Getting your Trinity Audio player ready...
|
Войната с използването на дронове създава сериозни етични проблеми
В съвременните военни действия FPV (First Point View) дроновете, управлявани дистанционно от гледна точка на първо лице чрез вградена камера, играят все по-решаваща роля. В руско-украинската война те се превърнаха в незаменимо оръжие и за двете страни, като изкуственият интелект все повече се интегрира в системата на новите оръжия.
В интернет се появиха безброй видеоклипове, в които с жестоки подробности се изобразява унищожаването на вражеска техника и личен състав на украинското бойно поле. Страховити изражения в последните мигове на живота на човек и мъчителната борба сред куршуми, експлозии и пламъци бяха показани и от двете воюващи страни, за да демонстрират победата си на бойното поле. Атакуващите FPV дронове са в състояние едновременно да създадат и запишат тези брутални сцени.
Разрушителната сила и смъртоносността на мащабните рояци дронове оказват значително психологическо въздействие върху вражеските сили наред с физическото унищожение. Видеоклипове, заснети от FPV дронове, които се разпространяват в социалните медии, показват как военни фронтови части са унищожени от дронове, което създава страх и психологическа травма на войниците на фронта. Всичко това изпраща послание на врага, че дроновете убийци постоянно следят действията му. В ситуации, в които и двете страни страдат от недостиг на боеприпаси, дроновете се използват за компенсиране на недостатъчната наземна огнева мощ, което бързо променя динамиката на съвременната война.
Дроновете с изкуствен интелект (ИИ) могат да доведат до още по-големи промени на бойното поле. Идеята за автономни атакуващи дронове, управлявани от ИИ, може да означава кошмар за бъдещите военни действия, тъй като те изискват минимален брой или изобщо не изискват човешки оператори, които да ги контролират.
Когато автономните смъртоносни оръжия изключват хората, които вземат решения, това води до сериозни етични проблеми.
Войната с дронове
И Киев, и Москва признават огромния потенциал на дроновете на бойното поле, но понастоящем Русия има предимство по отношение на количеството и възможностите. Те притежават значителен брой дронове Orlan-10, ZALA, Shahed и други, чиито способности за поразяване са доказани на бойното поле, като са нанесли щети не само на ключова украинска инфраструктура, но и са довели до значителен брой жертви сред цивилното население.
От украинска страна все по-ясно осъзнават, че при липсата на своевременно попълване на боеприпасите на сухопътната артилерия, дронове се превръщат в основен компонент във войната. Украинският президент Володимир Зеленски си е поставил амбициозната цел да произведе един милион дронове през 2024 г. Само през първите два месеца на тази година Украйна е произвела 200 000 дрона. Голяма част от тях са малки FPV.дронове за нападение.
Дмитрий Проданюк, съосновател на украинския производител на дронове Wild Hornets, заяви, че цифрата от един милион е съвсем реалистична, като сегашното производство на Украйна е няколко пъти по-голямо, отколкото преди шест месеца.
„Производството и логистиката са достатъчни. Смятаме, че тази година ще има не един милион, а по-скоро два или три милиона дрона“, каза той.
Украинският министър на цифровата трансформация Михайло Федоров също смята, че над два милиона дрона биха били възможни при достатъчно финансиране.
Първоначално малцина в украинската армия вярваха във възможностите на FPV дроновете, докато фронтовите части не започнаха да се оборудват и използват тези малки безпилотни летателни апарати, постигайки значителни ефекти на бойното поле.
На бойното поле най-голямото предизвикателство за дроновете е електронната намеса. Проданюк заяви, че те трябва непрекъснато да усъвършенстват дизайна, за да противодействат на руската електронна война. Въпреки разполагането на многобройни антидронови смутители от страна на руските военни, повечето украински дронове все още успяват да достигнат до руските позиции.
Бъдещо участие на ИИ
Бъдещите технологични разработки на дроновете вероятно ще включват изкуствен интелект. Първата партида украински FPV дронове с възможности за автоматично разпознаване на цели вече е разгърната за употреба. Автономните системи за насочване реагират по-бързо и имат по-висок коефициент на поразяване от квалифицираните човешки пилоти.
Понастоящем ИИ не е поел изцяло човешките функции, но с нарастващата автономност на атакуващите дронове и широкото използване на напълно автоматични дронове ситуацията вероятно ще се промени. Първата забележима промяна ще бъде, че повече дронове ще могат да летят едновременно, тъй като няма ограничения от страна на радиовръзките и диапазона на честотите в определен обхват. Автономните дронове ще могат да извършват атаки едновременно по всички цели в даден район, което изкушава и двете страни да ускорят развиването им.
Проданюк вярва, че първите автономни атакуващи дронове, използващи изкуствен интелект, ще се появят след около половин година, а около година по-късно може да станем свидетели на широкомащабно използване на дронове, способни самостоятелно да избират и поразяват цели.
Потенциалното въздействие на широкомащабните автономни атаки с дронове остава несигурно. Въпреки това, въз основа на сегашното използване на дроновете, те потенциално могат да заменят други наземни огневи средства, превръщайки се в доминираща сила на бойното поле.
В изказването на Проданюк не се усеща страх от това, че изкуственият интелект ще поеме управлението на машините за убиване, нито се разпознава морален ангажимент към човечеството в лицето на автономните смъртоносни оръжия. В такива трудни времена не изглежда оптимистично как Украйна обмисля и управлява моралните си отговорности като нация.
От друга страна, Русия е безмилостна в преследването на военни цели, дори многократно заплашва Запада с ядрено оръжие, за да спре подкрепата за Украйна. По отношение на участието на ИИ във войната, освен ако не е ограничена от технологични условия, Русия едва ли ще се откаже доброволно от разработването на по-ефективни оръжейни системи, базирани на ИИ, заради други морални задължения.
За съжаление, вероятността от първата поява на автономни машини за убиване на украинското бойно поле е голяма, което изисква от международната общност да предприеме предпазни мерки. Въпреки това възможността за полагане на такива усилия и постигане на осезаеми резултати изглежда малка. До момента международната общност не е постигнала консенсус по този въпрос. Въпреки че Съединените щати предложиха ограничения върху разработването на автономни смъртоносни оръжия, много държави, включително Китай и Русия, все още не са дали съществен отговор.
Щефан Ксиа е инженер, специализирал в управлението на авиационно оборудване и инженерни технологии. След като се оттегля от военна служба, той следи развитието на световното военно оборудване.