• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 19 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот Пътуване

Разгледайте 10 зашеметяващи кафенета от цял свят (фотогалерия)

отЕкип на The Epoch Times
25 ноември , 2024
СНИМКИ: Разгледайте 10 зашеметяващи кафенета от цял свят

Някои от най-красивите кафенета в света се отличават с прекрасен дизайн и богата история. (снимки: Kit Leong, ReiKlaus, Julie Mayfeng/Shutterstock)

Създадени във времена, когато пиенето на чаша кафе е означавало да спреш, за да се насладиш на обстановката заедно с любимата си напитка, тези кафенета пленяват с архитектурната си красота и богата история

През годините тези десет уникални кафенета са привличали много забележителни личности – от крале и императори до писатели и философи – които са се събирали, за да обсъждат идеи и да се наслаждават на гореща напитка.

Присъединете се към разходката ни до някои от най-завладяващите кафенета в света и открийте какво прави всяко от тях толкова специално.

1. Кафене „Ню Йорк“, Будапеща, Унгария

Кафене
Кафене „Ню Йорк“ в Будапеща, гледано от балкона на втория етаж. (Dignity100/Shutterstock)

Богато украсен балконски парапет в известното кафене
Орнаментиран балконски парапет в известното кафене „Ню Йорк“ в Будапеща, Унгария. (Kit Leong/Shutterstock)

Празнувайки 130-годишнината си, това кафене е известно като най-красивото кафене в света. Наречено на името на застрахователната компания, поръчала построяването му, след откриването си през 1894 г. кафене „Ню Йорк“ бързо се превръща в сърцето на литературния и артистичния живот на Будапеща.

С високите си тавани, украсени с фрески и искрящи венециански полилеи, извити мраморни колони и позлатени балюстради, кафенето пленява посетителите. За спокойната атмосфера редовно свирят пианист и струнен квартет, а често се провеждат и литературни събития в чест на богатата история на кафето.

2. Кафене в Музея на историята на изкуството във Виена, Австрия

Вътре в красивия исторически музей Kunsthistorisches Museum. (Radiokafka/Shutterstock)
Вътре в красивия Музея на историята на изкуството (Kunsthistorisches Museum). (Radiokafka/Shutterstock)

Кафенето се намира във вътрешността на Музея на историята на изкуството. (marcobrivio.gallery/Shutterstock)
Кафенето се намира във вътрешността на Музея на историята на изкуството. (marcobrivio.gallery/Shutterstock)

Това кафене се намира в сградата на Kunsthistorisches Museum или „Музей на историята на изкуството“ – най-големият музей на изкуството в Австрия. Посетителите се нуждаят от билет за музея, за да се насладят на кафето, но заради зашеметяващия интериор на кафенето и престижната колекция от произведения на изкуството в музея входната такса си заслужава.

Интериорът на музея е богато украсен с орнаменти от мрамор, специални мазилка и златни листове, както и стенописи в ренесансов стил. В четвъртък вечер кафенето се превръща в ресторант с вечеря, в който се предлагат отбрани напитки, ястия и най-доброто виенско кафе.

3. Кафене Confeitaria Colombo в Рио де Жанейро, Бразилия

Интериорът на кафене Confeitaria Colombo, в Рио де Жанейро, Бразилия. (Diego Grandi/Shutterstock)
Интериорът на Confeitaria Colombo Café, в Рио де Жанейро, Бразилия. (Diego Grandi/Shutterstock)

Входът на Confeitaria Colombo. (ArgelisRebolledo/Shutterstock)
Входът на Confeitaria Colombo. (ArgelisRebolledo/Shutterstock)

Със стила си, вдъхновен от кафенетата в Европа, Confeiteria Colombo е прочута забележителност в Рио де Жанейро, Бразилия. След откриването си през 1894 г. кафенето бързо се превръща в място за срещи на бразилски писатели, художници и интелектуалци.

В началото на 1900 г. Confeitaria Colombo е обновена в стил Art Nouveau – вид, който гордо поддържа и до днес, с масивни огледала от белгийски кристал в рамка от палисандрово дърво, маси с мраморни плотове и характерен покривен прозорец.

