• За нас
  • Пишете ни!
събота, 17 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

Огнян Дъскарев: На 14 юли Франция празнува началото на световния комунизъм

отЕкип на The Epoch Times
15 юли , 2022
Огнян Дъскарев: На 14 юли Франция празнува началото на световния комунизъм

Войскови части от Източна Европа водят парада в Париж по повод Деня на Бастилията - 14 юли (снимка: Кристоф Ена / АР)

Огнян Дъскарев е български журналист и преводач, живял дълги години в САЩ. През 2021 г. в „Епок Таймс“ публикувахме интервю с него по случай 4 юли – Националният празник на САЩ. Сега препечатваме историческия му поглед върху националния празник на Франция – 14 юли, който е точно 10 дни след Деня на независимостта. Допуснали сме минимална коректорска намеса, заглавието е на редакцията.

Днес е националният празник на Франция. Всички я поздравяват, българска военна част участва в парада.

REALLY? Знаете ли за какво става дума? Не знаете.

Ето за какво:

Националният бръснач – безбожните водачи на Френската революция завършват живота си на ешафода

Сутринта на 14 юли 1789 г. 60-хилядна парижка тълпа, въоръжена със секири и тояги, бягала между кметството и казармата и обратно, за да търси оръжие и муниции. Тълпата разбила казармата и откраднала 10 топа и 28 хиляди мускета, но без амуниции. Поради това перачките, проститутките, скитниците, касапите, бакалите, безделниците, от които била съставена тълпата, се отправили към Бастилията, където те считали, че има амуниции. В Бастилията, олицетворение на френския кралски аболютизъм и потисничество, в този ден имало шест затворника. Командирът на затвора, Бернар Лоне, веднага приел представители на бунтовниците и се съгласил с всичките им искания. (Далечният потомък на командира на Бастилията, Вадим Делоне е един от изключително смелите хора, които се противопоставиха на нахлуването на Варшавския договор в Чехословакия, на 25 август 1968 на Червения площад в Москва – бел.авт.) Представителите обаче се забавили и тълпата решила, че те са арестувани. Започнала безразборна стрелба от двете страни, защото междувременно революционерите се снабдили със снаряди. Лоне отново няколко пъти предложил мирно да се предаде с хората си, но разярените касапи и безделници, проникнали в Бастилията, убили всички пазачи и пленили командира. Той бил триумфално разведен из улиците, а тълпата постепенно го дялкала и режела с ножове и секири, но така, че да не умре веднага. Лоне починал от загуба на кръв, тялото му било насечено на части, а един готвач бил удостоен с честта да отреже главата му, което той направил с джобно ножче. Главата на командира тържествено била набучена на кол и радостно разнасяна из Париж сред ликуващите революционери.

Ето това празнуват днес французите и неуките им чуждестранни почитатели!

Всъщност превземането на Бастилията било напълно излишно, защото от 5 май до 23 юни 1789 г. Третото съсловие (селяните и средната класа), основен двигател в началото на революцията, постигнали своето. На мястото на Генералното събрание било създадено безкласово Национално събрание. Кралят покорно подписал нова Конституция и страната се превърнала в конституционна монархия.

Революционното насилие след падането на Бастилията обаче не спряло. На 5 октомври 1789 г. тълпата решила да убие Мария Антоанета, която допреди няколко години обожавала. С весели викове „Да ѝ извадим сърцето и червата”, „Да ѝ изпържим дроба и да го изядем” революционерите нападнали Версай. Кралицата едва се спасила, кралското семейство било поставено под домашен арест в Тюйлери.

Революцията на кръвожадната тълпа набирала сила. Крайнолеви интелигенти създали якобинските клубове. Появили се чудовищните водачи на тълпата – Робеспиер, Сен-Жюст, Фукие-Тенвил, Камий Демулен, Жан-Пол Марат, които поели управлението на страната. Те побързали да унищожат християнството. Имуществото на католическата църква било откраднато в полза на държавата, отменени били всички религиозни ритуали, свещениците трябвало да положат клетва за вярност към републиката и им било забранено да се движат с раса на обществени места. Около 20 хиляди свещеници положили клетвата, 20 хиляди избягали от Франция, а няколко хиляди били избити; стотици манастири и църкви били разрушени. (По френския почин републиканците в Испания през гражданската война 1936-39 г. избиват 20 хиляди католически свещеници – бел.авт). Олтарите, които не били разрушени, били преименувани в „олтари на разума”, както се наричало новото революционно божество. Създаден бил нов революционен календар, с нови имена на месеците. Kамбаните, които не били претопени, били забранени да се бият, кръстовете също били забранени и премахнати от вратовете на хората, от улиците, парковете, дори от някои гробища. Унищожението на християнството било вдъхновено от Жан-Жак Русо: главния идеолог на революцията. Русо искал religion civile (гражданска религия – бел.ред.), а основната му идея е, че хората имат право да живеят както искат, без да се съобразяват с Бог и всякакви човешки и морални правила. Тази идея е А и Б на всяка революция.

