НЮ ЙОРК – Най-голямата цифрова камера, създавана някога, публикува първите си снимки на Вселената – включително цветни мъглявини, звезди и галактики.
Обсерваторията „Вера К. Рубин“ се намира на планински връх в Чили и е построена с цел да проучи по-задълбочено нощното небе, като обхване скритите му кътчета. Тя е финансирана от Националната научна фондация на САЩ и американското Министерство на енергетиката и ще следи южното небе в продължение на 10 години.
Първите снимки на обсерваторията показват живописните мъглявини Трифида и Лагуна, които се намират на хиляди светлинни години от Земята. Една светлинна година е приблизително 9 460 730 472 580,8 км. Засечени са и редица галактики, известни като зъзвездието Дева, включително две ярки сини спирали.
Обсерваторията цели да заснеме 20 милиарда галактики и да открие нови астероиди и други небесни тела.
Проектът носи името на астронома Вера Рубин, която предоставя първите убедителни доказателства, че във Вселената може да се крие загадъчна сила, наречена тъмна материя. Учените се надяват, че прецизната камера на обсерваторията ще разкрие нови подробности за тази неуловима субстанция, както и за друга, наречена тъмна енергия.
От Адити Рамакришнан