4. Кафене „Флориан“ във Венеция, Италия

Интериорът на най-старото кафене в Италия, Cafè Florian. (ReiKlaus/Shutterstock)
Интериорът на най-старото кафене в Италия, Cafè Florian. (ReiKlaus/Shutterstock)

Cafè Florian е кафене, разположено на площад
Cafè Florian е кафене, разположено на площад „Сан Марко“ във Венеция. (Gordon Bell/Shutterstock

Кафене „Флориан“ се намира на емблематичния площад „Сан Марко“ във Венеция и е най-старата кафетерия в Италия. От откриването си през 1720 г. то работи без прекъсване в продължение на повече от 300 години, въпреки че в средата на XIX в. претърпява значително разширяване и обновяване. Днес то разполага с шест уникални тематични зали, всяка от които е декорирана от известни италиански художници още през XVIII век.

В началото на XX в. Cafè Florian въвежда концепцията за „кафе-концерт“, като предлага оркестрови изпълнения на живо, на които гостите могат да се насладят, докато пият кафе. Повече от век по-късно тази традиция продължава с изпълнения, вариращи от романси до оперни пиеси, класическа музика, евъргрийн хитове и дори някои модерни мелодии през топлите месеци.

5. Кафене „Централ“ във Виена, Австрия

Красивият интериор на кафене
Красивият интериор на Café Central, еднo от най-известните и престижни кафенета във Виена. (Lisa Stelzel/Shutterstock)

Входът на кафене
Входът на Café Central във Виена. (Mitzo/Shutterstock)

Разположено в центъра на Виена, откъдето идва и името му, Café Central въплъщава същността на виенската кафе култура в забележителна обстановка със силно италианско влияние. Имението, в което се помещава кафенето, е построено през 1860 г., като демонстрира елегантна смесица от венециански и флорентински архитектурни елементи, вдъхновени от пътуванията на архитекта в Италия.

Фигура от папие-маше на виенския писател и поет Петер Алтенберг посреща гостите – знак за един от най-преданите покровители на кафенето.

Алтенберг прекарва толкова много време в кафенето, че дори му доставят пощата и прането. Кафе „Централ“ е привличало и други известни личности през годините, включително психоаналитика Зигмунд Фройд, писателя Алфред Полгар и политическия активист Теодор Херцел.

6. Кафене Café de la Paix в Париж, Франция

Салонът в "Café de la Paix" в Париж. (FRANCK FIFE/AFP via Getty Images)
Салонът в Café de la Paix в Париж. (FRANCK FIFE/AFP via Getty Images)

Кафенето
Café de la Paix се намира близо до операта в Париж, Франция. (Petr Kovalenkov/Shutterstock)

Париж е пълен с очарователни кафенета, които допринасят за репутацията му на град на светлините, но Café de la Paix или „Кафе дьо ла Пай“ се отличава с богатата си история – пълна с кралски особи, знаменитости и културни икони – и с отличното си местоположение точно срещу Опера Гарние (Opera Garnier) – една от най-емблематичните забележителности на френската столица.

От откриването си през 1862 г. Café de la Paix е неповторимо място, където можете да се насладите на класическо кафе и кроасан или да се отдадете на чаша чай, съчетана с парче от прочутата торта „Операта“, с което печели титлата си на парижка чайна par excellence.

7. Кафене Majestic в Порто, Португалия

Фасадата на известното кафене
Фасадата на известното кафене Majestic. (PhotoFires/Shutterstock)

В сравнение с гореспоменатите кафенета, Majestic Café в Порто, Португалия, е сравнително младо – на малко повече от век, като е открито през 1922 г.

Това са били времената на „belle epoque“ и дизайнът на това кафене е свидетелство за тази красива епоха. То се намира на улица „Санта Катарина“ – пешеходна алея, където са пазарували – и все още пазаруват – най-изявените представители на обществото.

В типичния за Art Nouveau стил кафене „Маджестик“ се отличава с големи фламандски огледала, кожена тапицерия и изискана комбинация от мрамор и метал.

Още от самото начало това кафене привлича местни и международни знаменитости. През последните години то придобива още по-голяма слава като предпочитано място на Джей Кей Роулинг, която пише тук части от първата книга за Хари Потър, докато е все още неизвестен автор.

8. Le Procope, в Париж, Франция

Кафене
Le Procope е известно като най-старият непрекъснато действащ ресторант в Париж. (Julie Mayfeng/Shutterstock)

Кафене
Кафене Le Procope се намира в квартал Saint Germain des Pres. (Petr Kovalenkov/Shutterstock)

Основано през 1686 г., Le Procope се слави като най-старото кафене в Париж. Легендата разказва, че през XVII в. това е първото заведение в града, в което се сервира кафе – тогава екзотична напитка, наскоро внесена от Османската империя. След ремонта през 1989 г. интериорът му сега отразява естетиката на XVIII век.

