Народното събрание окончателно прие на второ четене промените в закона за защита от домашното насилие. Законът за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие (ЗИД на ЗЗДН) бе приет на 21 юли с гласовете на ГЕРБ, „Продължаваме промяната – Демократична България” и ДПС. Това е общ законопроект на ПП-ДБ и преди около месец той бе приет и на първо четене.
Какво предвижда закона
Сред ключовите промени е прилагане на забрана за всякакъв контакт на насилника с пострадалия от домашно насилие – изключени са връзките по телефон, имейл, обикновена поща и всякакви други средства за комуникация.
Промените в закона предвиждат да се създаде Национален съвет за превенция и защита от домашното насилие към Министерски съвет. Ще бъде изградена закъснялата национална информационна система за случаите на домашно насилие. Ще бъде разширен кръга на пострадалите лица и ще се увеличат мерките за тяхната защита. Законът още предвижда изграждане на национален регистър за случаите на педофилия, взимайки под внимание становището по тази тема на Сдружение „Български родителски централен комитет“(БРЦК).
Против приемането на ЗИД на ЗЗДН са гласували БСП и „Възраждане”. Основният мотив двете партии да не подкрепят новия закон е опасността от внедряването на „джендър идеологията” и заплахата децата да не бъдат отнемани от родителите им. Но подобни промени не присъстват в новия закон. От БСП и „Възраждане” са против неправителствени организации (НПО) да работят с хора пострадали от домашното насилие.
Законът за защита от домашното насилие отдавна разделя депутатите. В разпадналия се 48 парламент бяха приети на първо четене промените в Закона за защита срещу домашното насилие по предложение на „Демократична България“ и БСП, но при второ гласуване бяха отхвърлени. Основните аргументи тогава да не бъде приет този ЗИД на ЗЗДН отново бяха свързани с Истанбулската конвенция и „джендър идеологията”. Тогава против промените в ЗЗДН гласуваха БСП, „Възраждане”, малка част от ГЕРБ и „Български възход”.
По данни на Националния статистически институт от ноември миналата година 36,3% от българските жени на възраст между 18 и 29 години са били насилвани от партньорите си.
След приемането на закона депутатите от„Продължаваме промяната – Демократична България” се поздравиха за резултата. Ето какво споделиха някои от народните представители, работили по проекта, в социалните медии.
Елисавета Белобрадова (ДБ):
„Парламентарният ден продължава, но Законът за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие е приет след години работа и огромните усилия на Надежда Йорданова, организации и всички колеги, на които благодаря.“
„Това осмисля многото тежки решения, които се наложи да вземем последните дни. Изобщо, целият ден, макар и възпрепятстван по всякакъв начин от БСП, ИТН и Възраждане донесе много решения, които затвърждават евроатлантическата ни ориентация. Преди година не смеех да мечтая, че толкова категорично ще подкрепим Украйна в борбата ѝ за суверенитет.“
Надежда Йорданова (ДБ):
„Приехме измененията в Закона за закрила от домашно насилие. След години усилия и много работа. 49-ото Народно събрание днес свърши нещо добро. Щастлива съм.“
Костадин Костадинов (Възраждане):
“Днес станахме свидетели на рядък момент в българския парламентаризъм. Изгледайте видеото, за да разберете защо.“
Костадинов написа гореизложения текст, като сподели в Facebook и видео от Народното събрание, на което депутатът от ПП-ДБ Калина Константинова говори по новоприетия закон.
Приетият закон се изпраща на президента на републиката за издаване на указ за обнародване. Законът се обнародва в „Държавен вестник“ не по-късно от 15 дни след приемането му, ако той не го върне мотивирано в НС за ново обсъждане. Законът влиза в сила три дни след обнародването му, освен когато в него е определен друг срок.
Още по темата