Getting your Trinity Audio player ready...
|
Лидерите на Турция и Русия се срещнаха на 4 септември в южния руски град Сочи, където обсъдиха регионалните събития, двустранните връзки и замразената черноморска инициатива за зърното.
Съществуваха надежди, че срещата ще доведе до пробив по отношение на спряното руско-украинско споразумение за зърното. Но поради сложните геополитически обстоятелства тези надежди не се оправдаха.
На съвместната пресконференция след срещата руският президент Владимир Путин заяви, че западните държави и Организацията на обединените нации все още отказват да спазват ключови части от сделката.
„Но Западът все още отказва да изпълни изискванията на Русия – а именно, отблокирането на руския износ на зърно.“
Сключената миналата година с посредничеството на ООН и Турция сделка за износ на зърно позволи на Украйна да изнася зърно – въпреки продължаващите военни действия – през Черно море.
Преди да бъде прекратена, сделката позволяваше на Украйна да изнася повече от 30 млн. тона зърно от черноморските си пристанища за международни купувачи.
Подобно на Русия, Украйна се нарежда сред най-големите производители на зърно в света.
Но в средата на юли Русия прекрати участието си в споразумението, заявявайки, че западните държави не са спазили ключови части от него.
В речта си в Сочи г-н Ердоган заяви, че инициативата за зърното може – и трябва – да бъде съживена, „като се коригират нейните недостатъци“.
Той добави, че Турция, съвместно с ООН, е подготвила „нов набор от предложения“, целящи възобновяване на споразумението.
„Убеден съм, че в краткосрочен план можем да намерим решение, което да отговори на очакванията“, каза г-н Ердоган.
При посещението си г-н Ердоган беше придружен от голяма делегация, която включваше турските министри на външните работи, отбраната, енергетиката, промишлеността и търговията, както и ръководителя на разузнаването на страната.
За последен път Путин се срещна с турския си колега през октомври 2022 г., когато двамата присъстваха на срещата на върха на страните от Централна Азия в Казахстан.
Руски условия
Според Москва ключова част от сделката за зърното – под формата на меморандум, подписан между Русия и ООН – никога не е била изпълнена по задоволителен начин.
Меморандумът между Русия и ООН призовава за премахване на бариерите пред руския износ на зърно и торове. В него се призовава също така за възстановяване на връзката на руската държавна земеделска банка с международната платежна система SWIFT.
Миналата година Европейският съюз изключи банката от системата SWIFT след нахлуването на Русия в Източна Украйна.
На пресконференцията г-н Путин потвърди готовността на страната си да възобнови сделката за зърно, ако бъдат изпълнени условията, посочени в меморандума.
„Готови сме да обмислим съживяването на сделката … и ще го направим незабавно, след като бъдат отменени ограниченията върху руския износ на селскостопански продукти“, каза той.
Западни представители твърдят, че излизането на Русия от сделката е изострило световната продоволствена криза и е лишило бедните страни от зърно.
Москва обаче оспорва това твърдение, заявявайки, че по-голямата част от украинското зърно, изнесено в рамките на сделката, е отишло на богатите европейски пазари.
На срещата на върха Русия-Африка през юли Путин обвини Запада, че възпрепятства руския износ на зърно, като същевременно го обвинява за световната продоволствена криза.
На срещата на върха, която се проведе в Санкт Петербург, той обяви и плановете си да предостави на няколко африкански държави безплатни доставки на руско зърно.
В речта си в Сочи Путин заяви, че безплатното руско зърно ще започне да се доставя на Буркина Фасо, Зимбабве, Мали, Сомалия, Централноафриканската република и Еритрея „през следващите две или три седмици“.
Руският и турският лидер представиха и план за изпращане на 1 милион тона руско зърно в Турция, който да бъде осъществен съвместно с Катар. Те заявиха, че там то ще бъде преработено в брашно, след което ще бъде изпратено безплатно на бедните страни.
„Катар потвърди готовността си да предостави финансова подкрепа за схемата Катар-Русия-Турция за доставка на руско зърно, преработено в брашно, в бедните страни“, заяви г-н Ердоган.
В тази връзка той добави, че Анкара е „готова да направи всичко необходимо“.
„Нов етап“ на отношенията
Когато в началото на миналата година Русия започна инвазията си в Източна Украйна, Турция, която е дългогодишен член на НАТО, осъди този ход.
Но тя не подкрепи западните санкции срещу Русия, с която има широки търговски връзки и дълга морска граница.
Под ръководството на г-н Ердоган, който спечели нов петгодишен президентски мандат през май, Анкара поддържа добри отношения с Москва. Освен това г-н Ердоган е в добри лични отношения с руския си колега.
На знакова среща преди една година в Сочи Путин и Ердоган подписаха няколко споразумения, насочени към укрепване на двустранните връзки, особено в областта на енергетиката и търговията.
През октомври 2022 г. Путин предложи Турция да се превърне в регионален център за разпределение на руски природен газ.
Турция е основен потребител на руски природен газ, който съставлява почти половината от общия й внос на газ.
Путин също така предложи помощта на Русия за изграждането на разпределителен център в Турция за реекспорт на руски газ за трети страни, включително за страните от Европейския съюз.
Ердоган прие предложението и двете страни се споразумяха да започнат изграждането на газоразпределителен център в северозападния регион Тракия в Турция.
След последната им среща в Сочи двамата лидери потвърдиха, че планът все още е в процес на изпълнение.
„Постигнахме напредък – заяви Путин. – Надявам се, че преговорите за създаването на газов хъб в Турция ще бъдат завършени в близко бъдеще с оглед стабилизиране на енергийната ситуация в региона.“
„Русия винаги е била надежден доставчик на газ – добави той. – Ние ще продължим да предоставяме на Турция това евтино и екологично гориво, което се надяваме да реекспортираме – чрез Турция – в трети страни.“
В речта си в Сочи Ердоган заяви, че общият годишен стокообмен между Турция и Русия в момента възлиза на 62 млрд. долара.
„Движим се към общата ни цел от 100 млрд. долара, от която и двамата сме много доволни“, каза турският лидер.
Отношенията между Турция и Русия, продължи той, „навлизат в нова фаза“.