Le Procope е било популярно място за срещи на интелектуалци и днес в него с гордост са изложени сувенири от прочути покровители като Волтер и Жан-Жак Русо. Той дори има американска връзка – смята се, че по време на Американската революция Бенджамин Франклин е съставил в това кафене Френско-американския съюз.

9. Кафене „Тортони“ в Буенос Айрес, Аржентина

Кафене Тортони в Буенос Айрес, Аржентина. (TasfotoNL/Shutterstock)
Café Tortoni в Буенос Айрес, Аржентина. (TasfotoNL/Shutterstock)

Exterior of Café Tortoni. (Toniflap/Shutterstock)
Екстериор на Café Tortoni. (Toniflap/Shutterstock)

Основано през 1858 г., кафене „Тортони“ е най-старото кафене в Буенос Айрес. На мраморните му маси са се хранили известни личности като писателя Хорхе Луис Борхес и легендата на тангото Карлос Гардел, който дори е имал своя лична маса, далече от погледите на феновете му.

С декорация и атмосфера, вдъхновени от класическите парижки кафенета, Café Tortoni е културно и артистично убежище още от самото си създаване. Наследството му е увековечено дори в парче от танго – Viejo Tortoni или „Старото Тортони“. Днес кафенето продължава традицията на изпълненията на живо, като предлага танго и джаз представления в атмосферата на мазето си.

10. Les Deux Magots, Париж, Франция

Двете фигури, или "маготи, " надвиснали над мястото, дават името на кафенето. (Alla Tsyganova/Shutterstock)
Двете фигури, или „маговете“, с изглед към мястото дават името на кафенето. (Alla Tsyganova/Shutterstock)

Les Deux Magots в Париж, Франция. (ColorMaker/Shutterstock)
Les Deux Magots в Париж, Франция. (ColorMaker/Shutterstock)

Името Les Deux Magots се отнася до двете ориенталски фигури, наречени magots, изложени в кафенето, които напомнят за произхода му като магазин за коприна и нововъведения. Превръщането му в кафене през 1884 г. поставя началото на наследството му като литературно място за срещи, посещавано от известни редовни посетители като Симон дьо Бовоар, Жан-Пол Сартр и Ърнест Хемингуей.

Днес кафенето е разширило дейността си в международен план, като има клонове в Токио, Прага и Лондон.

Илеана Илесио допринесе за този материал.

ВИЖТЕ СЪЩО
wiblingen abbey 1200x720 1
Библиотеката на Абатство Виблинген в Германия е една от най-красивите в света
et clock 7 web 5345789
Астрономическият часовник в Прага работи вече 6 века
1 id5583096 3j24354564564566 greece rocks caves 3456n
Метеора в Гърция – „висящите“ скални манастири
new zealand lanscape
Нова Зеландия – където връзката с природата е кауза на държавата
id5706752 trv cru mediterranean winter 3 dmt 1080x720 1
Зимен средиземноморски круиз – изследвайте спокойно местните култури
eho
Красотата на българските планини през обектива на фотографа Емил Рашковски
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Инициативата BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“

Започна инициатива BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“ в ЕС

0
0
image 2025 05 03 200936281

„Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ – премиера в Народен театър „Иван Вазов“

0
0

Свързани Публикации

Д-р Данаил Алеков

Тайните на приключенския живот

0
0
Как един оцеляващ и бивш офицер от разузнаването на американската армия се подготвя за извънредни ситуации

Как да се подготвим за кризисни ситуации – разговор със специалиста по оцеляване Джим Роулс

0
0
hagia sophia history and experience museum entry ticket 31010

Нов музей разказва историята на Света София в Истанбул

0
0
121-годишна пощенска картичка, изпратена през 1903 г., пристига на местоназначението си. (С любезното съдействие на Swansea Building Society)

Пощенска картичка, изпратена през 1903 г., най-накрая пристига на адрес

0
0
Реплика на златния къс „Добре дошъл непознат“. (снимка: публичен домейн)

Преди 150 години златотърсачи откриват най-големия златен къс

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Следваща публикация
Тръмп избира Рубио, отдавнашен критик на Китай, за държавен секретар

Марко Рубио - новият държавен секретар на САЩ се противопоставя на Китай и нарушаването на човешки права

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria