Getting your Trinity Audio player ready...
|
Провалът на последния кабинет да подаде оставка своевременно след февруарските избори накара председателя Авни Дехари да отмени учредителната сесия на парламента
Първото заседание на новосформирания парламент на Косово беше отменено във вторник, тъй като не успя да учреди новоизбраните представители.
Депутатите в новото Събрание на Република Косово не положиха клетва на учредителната сесия, не избраха председател на Събранието и не гласуваха за ново правителство.
На заседанието, председателствано от Авни Дехари, най-възрастният депутат в залата, докладът на Комисията за проверка на мандатите и кворума не беше одобрен.
При присъствие на 119 депутати от общо 120, временната комисия представи доклада на депутатите, молейки ги да гласуват за него, за да се потвърдят мандатите на избраните депутати въз основа на списъка, заверен от Централната избирателна комисия, според Sarajevo Times.
Гласуването не успя да мине с 52 гласа „за“, 46 „против“ и 11 „въздържали се“.
Ходът може да потопи балканската страна в продължителен период на правни спорове, преди да може да бъде сформиран нов кабинет.
След кратко забавяне на процедурата, опозицията гласува против доклад относно това дали изпълняващият длъжността министър-председател Албин Курти и неговият кабинет са действали в съответствие с конституцията, когато не са подали оставка след изборите през февруари.
Резултатът от тези избори беше, че лявото движение „Самоопределение“ на Курти спечели 48 от 120 места, което е недостатъчно за мнозинство, необходимо за самостоятелно формиране на кабинет.
През 2021 г. „Самоопределение“ спечели 58 места.
Въпреки че партията на Курти разпространи писмо за оставка във вторник, както се изисква от конституцията, изпълняващият длъжността председател отмени заседанието и заяви, че парламентът сега ще се консултира с президента на Косово Вьоса Османи за това как да продължат.
Според косовското законодателство служителите в изпълнителната власт трябва да подадат оставките си, за да заемат парламентарните си мандати в процедурата за формиране на ново правителство.
След като мандатът на депутатите и изборът на председател на парламента и неговите заместници бъдат одобрени, президентът ще изпрати до парламента писмо за номинация на Курти, когото „Самоопределение“ е предложило за министър-председател.
Въпреки че му е необходимо обикновено мнозинство от 61 гласа в парламента, за да сформира кабинет, Курти предварително е изключил коалиция с дясноцентристката Демократическа партия на Косово, която се класира на второ място на изборите с 24 места.
Той също така изключи управление с консервативната Демократическа лига на Косово, която спечели 20 места, или с десния Алианс за бъдещето на Косово, който има осем места.
От своя страна, тези три партии са изключили всякаква коалиция с „Самоопределение“.
Това оставя на Курти опцията да се обърне към 10 несръбски депутати от малцинствата, но това все още го оставя с поне три гласа по-малко от необходимите.
Ако Курти не успее да сформира кабинет, президентът има право да се обърне към всяка от другите партии.
Ако нито една партия не може да сформира кабинет, Косово ще се изправи пред предсрочни парламентарни избори.
Необходим е нов кабинет за вътрешното управление на страната, но също така за продължаване на преговорите за нормализиране на отношенията със Сърбия. Тези преговори вече продължават над 14 години, не са постигнали никакъв напредък и са оставили двустранните отношения напрегнати.
Около 11 400 души загинаха във войната в Косово през 1998-1999 г., повечето от албанското етническо мнозинство.
Въздушната кампания на НАТО, продължила 78 дни, сложи край на кръвопролитието и принуди сърбите да се изтеглят.
Косово едностранно обяви независимост от Белград през 2008 г., като повечето западни нации, включително България, го признаха за нова суверенна държава.
Но десетки страни, включително Сърбия, Русия и Китай, не признават независимостта на страната.
Москва, по-специално, взаимно се подкрепя с Белград, с когото споделя дълбоки културни, етнически и религиозни връзки. За разлика от повечето европейски нации, Сърбия се противопоставя на санкциите срещу Русия заради нейното нахлуване в Украйна.
Сърбия също поддържа тесни връзки с Китай. Например, на 7 май миналата година сръбски последователи на китайската духовна практика Фалун Гонг бяха задържани преди визитата на Си Дзинпин, като по този начин Сърбия съучаства на Китайската комунистическа партия да изнася жестоките си репресии в чужбина.
Етническите сърби в Северно Косово също се противопоставят на независимостта на Косово и все още разчитат на Белград, а не на Прищина.
ЕС и Съединените щати призоваха Косово и Сърбия да приложат споразуменията, постигнати преди две години, които включват ангажимент от страна на Прищина да създаде Асоциация на общините със сръбско мнозинство и задължават Белград да предостави фактическо признаване на независимостта на бившата си провинция.