание и прошка.
„Тя е за всички, но някои хора избират да я получат, а други хора се затварят – допълва той. – Трябва да отворим себе си, за да получим. Знаете, че всички правим грешки в живота и от нас зависи да отворим себе си, за да поправим грешките. Мисля, че божествеността или божественото ще прости на всички, но ние трябва да сме отворени, за да получим тази прошка.”
Англоезичният The Epoch Times е горд спонсор на „Шен Юн“. Засега компанията няма представления в България, но желаещите могат да гледат спектаклите на „Шен Юн“ в редица градове в Европа: https://www.shenyun.com/tickets.