Getting your Trinity Audio player ready...
|
Организаторите заявиха, че митингът е в знак на протест срещу предполагаемата ислямофобска политика на германското правителство и националните медии
Над 1000 мирни протестиращи се събраха в Хамбург, Германия, през уикенда, като лидерът на групата поиска създаването на ислямски халифат в европейската страна.
Халифатът е политико-религиозна форма на управление под ръководството на ислямски управник с титлата халиф или „наследник на Божия пророк“, който се счита за високопоставен лидер в мюсюлманския свят.
Според съобщения от местните германски медии и германските власти протестът е бил организиран от млад мъж, който ръководи популистка екстремистка група – Muslim Interaktiv. В няколко видеоклипа от протеста, публикувани в интернет, се чува как оратор, който се обръща към тълпата, описва халифата като „система, която осигурява сигурност“, която е била „демонизирана“ от политиците и медиите в Германия. Тълпата отговаря с възгласи, а някои и със скандирания „Аллах Акбар (Бог е най-велик)“.
Организаторите твърдят, че демонстрацията е имал за цел да се изрази протест срещу предполагаемата ислямофобска политика на германското правителство и предполагаемите медийни кампании за дезинформация срещу мюсюлманите в Германия, докато отразяват развоя на войната между Израел и Хамас.
„Ще издигнем гласа си заедно, иншаллах (ако Бог пожелае това)“, се казва в публикация в социалната медия Х. „Заедно срещу ислямофобските репортажи, както през последните седмици, така и през последните месеци“.
Muslim Interaktiv обявена за свързани с терористична група
Федералната разузнавателна служба на Германия и службите за сигурност на Хамбург твърдят, че Muslim Interaktiv е част от „Хизб ут-Тахрир“ („Партия на освобождението“) – глобално салафитско ислямистко движение, което има за цел да обедини света под ислямски халифат и да въведе законите на шериата.
На „Хизб ут-Тахрир“, която е основана в Йерусалим през 1953 г., е забранено да действа в Германия от 2003 г. насам. Тя е забранена и в много държави с мюсюлманско мнозинство и се сблъсква със съпротивата на Палестинската автономия на Западния бряг, където се застъпва за възстановяване на халифата с невоенни средства, според Европейския съвет за външна политика.
Обединеното кралство забрани групата през януари съгласно своите закони за борба с тероризма, въпреки че групата настоява, че е ненасилствена политическа партия. Анализаторът на екстремизма Гафар Хюсеин не е съгласен с това определение. Но през януари по време на образователен форум той предупреди, че макар да не смята, че „Хизб ут-Тахрир“ е терористична групировка, тъй като идеологията ѝ не подтиква пряко членовете ѝ да извършват актове на насилие, идеологията ѝ разпространява насилствена и антисемитска реторика и оправдава и насърчава насилието и тероризма от страна на други ислямистки групировки.
При назначаването си министърът на вътрешните работи на Обединеното кралство Джеймс Клевърли се позовава на рисковете от подстрекаване към насилие и антисемитизъм по време на протестите за Газа и прекратяване на огъня. Заповедта за определянето им като терористична организация превръща принадлежността към „Хизб ут-Тахрир“ или приканването към подкрепа на групата в престъпление. На нарушителите може да бъде наложена потенциална присъда за лишаване от свобода или глоба.
Към момента няма данни демонстрацията на Muslim Interaktiv в Германия да е нарушила закона, въпреки че групата е класифицирана от разузнавателните служби като екстремистка. През октомври 2023 г., малко след като терористите от Хамас нападат Израел и убиват 1200 души, Muslim Interaktiv провежда подобен протест, който завършва със сблъсъци с полицията.
Германският министър на вътрешните работи Нанси Файзер от лявата Социалдемократическа партия заяви по време на интервю за местни германски медии, че полицията трябва да действа, ако по време на политически демонстрации се извършват престъпления.
„Да се види подобна ислямистка демонстрация по нашите улици е трудно да се понесе. Добре е, че полицията в Хамбург противодейства на престъпленията със засилено присъствие“, каза тя.
„Червената линия, на която свършва защитата на правото на събрания и свободата на словото в Германия, трябваше да бъде ясна. Никаква терористична пропаганда за Хамас, никаква реч на омразата, насочена срещу евреите. Ако се случат подобни престъпления, трябва да има незабавна и силова намеса по време на демонстрациите“.
Последователите на Muslim Interaktiv са класифицирани като „поп-ислямисти“, а нарастващият им обхват и влияние сред младите хора са определени като проблем от германските власти. Според г-жа Файзер групата е под наблюдение.
„Други групи, които предизвикват емоции, радикализират се и набират нови ислямисти, също се наблюдават от нашите органи за сигурност. Това включва и групата, провеждаща демонстрацията в Хамбург“, посочи тя.