С две нови процедури по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ Министерството на иновациите и растежа ще увеличи инвестициите в развитие на българския бизнес
Министерството на иновациите и растежа ще увеличи с 200 млн. лв. допълнително инвестициите в развитие на българския бизнес през 2025 г. За целта ще бъдат разкрити две изцяло нови процедури по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) – за повишаване на нивото на дигитализацията и на енергийната ефективност на компаниите.
По този начин подкрепата за модернизация на микро- малките и средни фирми в страната за 2025 г. ще достигне 650 млн. лв. и ще се отпуска под формата на безвъзмездна помощ и на финансови инструменти.
Средствата за новите две процедури ще бъдат осигурени чрез преструктуриране на бюджета на ПКИП, реши вчера Комитетът за наблюдение на Програмата.
„Мерките са бързи, опростени и улесняват кандидатстването и изпълнението. С това повишаваме скоростта на усвояване на средствата по програмата. Те ще бъдат структурирани в приоритетни оси 1 и 2 – „Иновации и растеж“ и „Кръгова икономика“. С 64,5 млн. лв. по първата ще се подпомогне процесът по цифровизация на повече предприятия в страната и подготовката им за внедряване на технологии от Индустрия 4.0.“, посочват от МИР.
На следващ етап дружествата да могат да въведат по-високи нива на дигитализация, киберсигурност и поверителност на данните си. За такива инвестиции министерството вече планира процедура с бюджет от 200 млн. лв., която е публикувана за обществено обсъждане. Тя ще дава възможност бизнесите да комбинират грантове с гаранционен инструмент.
В приоритет 2 „Кръгова икономика“ на ПКИП ще бъде създадена бърза и лесна процерура за подобряване на енергийната ефективност на компаниите и повишаване на енергийната им независимост. Те ще имат на разположение 135,3 млн. лв., с които да увеличат дела на използваната възобновяема енергия в производствата си. Новата мярка ще допълни предстоящ финансов инструмент – портфейлна гаранция с таван на загубите за кръгова икономика, който ще се администрира от Фонда на фондовете, посочват още от МИР.
По време на заседанието на Комитета на 6 март заместник-министърът на иновациите и растежа Мартин Дановски заяви, че усилията на МИР са насочени към планиране и умно инвестиране в модернизация на бизнеса, институциите и индустриалната инфраструктурата. Той подчерта, че Програма „Конкурентоспособност“ дава реална подкрепа и конкретни възможности и сигурност на предприятията. „С предложенията за изменение на ПКИП, които днес разглеждаме, даваме допълнителен тласък на програмата в полза на бизнеса“, каза още Дановски, подчертавайки важността им за внедряването на иновации във фирмите и развитието на бизнес средата.