СЗО призова Китай да предостави реални данни
Около 900 милиона китайци са заразени с COVID-19 в последния пик на епидемията в Китай, съобщават от англоезичния The Epoch Times, позовавайки се на проучване от Пекинския университет. Близо 80% от болните са с тежки симптоми. В същото време, под давление на международен натиск за прозрачност на информация, китайски здравни служители признават, че за последния месец смъртните случаи от COVID в болниците са около 60 000.
В цитиран доклад от китайската медия Economic Observer, се посочва, че най-високите нива на зараза в настоящия етап на епидемията са концентрирани в три провинции в Западен Китай. На първо място е провинция Гансу с около 91% заразени, следва провинция Юнан с 84% и провинция Цинхай с 80% заразени.
Воденото от професор Ма Дзиндзин проучване изчислява броя на инфекциите въз основа на обема на търсения в онлайн платформи на симптоми, свързани с COVID-19. Предвид липсата на официални данни, авторите използват боря на търсения на думи като „треска“ и „кашлица“ като индикатори за инфекцията, споделя професор Дзиндзин.
Допуска се, че проучването не е обхванало китайците в по-напреднала възраст, тъй като те нямат навика да търсят информация онлайн, отбелязва Ли Муян, коментатор по въпроси свързани с Китай в токшоу за телевизия NTD на 13 януари. Действителният брой на заразените също може да е по-висок от посочените 900 милиона, твърди той.
Друга прогноза на доклада е, че настоящата COVID-19 вълна в Китай е достигнала своя пик на 20 декември 2022 г. Някои експерти обаче отбелязват, че броят на заразените може да продължи да расте с наближаването на Китайската нова година.
COVID набира сила
На 8 януари 2023 г. Дзън Гуан, бивш ръководител на Китайския център за контрол на заболяванията, заяви на конференцията „Shenzhou Cell New Crown Recombinant Protein Multivalent Vaccine Research and Development Conference“, че COVID вълната тепърва ще достига своя пик, съобщава китайската медия Caixin. Според изчисленията на Гуан вирусът ще достигне своя връх между февруари и март и продължителността на пика на тежките случаи ще бъде по-дълга.
Най-голяма загриженост будят селските райони в Китай, които много китайци се очаква да посетят по време на новогодишните празници. Гуан твърди, че там има голям брой възрастни хора, младежи, болни и инвалиди, както и че медицинската инфраструктура и условия там са лоши.
По информация на The Epoch Times, директорът на Китайския медицински център за инфекциозни болести и водещ епидемиолог Джан Уънхун е посочил в лекция от тази година, че степента на зараза при тази вълна ще е много висока. По време на Китайската нова година, процентът заразени в страната може да достигне 80%, което по негово мнение означава, че повече от 1,1 млрд. души ще бъдат заразени.
Тежки симптоми
Изследователската група от Пекинския университет е изследвала 11 443 пациенти с COVID-19, като 76% от тях са описали симптомите си като по-тежки от тези на грипа. Към 13 януари докладът на Пекинския университет е най-търсената тема в китайските уебсайтове, провокираща разгорещени дискусии. Жители подлагат на съмнение изказванията на експерти за вируса, споделят симптомите си и последиците след преболедуване на COVID-19.
Скоро статиите, отразяващи проучването, изчезват от големите новинарски портали като sina.com и др.
На 14 януари Националната комисия по здравеопазване на Китай публикува официален доклад, в който са описани 59 938 смъртни случая от COVID в китайски болници в периода 8 декември 2022 г. – 12 януари 2023 г.
Данните се появяват след широка международна критика, включително и от страна на Световната здравна организация (СЗО), към китайския комунистически режим, за подценяване сериозността на епидемията и липсата на прозрачност.
В интервю за The Epoch Times, Фън Чунги, професор в Технологичния университет в Сидни и експерт по въпроси с Китай, заяви, че управляващият режим на ККП сериозно прикрива истината и че действителният брой на починалите от COVID-19 може да е много по-голям от съобщеното.
„Репортерите на чуждестранни медии отидоха директно в погребалните домове, за да видят ситуацията, и публикациите, които заливат социалните медии, показват толкова много трупове и толкова много ковчези навсякъде, всички знаят, че Пекин лъже“, казва Фън. „Взаимоотношенията между СЗО и ККП също са много напрегнати, тъй като СЗО продължава да иска от нея да публикува истинските данни. Китайският режим е подложен на натиск. Сега той прави лека промяна, дори да съобщава за десетки хиляди повече [смъртни случаи], това все още е далеч от реалността. Действителният брой на смъртните случаи вероятно е 10, 20 или 30 пъти по-голям от данните, които публикува.“
Професорът отбелязва също, че висшите слоеве на ККП знаят отлично, че починалите по време на последната вълна са много, но не смеят да признаят провала на политиките си. По мнение на Фън забавянето и укриването на истинските данни в този етап от епидемията в Китай е сринало доверието в ККП.
СЗО призовава Китай за достоверна информация
Световната здравна организация (СЗО) призна, че Китай не докладва реалния брой на заразените и починалите и значително намалява броя им от появата на COVID-19.
По време на медиен брифинг от 11 януари генералният директор на СЗО заяви: „от средата на септември насам броят на регистрираните седмично смъртни случаи се задържа между 10 и 14 хил. смъртни случая на седмица… Този брой обаче почти сигурно е занижен, като се има предвид недостатъчното отчитане на свързаните с COVID смъртни случаи в Китай.“
„Тъй като навлизаме в четвъртата година на тази пандемия, молим всички държави да предоставят тези данни. Колкото повече данни имаме, толкова по-ясна е картината“ – призовават от СЗО.
„Вярваме, че настоящите числа, публикувани от Китай, не представят в достатъчна степен истинското въздействие на болестта по отношение на приема в болница, по отношение на приема в интензивно отделение, особено по отношение на смърт“, каза Майк Райън, директор за спешни случаи на Световната здравна организация (СЗО) на брифинг за медиите на 4 януари, добавяйки, че определението на Пекин за смъртните случаи от COVID-19 е „много тясно“.
„СЗО все още вярва, че смъртните случаи са силно занижени от Китай, и това е във връзка с използваните дефиниции, но също така и с необходимостта лекарите и тези, които докладват в системата на общественото здравеопазване, да бъдат насърчавани да съобщават за тези случаи, а не обезкуражавани“, заявява д-р Майк Райън, изпълнителен директор на СЗО.