• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Медии

Разграничаване на истината – как да различим истинските от фалшивите новини

отБарбара Данза
4 декември , 2020
Джошуа Филип, водещ на поредицата „Кръстопътища с Джошуа Филип“ (снимка Самира Боуаоу/Епок таймс)

Джошуа Филип, водещ на поредицата „Кръстопътища с Джошуа Филип“ (снимка Самира Боуаоу/Епок таймс)

Спомняте ли си времето, когато можехте да включите вечерните новини и да не се съмнявате, че това, което журналистите ви поднасят, е истина? Независимо дали живеехме в невежо блаженство или в по-добродетелен свят, това със сигурност правеше възприемането на новини по-малко стресиращо.

В наши дни разграничаването на истината от измислицата е от ключово значение. Световните събития се доближават до домовете ни повече от всякога. Предизвикателство е да вземем правилните решения за здравето и благоденствието на нашите семейства, да не говорим за бъдещето на нашата държава, ако не можем да разграничим със сигурност дали поднесената ни информация е достоверна.

Как можем да кажем дали новините, които ни се поднасят, са добри или не? За да разберем как да се ориентираме в тези мътни води, потърсих съвета на Джошуа Филип – носител на награди разследващ журналист в англоезичното издание на „Епок Таймс“ и водещ на поредицата „Кръстопътища с Джошуа Филип“ („Crossroads With Joshua Philipp“).

Епок Таймс: Какво се случи през последните няколко години, за да загубим доверие в новините?

Джошуа Филип: Мисля, че новините започнаха да се променят в момента, когато се превърнаха в застъпничество, вместо да изпълняват изначалната си мисия да информират хората какво се е случило и защо това ги засяга. Много журналисти в наши дни са ангажирани в „нова журналистика“. Това не е журналистика, предназначена да ви каже какво е станало. Това е журналистика, предназначена да постигне определена политическа цел.

Така че, когато хората пишат новини, те не мислят да информират обществеността. Те възнамеряват да информират обществеността въз основа на определен политически дневен ред.

Епок Таймс: Има ли настина „фейк“, т.е. фалшиви новини?

Джошуа Филип: Много новини са „фейк“. Бих казал, че повечето са полуистини. Но полуистините понякога могат да бъдат по-заблуждаващи от пълните лъжи, защото в тях има зрънце истина.

Може да видите, че това, което правят много журналисти в наши дни, е да пропускат – те пропускат ключова фактология и въз основа на това правят задълбочен анализ. Анализът след това се превръща в гледна точка. Така че те могат да отправят наистина смели твърдения, заради непълна информация. Или могат да изразят определена позиция, например в заглавието и първите няколко параграфа на статията. Но по-нататък, може би десетина абзаца по-долу, има опровержителни доказателства, които всъщност дискредитират всичко, което току-що са ви казали.

Епок Таймс: Какви основни журналистически характеристики трябва да има в една надеждна новинарска публикация?

Джошуа Филип: Мисля, че хората четат новини, защото искат да имат правилно разбиране за случващото се по света и контекст, в който да го разберат. Затова нещата, които журналистите трябва да предоставят, са фактите относно ключови обществени събития. И това не бива да бъдат предубедени твърдения. Журналистите трябва да представят цялостната картина в рамките на умерена дължина.

И както казах, трябва да осигурят контекста на информацията, за да разберат хората защо нещо се е случило и как да го тълкуват.

Епок Таймс: Когато четем статия или гледаме телевизионен репортаж, какви са индикациите, че информацията не е достоверна?

Джошуа Филип: Ако гледате телевизия или четете новини, има няколко неща, на които трябва да обърнете внимание. Номер едно – вижте източниците. Цитират ли като източник публикации, които в миналото са доказали, че представят нещата невярно или източниците им са ненадеждни?

Трябва също да обръщате внимание на степента, до която журналистът интерпретира фактите, освен ако това не е редакторско мнение. До каква степен вмъкват собственото си мнение? Това показва, че са толкова пристрастни, че често пъти дори не са в състояние да предадат основна информация, без да вложат собственото си мнение в нея, което показва, че може би са заинтересовани да прикрият информацията или да променят контекста на информацията, за да ви дадат друго разбиране.  

На трето място – трябва да направите усилие, особено в наши дни, да четете различни публикации. Поне първоначално разгледайте няколко различни начина, по които журналистите представят темата и дори вижте дали можете да са запознаете с някои от оригиналните източници. Не през цялото време, но достатъчно често, за да сте сигурни, че журналистите ви представят правилните данни и показват правилния контекст на информацията.

Епок Таймс: Какъв съвет бихте дали на заети хора, които нямат време да разследват всяка подробност или гледна точка на даден проблем, но искат да бъдат информирани за текущи събития?

Джошуа Филип: Не искам да звучи като реклама, но наистина, в „Епок Таймс“ ние се опитваме да правим точно това. Това е една от опорните точки на нашия журналистически подход. Ние полагаме сериозни усилия, за да предоставим цялостната картина за дадено събитие, по отношение на това, което е необходимо за репортажа и по отношение на предоставянето на точния контекст. За хората, които може да се съмняват в това, погледнете какво пишем ние и погледнете как другите медии представят същите истории. Мисля, че ще забележите съществена разлика.

