Стремежът на Европа да премине изцяло към възобновяема енергия и да се откаже от зависимостта си от руските енергийни доставки може да доведе до твърде голяма зависимост от Китай. Това предупреждава в доклад Институтът за енергийни изследвания (IER) – организация с нестопанска цел, базирана във Вашингтон, САЩ, която провежда изследвания и анализи на функциите, операциите и държавното регулиране на световните енергийни пазари.
Европейският съюз (ЕС) вече разчита на Китай за голяма част от своите соларни панели. Между януари и август 2022 г. продажбите на соларни панели от Китай за ЕС са нараснали до 16 млрд. долара, което е над двойно повече от предходната година (7,2 млрд. долара). През 2021 г. на Китай се падат 75% от световното производство на соларни панели, докато на Европа – едва 2,8%.
Капацитетът на Китай за производство на силиций се очаква да се удвои – от 1,2 милиона тона през 2022 г. до 2,4 милиона тона през тази година. „Сега, когато Европа се отказа от купуването на енергия от едно авторитарно правителство – Русия, тя се обръща към друго – Китай, който доминира на пазара на слънчева енергия“, според статията.
„Европа би трябвало да се тревожи повече за енергийната си сигурност, отколкото показа през последното десетилетие, когато се отказа от собствения си добив на нефт, природен газ и въглища, закривайки генератори на изкопаеми горива, намалявайки продажбите на лизинг и забранявайки хидравличното разбиване и хоризонталното сондиране.“
Европейско производство, китайска манипулация
Европа не винаги е изоставала в производството на слънчеви панели. Навремето Германия е имала водеща роля в този сектор. Но през 2015 г. Китай изпревари европейската икономическа сила в производството на панели с „евтината си енергия и мрежата от трудови лагери“, посочва статията.
Силициевите продукти на Китай се произвеждат предимно в Синдзян, където малцинствената уйгурска общност е принудена да работи в трудови лагери. Между 2011 г. и 2018 г. броят на работните места за възобновяема енергия в Германия спада рязко – от 300 000 на 150 000.
Според статия от февруари 2021 г. на Clean Energy Wire: „Общият спад на заетостта се дължи най-вече на срива на германската индустрия за слънчева енергия през последното десетилетие, тъй като много компании бяха принудени да прекратят дейността си благодарение на по-евтините продукти на конкурентите от Китай, които завзеха по-голямата част от пазара“.
Зависимостта от Китай означава, че Пекин ще има инструмент, с който да манипулира и притиска ЕС като налага своите интересите. Например през 2010 г., когато Китай е изправен пред териториален спор с Япония, страната прекратява целия износ на редкоземни минерали за Токио.
По-късно, когато Литва подкрепя Тайван, Пекин блокира вноса на литовски стоки и оказва натиск върху мултинационалните компании, които имат връзки с европейската държава.
Подсилване на европейското производство на соларни панели
В неотдавнашения доклад на Службата за изследвания на Европейския парламент „Превръщане на слънчевата енергия в източник на енергийна сигурност на ЕС“ се посочва, че компаниите за инсталиране на соларни инсталации в Европа са започнали да разчитат на евтино оборудване, внесено от Китай и други азиатски страни като Виетнам, Малайзия и Южна Корея.
Без такова евтино оборудване плановете на Европа за енергиен преход няма да се осъществят. Това поставя Европа пред „соларна главоблъсканица“.
„При положение че Европа внася 80% от соларните си панели от Китай, зависимостта просто ще се измести от внос на петрол или газ към внос на соларно оборудване, което поставя под съмнение соларния сектор като истински източник на енергийна сигурност и стратегическа автономност“, се казва в доклада.
Изследователите изчисляват, че за фирмите за производство на фотоволтаични панели в ЕС ще бъде трудно да настигнат Китай в това поколение фотоволтаични технологии.
В доклада се препоръчва ЕС да гарантира, че европейските производители на фотоволтаични панели имат достъп до инвеститори и международни институти за научноизследователска и развойна дейност.
В доклада се отбелязва, че Международният соларен алианс, който се ръководи от Франция и Индия, може да бъде „изключително важен“ за напредъка в трансфера на технологии, както и за намирането на източници на финансиране.