Външният секретар на Обединеното кралство и действащ премиер Доминик Рааб заяви, че отношенията на Великобритания с Пекин вече няма да бъдат както преди пандемията. По този начин той изрази позицията си спрямо комунистическия режим на Китай и действията му в началото на пандемията.
„След края на пандемията трябва да извършим много, много задълбочено проучване на информацията и преглед на уроците от избухването на този вирус. Няма как да избегнем това“, заяви Рааб на пресконференция в Лондон на 16 април.
Коментарите му идват на фона на ескалиращите критики на Съединените щати към Китай за липсата на прозрачност по време на пандемията. Междувременно много американски законодатели призоваха да се търси отговорност от режима в Пекин заради ролята му в прикриването на епидемията, което предизвика глобалното ѝ разпространение.
„Със сигурност след тази криза не можем да имаме същите бизнес отношения с Китай както досега и ще трябва да си зададем трудните въпроси за причините за нейното възникване и начините по които можеше да бъде предотвратена“, заяви Рааб в отговор на въпрос дали ще има „разплата“ с Пекин след края на кризата. Рааб замества премиера Борис Джонсън, докато последният се възстановява от ККП вируса.
По-рано тази седмица администрацията на Тръмп потвърди, че разследва произхода на епидемията, включително дали е изпуснат от високопрофилната лаборатория в Ухан – епицентърът на вируса.
„В САЩ „се работи усърдно“ за определяне произхода на вируса и първоначалното му разпространение“, заяви Държавният секретар на САЩ Майк Помпео в интервю за Fox News. Той добави, че „Китайското правителство трябва да си признае и трябва да бъде отговорно. Трябва да обясни какво се е случило и защо информация не е била оповестена.“
Говорителят на външното министерство на Китай Джао Лицзян посочи на медиен брифинг от 16 април, че служители на Световната здравна организация (СЗО) „са заявявали многократно, че няма доказателства новият коронавирус да е създаден в лаборатория.“
Междувременно във Великобритания членовете на управляващата Консервативна партия на Джонсън призоваха за цялостно преразглеждане на отношенията с Пекин заради действията му в началото на пандемията.
Бившият външен секретар Уилям Хейг, който сега е член на Камарата на лордовете, заяви, че Великобритания не може да бъде зависима от Китай по отношение на технологиите, тъй като според него неотдавнашната криза е разкрила, че китайският режим не „играе по нашите правила“.
Китай скри решаваща информация за възникването на епидемията и „бяга“ от отговорността си за причиняването на световна пандемия, заяви пред BBC Radio на 15 април сър Джон Сауърс, бивш ръководител на главната разузнавателна агенция на Обединеното кралство MI6.
Позовавайки се на неназовани правителствени източници, миналия месец вестник Daily Mail съобщи, че министрите настояват за преоценка на отношенията на Великобритания с Китай и притискат Джонсън да блокира сделка с китайския телекомуникационен гигант Huawei за изграждане на големи части от мрежата на 5G в страната.
Обединеното кралство беше критикувано, след като през януари позволи на Huawei да има роля в изграждането на 5G мрежата в страната, като от американското правителство заявиха, че този ход застрашава националната сигурност.
В интервю за „Файненшъл таймс“ публикувано на 16 април, френският президент Еманюел Макрон заяви, че възникват въпроси към Пекин за действията му по време на епидемията. „Нека не бъдем наивни и да не си мислим, че се справя много добре. Не знаем. Със сигурност са се случили неща, за които не знаем“, заяви Макрон по адрес на Китай.
Знаете ли, че сме независими?
Медията „Епок Таймс“ е независима от всяко влияние на корпорации, правителства или политически партии. Единствената ни цел е да предоставим на нашите читатели точна информация и да бъдем отговорни пред обществеността.