Getting your Trinity Audio player ready...
|
Според ръководството на Пентагона руската военна стратегия в Украйна в момента е насочена по-скоро към това да издържи на стремежа на САЩ да предоставят военна помощ за Украйна, отколкото да постигне сериозен напредък. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен пък предупреди, че в бъдеще Путин евентуално може да нападне и държава от НАТО.
Руският президент Владимир Путин вярва, че може да изчака Съединените щати да спрат да финансират Украйна, преди отново да мобилизира силите си с опитите за завладяване на страната, заяви на 31 октомври министърът на отбраната Лойд Остин пред Комисията по бюджетните кредити на Сената на САЩ.
„Той смята, че Западът ще се умори да подкрепя Украйна и скоро ще постигне своето.“
Остин направи коментарите по отношение на Путин в момент, когато Конгресът на САЩ се опитва внимателно да разгледа неотдавнашното искане на администрацията на Байдън за допълнително финансиране в размер на 105 млрд. долара, от което да отпусне около 61 млрд. долара за отбраната на Украйна.
Той заяви, че съдбата на Украйна и Израел е свързана с тази на Съединените щати и че това, което се случва във войната в Украйна и войната между Израел и Хамас, ще има трайни последици за националната сигурност на Америка.
„Ако не подкрепим Украйна, Путин ще спечели. Но Путин няма да се спре до Украйна. Ние знаем това. Всички го знаем“ – каза Остин.
„Важно е да си припомним, че това, което се случва в Украйна и в Израел има значение не само за Украйна и Израел, то има значение и за нас. То засяга и нашата национална сигурност.“
Бъдещето на помощта от САЩ за Украйна под въпрос
Продължаващата борба на Украйна срещу руската инвазия зависи до голяма степен от международната помощ.
Съединените щати са одобрили пакети от помощи за Украйна на обща стойност над 113 млрд. долара, като по-голямата част от помощта е изразходвана чрез Министерството на отбраната и Американската агенция за международно развитие.
Държавният секретар Антъни Блинкен, който също предостави информация по време на изслушването на 31 октомври, заяви, че допълнителното споразумение включва „спешни ресурси“, необходими за продължаване на отбраната на Украйна, а заедно с това и за защитата на Европа от засилена руска агресия.
Според Блинкен тази агресия може да доведе до война между САЩ и Русия.
„Нямам никакво съмнение, че ако на Путин му бъде позволено да продължи да действа безнаказано … той не само няма да спре до Украйна и евентуално ще се насочи към следваща страна от НАТО, което потенциално ще доведе до задействане на задълженията ни по член 5 към съюзниците и партньорите, но и ще изпрати послание на бъдещите агресори навсякъде по света, че ако на него му се размине, то и на тях може.“
Не е ясно обаче колко повече могат да продължат да харчат Съединените щати. По-важното е, че не е ясно дали Съединените щати имат политическата воля да изразходват това, което имат.
За тази цел трима кандидат-президенти от Републиканската партия превърнаха оттеглянето от войната в свой приоритет по време на кампанията си. Бившият президент Доналд Тръмп, губернаторът на Флорида Рон ДеСантис и бизнесменът Вивек Рамасвами обещаха да намалят подкрепата си за Украйна и да търсят мир с Путин.
Следователно може да не се наложи Москва да оказва силен натиск срещу Украйна сега, а само да изчака на власт в САЩ да дойде по-благосклонна администрация. Това може да означава големи неприятности за Украйна, чието връщане на окупираната територия ще изисква задвижването на международни механизми години напред.
Блинкен призна, че перспективата да се продължи подкрепата на отбраната на Украйна е скъпо действие, но заяви, че „свят, пълен с конфликти“, който ще последва капитулацията в Украйна, ще бъде много по-скъп, оценено в американска кръв и богатство.
„За нас е много по-добре да продължим усилията си сега и да постигнем успех, отколкото да платим много по-висока цена по-късно, когато ще трябва да се справяме със свят, изпълнен с агресия“ – посочи Блинкен.