Getting your Trinity Audio player ready...
|
Съвременното робство обхваща редица експлоататорски практики, включително трафик на хора и робски практики като принудителни бракове, принудителен труд, измамно наемане и дългово робство
Правителството на Албанезе избра бивш министър на имиграцията и трудовите отношения при правителствата на Ръд и Гилард за първи австралийски комисар по борба с робството.
Бившият лейбъристки сенатор Крис Евънс ще започне своя петгодишен мандат през декември, обяви главният прокурор Марк Драйфус.
„Съвременното робство лишава жертвите от тяхното достойнство, основни права и свободи“, заяви Драйфус при обявяването на решението.
„То обхваща редица експлоататорски практики, включително трафик на хора и робски практики като принудителни бракове, принудителен труд, измамно наемане и дългово робство.“
Евънс е също бивш изпълнителен директор на Global Freedom Network, религиозното подразделение на международната група за човешки права Walk Free, която цели да изкорени съвременното робство.
Според доклад от комисаря по борба с робството на Нов Южен Уелс Джеймс Кокейн, само в този щат има 16 400 души, попаднали в такива условия.
Глобалният индекс на робството на Walk Free поставя националната цифра на 41 000, което се равнява на 1,6 души на хиляда.
Въпреки това, Австралия получава втората най-висока оценка, 67%, за превантивни усилия, наравно с Нидерландия и само с един процент след Обединеното кралство.
Организацията особено положително изтъква Закона за съвременното робство, приет през 2018 г., който изисква компаниите с консолидиран приход над 100 милиона австралийски долара (61 милиона евро) годишно да докладват за действията, които предприемат в отговор на съвременното робство.
Евънс ще се съсредоточи върху това как се прилага закона и дали Австралия може допълнително да подобри своя отговор на практиките на съвременното робство като трафик на хора, принудителен труд, принудителни бракове, измамно наемане и дългово робство.
„Комисарят по борба с робството допълнително ще укрепи работата, предприета в правителството, бизнеса и гражданското общество за предотвратяване и реагиране на съвременното робство чрез подкрепа на жертвите и оцелелите, повишаване на обществената осведоменост и подпомагане на бизнеса да се справи с риска от практики на съвременно робство в техните операции и вериги на доставки“, каза Драйфус.
Правителството отдели 8 милиона долара за четири години в бюджета за 2023/24 г. за подкрепа на работата в това направление.
Walk Free съобщава, че най-големият очакван брой хора в съвременно робство се намират в Индия, Китай, Северна Корея, Пакистан, Русия, Индонезия, Нигерия, Турция, Бангладеш и Съединените щати.
„Заедно тези страни представляват почти двама от всеки трима души, живеещи в съвременно робство, и над половината от световното население“, се казва в доклада. „Забележително е, че шест от тях са страни от Г-20: Индия, Китай, Русия, Индонезия, Турция и САЩ.“
Организацията също предупреждава, че растежът на търсенето на технологии за възобновяема енергия за справяне с климатичната криза е довел до допълнителни рискове от експлоатация, „с доказателства за държавно наложен принудителен труд на уйгури и други тюркски и мюсюлмански групи в Китай, възникващи във веригите за доставки на слънчеви панели и други възобновяеми технологии.“