Създадени във времена, когато пиенето на чаша кафе е означавало да спреш, за да се насладиш на обстановката заедно с любимата си напитка, тези кафенета пленяват с архитектурната си красота и богата история
През годините тези десет уникални кафенета са привличали много забележителни личности – от крале и императори до писатели и философи – които са се събирали, за да обсъждат идеи и да се наслаждават на гореща напитка.
Присъединете се към разходката ни до някои от най-завладяващите кафенета в света и открийте какво прави всяко от тях толкова специално.
1. Кафене „Ню Йорк“, Будапеща, Унгария
Празнувайки 130-годишнината си, това кафене е известно като най-красивото кафене в света. Наречено на името на застрахователната компания, поръчала построяването му, след откриването си през 1894 г. кафене „Ню Йорк“ бързо се превръща в сърцето на литературния и артистичния живот на Будапеща.
С високите си тавани, украсени с фрески и искрящи венециански полилеи, извити мраморни колони и позлатени балюстради, кафенето пленява посетителите. За спокойната атмосфера редовно свирят пианист и струнен квартет, а често се провеждат и литературни събития в чест на богатата история на кафето.
2. Кафене в Музея на историята на изкуството във Виена, Австрия
Това кафене се намира в сградата на Kunsthistorisches Museum или „Музей на историята на изкуството“ – най-големият музей на изкуството в Австрия. Посетителите се нуждаят от билет за музея, за да се насладят на кафето, но заради зашеметяващия интериор на кафенето и престижната колекция от произведения на изкуството в музея входната такса си заслужава.
Интериорът на музея е богато украсен с орнаменти от мрамор, специални мазилка и златни листове, както и стенописи в ренесансов стил. В четвъртък вечер кафенето се превръща в ресторант с вечеря, в който се предлагат отбрани напитки, ястия и най-доброто виенско кафе.
3. Кафене Confeitaria Colombo в Рио де Жанейро, Бразилия
Със стила си, вдъхновен от кафенетата в Европа, Confeiteria Colombo е прочута забележителност в Рио де Жанейро, Бразилия. След откриването си през 1894 г. кафенето бързо се превръща в място за срещи на бразилски писатели, художници и интелектуалци.
В началото на 1900 г. Confeitaria Colombo е обновена в стил Art Nouveau – вид, който гордо поддържа и до днес, с масивни огледала от белгийски кристал в рамка от палисандрово дърво, маси с мраморни плотове и характерен покривен прозорец.
4. Кафене „Флориан“ във Венеция, Италия
Кафене „Флориан“ се намира на емблематичния площад „Сан Марко“ във Венеция и е най-старата кафетерия в Италия. От откриването си през 1720 г. то работи без прекъсване в продължение на повече от 300 години, въпреки че в средата на XIX в. претърпява значително разширяване и обновяване. Днес то разполага с шест уникални тематични зали, всяка от които е декорирана от известни италиански художници още през XVIII век.
В началото на XX в. Cafè Florian въвежда концепцията за „кафе-концерт“, като предлага оркестрови изпълнения на живо, на които гостите могат да се насладят, докато пият кафе. Повече от век по-късно тази традиция продължава с изпълнения, вариращи от романси до оперни пиеси, класическа музика, евъргрийн хитове и дори някои модерни мелодии през топлите месеци.
5. Кафене „Централ“ във Виена, Австрия
Разположено в центъра на Виена, откъдето идва и името му, Café Central въплъщава същността на виенската кафе култура в забележителна обстановка със силно италианско влияние. Имението, в което се помещава кафенето, е построено през 1860 г., като демонстрира елегантна смесица от венециански и флорентински архитектурни елементи, вдъхновени от пътуванията на архитекта в Италия.
Фигура от папие-маше на виенския писател и поет Петер Алтенберг посреща гостите – знак за един от най-преданите покровители на кафенето.
Алтенберг прекарва толкова много време в кафенето, че дори му доставят пощата и прането. Кафе „Централ“ е привличало и други известни личности през годините, включително психоаналитика Зигмунд Фройд, писателя Алфред Полгар и политическия активист Теодор Херцел.
6. Кафене Café de la Paix в Париж, Франция
Париж е пълен с очарователни кафенета, които допринасят за репутацията му на град на светлините, но Café de la Paix или „Кафе дьо ла Пай“ се отличава с богатата си история – пълна с кралски особи, знаменитости и културни икони – и с отличното си местоположение точно срещу Опера Гарние (Opera Garnier) – една от най-емблематичните забележителности на френската столица.
От откриването си през 1862 г. Café de la Paix е неповторимо място, където можете да се насладите на класическо кафе и кроасан или да се отдадете на чаша чай, съчетана с парче от прочутата торта „Операта“, с което печели титлата си на парижка чайна par excellence.
7. Кафене Majestic в Порто, Португалия
В сравнение с гореспоменатите кафенета, Majestic Café в Порто, Португалия, е сравнително младо – на малко повече от век, като е открито през 1922 г.
Това са били времената на „belle epoque“ и дизайнът на това кафене е свидетелство за тази красива епоха. То се намира на улица „Санта Катарина“ – пешеходна алея, където са пазарували – и все още пазаруват – най-изявените представители на обществото.
В типичния за Art Nouveau стил кафене „Маджестик“ се отличава с големи фламандски огледала, кожена тапицерия и изискана комбинация от мрамор и метал.
Още от самото начало това кафене привлича местни и международни знаменитости. През последните години то придобива още по-голяма слава като предпочитано място на Джей Кей Роулинг, която пише тук части от първата книга за Хари Потър, докато е все още неизвестен автор.
8. Le Procope, в Париж, Франция
Основано през 1686 г., Le Procope се слави като най-старото кафене в Париж. Легендата разказва, че през XVII в. това е първото заведение в града, в което се сервира кафе – тогава екзотична напитка, наскоро внесена от Османската империя. След ремонта през 1989 г. интериорът му сега отразява естетиката на XVIII век.
Le Procope е било популярно място за срещи на интелектуалци и днес в него с гордост са изложени сувенири от прочути покровители като Волтер и Жан-Жак Русо. Той дори има американска връзка – смята се, че по време на Американската революция Бенджамин Франклин е съставил в това кафене Френско-американския съюз.
9. Кафене „Тортони“ в Буенос Айрес, Аржентина
Основано през 1858 г., кафене „Тортони“ е най-старото кафене в Буенос Айрес. На мраморните му маси са се хранили известни личности като писателя Хорхе Луис Борхес и легендата на тангото Карлос Гардел, който дори е имал своя лична маса, далече от погледите на феновете му.
С декорация и атмосфера, вдъхновени от класическите парижки кафенета, Café Tortoni е културно и артистично убежище още от самото си създаване. Наследството му е увековечено дори в парче от танго – Viejo Tortoni или „Старото Тортони“. Днес кафенето продължава традицията на изпълненията на живо, като предлага танго и джаз представления в атмосферата на мазето си.
10. Les Deux Magots, Париж, Франция
Името Les Deux Magots се отнася до двете ориенталски фигури, наречени magots, изложени в кафенето, които напомнят за произхода му като магазин за коприна и нововъведения. Превръщането му в кафене през 1884 г. поставя началото на наследството му като литературно място за срещи, посещавано от известни редовни посетители като Симон дьо Бовоар, Жан-Пол Сартр и Ърнест Хемингуей.
Днес кафенето е разширило дейността си в международен план, като има клонове в Токио, Прага и Лондон.
Илеана Илесио допринесе за този материал.