Getting your Trinity Audio player ready...
|
Как решението на Върховния съд на САЩ за президентски имунитет може да повлияе върху съдебните процеси срещу Тръмп
Върховният съд на САЩ постанови на 1 юли, че президентите и бившите президенти се ползват с „абсолютен имунитет“ от наказателно преследване за „поведение в рамките на неговата [президента] изключителна сфера на конституционни правомощия“. Висшият съдебен орган определи насоки за това кои действия по делото във Вашингтон за федералните избори срещу бившия президент Доналд Тръмп могат да останат в обвинителния акт, но отправи голям дял от съдебните спорове към Окръжния съд на САЩ в окръг Колумбия.
Делото, което е на пауза от декември 2023 г., е малко вероятно да премине към съдебен процес преди президентските избори през ноември, но скоро може да стане обект на вълна от правни действия.
Федералното дело във Вашингтон ще продължи
Върховният съд върна делото към Окръжния съд на САЩ в окръг Колумбия, където съдия Таня Чъткан ще трябва да определи дали някои от действията на президента Тръмп в обвинителния акт са били по същество официални или неофициални.
Когато съдия Чъткан миналата година отхвърли предложението да оттегли обвиненията въз основа на президентския имунитет, апелативният съд ускори обжалването, отхвърли искането и също така ускори процеса на обжалване пред Върховния съд.
Междувременно всички производства по делото, което първоначално бе насрочено за 4 март, бяха спрени. Сега Чъткан ще трябва да определи кои действия на президента Тръмп следва да бъдат премахнати от обвинителния акт, за да продължи съдебният процес. Процедурата може да се окаже дълга, тъй като защитата, както и обвинението имат противоречиви теории за това дали определени действия са били официални или неофициални. Прокурорите признаха, че някои от тях са били официални и се предполага, че специалният прокурор Джак Смит може да съкрати обвинителния акт и да продължи делото с минимално забавяне.
Върховният съд даде насоки
Специалният прокурор Джак Смит повдигна четири обвинения срещу 45-я президент в заговор и възпрепятстване, заради опитите му да оспори резултатите от президентските избори през 2020 г. Най-важното е, че решението на Върховния съд не отхвърля нито едно от тези обвинения. Въпреки това може да се наложи да се отхвърлят част от действията, включени в някои от обвиненията. Мнозинството върховни магистрати счита, че президентите имат абсолютен имунитет за основни конституционни правомощия и презумптивен имунитет за други официални действия. Този имунитет „не се разпростира върху поведение в области, където неговите правомощия се споделят с Конгреса“, а неофициалните действия, предприети по време на управлението на върховния глава, не получават никакъв имунитет.
Висшият съдебен орган постанови, че разговорите на президента Тръмп с действащия главен прокурор Уилям Бар относно легитимността на изборите са били основно поведение, подлежащо на абсолютен имунитет. Той обаче отсъди, че разговорите на Тръмп с вицепрезидента Майк Пенс относно сертифицирането на гласовете са били част от служебните му задължения, като по този начин подлежат на презумптивен, но не абсолютен имунитет. В този случай Таня Чъткан трябва да прецени дали наказателното преследване на тези действия е вмешателство в пълномощията и функциите на изпълнителната власт. Ако е така, прокурорите ще трябва да оборят презумпцията за имунитет.
Върховнят съд също така установи, че разговорите на президента Тръмп с държавни служители и други страни изискват повече факти относно това дали действията му са били официални или не, което също постави в ръцете на окръжния съд.
Върховните съдии очертаха подобни насоки по отношение на речта на президента Тръмп на 6 януари 2021 г. във връзка със събитията в Капитолия същя ден. Има речи, които попадат във външния периметър на официалните отговорности, но има и контексти, в които президентите говорят неофициално, гласи мнението на мнозинството върховни магистрати.
Върховният съд също така постанови, че съдилищата „не могат да разследват мотивите на президента“, докато преценяват дали дадено действие е официално или неофициално, тъй като тази „силно интрузивна“ линия на разследване може да изложи служебното поведение на съдебно разследване и нарушение на конституционното разделение на властта. Върховният съд върна делото в окръжния съд, за да „анализира внимателно“ дали останалите твърдения в обвинителния акт са или не са официални действия. Той постанови също, че свидетелски показания или лични записи, които инспектират служебното поведение на президента или неговите съветници, не могат да бъдат използвани като доказателство в процеса.
Делото може да се върне във Върховния съд
Съществува голяма вероятност делото във Вашингтон да се върне във Върховния съд при ново обжалване. Може да се очаква адвокатите на Тръмп да оспорят неизгодните за обвиняемия решения на окръжния съд по въпроса дали определени действия са били официални или неофициални.
Допълнително усложнение, което може да възникне за прокурорите е фактът, че Джак Смит e главен обвинител във второ дело срещу бившия президент Тръмп във Флорида (за класифицираните документи), където федерален съдия трябва да се произнесе дали специалният прокурор е конституционно назначен. Ако съдията реши, че не е и че специалният прокурор няма правомощия да води наказателно преследване, обжалването може да стигне до Върховния съд, засягайки и двата случая.
Решението на Върховния съд може да повлияе на делото в Джорджия
Срещу Доналд Тръмп има повдигнати и други обвинения за намеса в изборите през 2020 г. в щата Джорджия.
В щатския съдебен процес той беше обвинен заедно с 18 други лица в рекет за действията си при оспорване на резултатите от изборите в Джорджия през 2020 г., като някои от тях, изброени в обвинителния акт, се припокриват с федералното дело във Вашингтон.
Съдебното производство по това дело понастоящем е спряно, тъй като Апелативният съд на Джорджия се съгласи да преразгледа решението на съда от първа инстанция да не дисквалифицира окръжния прокурор на окръг Фултън Фани Уилис от наказателно преследване, заради романтичната ѝ връзка с главния прокурор по делото Нейтън Уейд. Ако апелативният съд се произнесе бързо, след като изслуша устните аргументи през октомври тази година и след това реши дали да дисквалифицира окръжния прокурор, прокурорите по делото пак ще трябва да преразгледат обвинителния акт, за да премахнат всички официални президентски действия, преди да продължат с него.
След решението на Върховния съд, съдията Хуан Мърчан отложи произнасянето на присъдата по делото срещу Тръмп в Ню Йорк за „пари за мълчание“. Първоначално тя беше планирана за 11 юли – само четири дни преди републиканците официално да номинират своя кандидат за президент, който се очаква да е Доналд Тръмп. Присъдата ще бъде произнесена на 18 септември 2024 г.