Националният бръснач, както гальовно наричали гилотината, работел денонощно. През август 1792 г. парижаните нападнали Тюйлери и кралското семейство избягало в Националното събрание. Безволевият крал издал невероятната заповед швейцарската гвардия, която го защитавала, да се предаде. Командирът не повярвал и поискал писмена заповед от краля, която получил. Шестотин гвардейци се предали и за награда били разкъсани на парчета, труповете им обезобразени от революционерите. На 2 септември 1792 г. започнали нови кръвопролития, известни като „септемврийските кланета”. Революционерите, насъсквани от Марат, само за един ден, на 2 септември избили осем хиляди „предатели”. До края на септември били убити още около 28 хиляди „контрареволюционери”. В някогашния ми комунистически учебник по история Марат беше описан като „приятел на народа” (по името на вестника му), а убийцата му Шарлот Корде – като представител на „реакционните десни сили”. Всъщност тя, с цената на живота си, избавила нормалните французи от това чудовище. Революционно-императорският художник, Жак-Луи Давид, прислужник на революцията и на империята на Наполеон, нарисувал убийството на Марат във ваната. (Тук бих искал да отбележа, че именно Наполеон унищожи революцията и несъмнено това е от най-великите му, исторически дела – бел.авт.)

marat korde 1
Смъртта на Марат. Вляво от него е убийцата му Шарлот Корде.

Кралят и кралицата също минали под националния бръснач след нелепи, нагласени процеси. Мария Антоанета, освен в контрареволюционна дейност, била обвинена в групов секс, както и в кръвосмешение с невръстния си син.

Неизвестно защо от векове е прието, че Американската революция /Войната за независимост/ има нещо общо с Френската революция. Едва ли има по-различни и противоположни събития – във Франция за времето от 1789-1794 г. са убити 600 хиляди души, през цялата Война за независимост в бой и от болести са загинали около 20 хиляди души. Основният документ на Войната за независимост, Декларацията за независимост, е християнски, авторите – вярващи християни. Основният документ на Френската революция – Декларацията за правата на човека и гражданина, е антихристиянски и бил нарушен стотици хиляди пъти. От 56 души, подписали Декларацията, с изключение на двама, всички са умрели от естествена смърт. Почти всички безбожни водачи на Френската революция свършват на ешафода. Само двама от основателите на САЩ, Томас Пейн и Томас Джеферсън, са подкрепили Марат и Робеспиер. Пейн се завърнал в Америка и бил толкова презиран, че хората го ругаели по улиците и изписвали името му на подметките на обувките си. За Джеферсън е нормално да подкрепя френските революционери, защото той е бащата на американската левица /Демократическата партия/.

Френската революция е зловещо и кърваво събитие и величав пример за всички следващи революции, както и за най-страшната и с най-мрачни последици за света – Октомврийската революция в Русия. Марат, Робеспиер, Сен-Жуст, Русо, Демулен са идоли на всички световни левичари, минали и днешни, включително и на българските комунисти.

А националният бръснач е символ на Франция и на Френската революция.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0

Свързани Публикации

Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Джордже Симион, председател на партия AUR (Алианс за обединение на румънците), върви пред бившия полски премиер Матеуш Моравйецки (вдясно) в Букурещ на 14-ти март 2025 г. Снимка: Вадим Гирда/AP

В навечерието на Гергьовден – победителят в първия тур на президентските избори в Румъния се казва Джордже Симион

0
0
Иберийско затъмнение повдига опасения относно електрически мрежи с преобладаващи възобновяеми източници

Иберийското затъмнение повдига опасения относно електроенергийните мрежи с преобладаващ дял на възобновяеми източници

0
0
Ник Тенкони оглавява протест срещу потоците нелегални емигранти в Англия в Манчестър на 22-ри февруари 2025 г. Снимка: Дейли Мейл

Ник Тенкони, лидер на UKIP: Когато държавата има здрава културна основа, икономиката се справя добре по естествен път (част II)

0
0
Германският президент заявява, че Берлин ще засили военната си роля в НАТО

Германският президент заяви, че Берлин ще засили военната си роля в НАТО

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Следваща публикация
Икона на Св. равноапостолни княз Владимир (снимка: Интернет)

Свети княз Владимир - покръстителят на Киевска Рус и Русия - приема християнството от България

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria