Текуща статистика за природните пожари в България и Европа. Съвети за пожарна безопасност
Тежката обстановка в страната във връзка с високите температури и възникващите множество пожари провокира приоритетни действия от страна на правителството. Министър-председателят Димитър Главчев разпореди мобилизирането на оперативен щаб за координацията между институциите във връзка с пожарите. По негово решение бе открита и специализирана телефонна линия за подаване на сигнали за пожари 02 901 1298, в допълнение на общия европейски телефонен номер за спешни повиквания 112.
По време на изслушване в Народното събрание, премиерът обяви, че ситуацията в страната към момента е овладяна като усилията за навременно локализиране и овладяване на пожарите от страна на екипите на пожарната, държавните горски стопанства, военнослужещите, както и на доброволците са високо ценени. Остава апелът към всички граждани за повишено внимание и рационално поведение, съобразено с високите температури в страната.
Текуща статистика в България
Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР оповестява на своя уебсайт информация за оперативната обстановка на територията на страната по направление “Пожарна безопасност и защита на населението”, която можете да следите тук.
Статистиката само за миналата седмица показва, че са ликвидирани общо 1176 пожара, от които с преки материални щети са възникнали 205, а без нанесени материални щети са 971 от възникналите пожари.
За периода са извършени общо 227 спасителни дейности и помощни операции при катастрофи с транспортни средства, при инциденти с опасни вещества, битови или промишлени инциденти, техническа помощ при оказване съдействие на други структури на МВР и други структури и ведомства, както и оказване помощ на пострадали граждани.
Лъжливите повиквания за периода са 41, като при възникналите пожари са пострадали 4-ма граждани и има 1 загинал.
Статистиката за изминалата 2023 г. сочи, че на територията на страната са възникнали общо 33 974 пожари, от които 26 510 с материални загуби. Извършените спасителни дейности са общо 16 561, като лъжливите повиквания са 1966. Загиналите при пожари са 113 лица, а 289 са пострадалите.
Картина в реално време на горските пожари в Европа – EFFIS
Европейска информационна система за горските пожари (European Forest Fire Information System) подпомага службите, отговарящи за защитата на горите от пожари в ЕС и съседните страни, и предоставя актуална и надеждна информация за горските пожари в Европа. През 2015 г. EFFIS се превърна в един от компонентите на службите за управление на извънредни ситуации в рамките на програмата на Европейския съюз – Copernicus.
EFFIS се състои от модулна уеб-географска информационна система, която предоставя почти в реално време и историческа информация за горските пожари и режимите на горските пожари в регионите на Европа, Близкия изток и Северна Африка. Мониторингът на пожарите в EFFIS обхваща целия цикъл на пожара, като предоставя информация за условията преди пожара и оценява щетите след него.
EFFIS включва следните модули, като се започне от състоянието преди пожара:
- Оценка на опасността от пожар
- Бърза оценка на щетите, която включва: активно откриване на пожар; оценка на сериозността на пожара; оценка на щетите върху земното покритие
- Оценка на емисиите и разсейването на дима
- Оценка на потенциалните загуби на почвата
- Възстановяване на растителността
Информацията в почти реално време за първите два модула, посочени по-горе, се предоставя чрез Current Situation Viewer. Приложението осигурява най-актуалната информация за текущия пожарен сезон в Европа и в Средиземноморския регион. Данните включват днешни метеорологични карти на опасността от пожари и прогнози до 6 дни, ежедневно актуализирани карти на горещите точки и периметрите на пожарите.
Друг модул на EFFIS, подпомагащ мониторинга на пожарите, е модулът Firenews. Приложението събира, геолокализира и съхранява в база данни новини за пожари, публикувани в интернет на всички езици в ЕС и на други езици, като позволява на потребителя да филтрира новините въз основа на географски обхват, ключови думи и др.
Данните от EFFIS приложенията са публично достъпни за гражданите, които могат в реално време да се информират за обстановката в Европа във връзка с възникнали горски пожари и прогнозни оценки.
Пожарна безопасност при горски пожари
Всяка година, с повишаването на температурите се убеждаваме, че рискът от възникване и бързо разпространение на пожари в природата се увеличава. Ето защо е необходимо да знаем причините за възникването им, как да се предпазваме и как да действаме при подобно бедствие.
Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР оповестява Правила за безопасно поведение и сигнали за ранно предупреждение и оповестяване на населението. Всички правила при пожари можете да намерите тук, а в настоящия материал сме селектирали полезна информация по отношение на зачестилите горски пожари в страната.
Горските пожари нанасят сериозни щети на стопанството и околната среда, като често водят и до човешки жертви. Основни причини за възникването им са небрежна, непредпазлива или умишлена дейност на човека или природни явления, като излагаме най-често срещаните от тях, както и необходимите противопожарни действия:
- Небрежно боравене с огън от работници, пастири, излетници, туристи. Преди да се запали огън, единствено на специално обезопасените и обозначени за това места, е необходимо да се осигури достатъчни количества вода или други подръчни средства за загасяването му при поява на вятър и при напускане на мястото. Може да се подготвят предварително тупалки от гума или на място от зелени клони, с които да се действа в случай на пожар. Недопустимо е паленето на огън при наличие на силен вятър – той е в състояние да разнесе искри и горящи частици на големи разстояния, без да имате възможност за навременна и адекватна реакция.
- Изхвърляне на неизгасени клечки кибрит и угарки от цигари, които попаднали в сухи растения като слама, узрели жита и др. могат лесно да ги запалят.
- Техническа неизправност на машините и превозни средства, работещи в гората. Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, недопускаща отделянето или изхвърлянето на искри.
- Самозапалване на вещества и материали в т. ч. неконтролирано запалване на битови отпадъци или обширни части суха тревна растителност в близост до горски масиви. Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки – дефекти по тях могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци. Разчистването на сухи клони и отпадъци в горски участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места, като е недопустимо унищожаването им на място чрез изгаряне, както и паленето на стърнища.
- Късо съединение и аварии на електрически далекопроводи, които минават над и в близост до горите. За да се предотвратят пожари, предизвикани от късо съединение на далекопроводите, под тях трябва да се оформят просеки в горите, които да се поддържат свободни и чисти от суха растителност.
- Природни явления като мълнии.
- Умишлен палеж
Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ препоръчва няколко основни действия, когато попаднем в горски пожар.
Когато бъдат забелязани признаци на пожар в гората като дим, мирис на изгоряло и пламъци, е необходимо бързо да оценим обстановката, като се ориентираме за мястото на възникване на пожара, фронта и посоката на придвижване на горенето и скоростта на разпространение. В случай, че запалването е в начална фаза и без да поемате излишен личен риск, можем да го потушим с пясък, пръст и тупалки от зелени клони.
При опасност от бързо усложняване на обстановката е необходимо да потърсим безопасен път за напускане на района на пожара в посока обратна на вятъра или покрай езера, реки и потоци. Важно е да предпазим дрехите си от запалване, особено ако са от изкуствена материя, като задължително защитим дихателните си пътища с мокри кърпи или други лични предпазни средства.
След като избегнем първоначалната опасност, по най-бързия начин трябва да подадем сигнал за забелязания пожар на новата телефонна линия за пожари 02 901 1298 или на 112. В случай, че имаме информация за хора, пребиваващи в близост до огнището на запалване, от нашето навременно и точно съобщение зависи техният живот.