Епок Таймс: Как родителите да научат децата си да различават истинските от фалшивите новини?

Джошуа Филип: Мисля, че основното, на което родителите трябва да научат децата си, когато става въпрос да различават реалното от фалшивото, е да ги научат на самостоятелно мислене – да преценяват нещата според своята собствена ценностна система. Често хората се вълнуват от теми заради емоционална възбуда или защото ги захранват с тези фалшиви исторически възгледи, и това впоследствие променя цялостното възприятие на децата за реалността. Възприятието им за историята, възприятието им за ценностите – ако тези неща бъдат фундаментално изградени, тогава няма начин те да интерпретират информацията на повърхностно ниво, без да имат нужния контекст.

И така, що се отнася до децата,  бих препоръчал да им дадете стойностни книги за четене – история и литература, които предоставят правилни ценности, формиращи основа, благодарение на която те могат да разберат света през призмата на морала или традицията. Така им давате опорна точка, когато се сблъскват с всички проблеми, които съществуват в света днес.

Епок Таймс: Какво друго бихте искали да добавите?

Джошуа Филип: Почти всеки има в джоба си усъвършенстван мини компютър. Всеки път, когато седите в метрото, чакате приятел или сте седнали в ресторант – вероятно четете някакъв вид информация. Постоянно ви бомбардират с информация. В съвременната обстановка е много лесно да се оставите да ви афектират емоционално – да се разстроите, да се разтревожите и т.н. Това е един от ефектите на новините, с който често се сблъскваме.

Бих препоръчал на хората: опитайте се да намерите своя душевен мир. Опитайте се да направите крачка назад. Опитайте се да попивате от време на време положителни неща – неща, които могат да разсеят хаоса на света около вас. Защото течението на повърхностната култура на този свят е неприятно, а може би и увреждащо душата на човека. Мисля, че в днешно време за човек е трудно да се чувства в хармония със света, докато хората се нападат помежду си непрекъснато в новините, с всички конфликти и всички страшни картини, които виждаме.

Опитайте се да намерите точката на баланс. За целта погледнете към историята, към традицията, към семейството.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Джордж Сорос на среща на Световната банка и Международния валутен фонд (Chip Somodevilla/Getty Images)

Връзките на Джордж Сорос с медийни организации му осигуряват международно влияние

0
0
45-ят президент Доналд Тръмп по време на годишната Конференция за консервативно политическо действие (CPAC) в Gaylord National Resort & Convention Center в National Harbor, щата Мериленд, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Доналд Тръмп на ежегодната Конференция на консерваторите: „Това е епична битка“

0
0
(Снимка "Приятен ден"/Shutterstock)

Правителството на САЩ следи неваксинираните

0
0
Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск говори по време на гейминг конвенция в Лос Анджелис, Калифорния, на 13 юни 2019 г. (Майк Блейк/Ройтерс)

Топ мениджъри в Twitter са цензурирали разкритията за лаптопа на Хънтър Байдън

0
0
Все повече камери остават без журналисти (Bicanski/PIXNIO)

Рекорден брой журналисти са убити през 2022 година

0
0
Борислав Цеков (вляво) позира с Доналд Тръмп-младши по време на посещение в САЩ (снимка: личен архив)

Д-р Борислав Цеков: Тръмп върна консерватизма като основна демократична алтернатива на неолибералния глобализъм

0
0
Михаил Горбачов със съпругата си Раиса, към която изпитва огромна обич през целия си живот (снимка: Фейсбук)

Спомен за Михаил Горбачов – идеологът на „перестройката“

0
0
Унгарският министър-председател Виктор Орбан застава пред своите поддръжници след обявяването на частичните резултати от парламентарните избори в Будапеща, Унгария, на 3 април 2022 г. (Бернадет Забо/Ройтерс)

Орбан с 20% пред опозицията в Унгария, Вучич печели Сърбия с 60%

0
0
Надя Тиванюк за втори път преживява агресия от страна на Русия. И вярва, че Украйна този път ще устои (снимка: Мансур Мировалев/ Ал Джазира)

90-годишната Надя Тиванюк: Ще отпразнуваме победата с шампанско

0
0
През 2021 г. Виталий Кличко участва във военно обучение за защита на Киев от руско нападение. "Трябва да сме подготврени", казва той тогава. Пророчески думи (снимка: dpa)

Виталий Кличко: Украинците не печелят със сила, те печелят с дух (обновена)

0
1
Младо семейство се разхожда по време на протест на улица "Уелингтън" в Отава на 12 февруари 2022 г. (Noé Chartier/The Epoch Times)

Канада: Трета седмица на протести – настроението остава празнично (галерия)

0
0
45-ят президент Доналд Тръмп в интервю с Каш Пател по EpochTV в резиденцията на Тръмп "Мар-а-Лаго в" Уест Палм Бийч, Флорида, на 31 януари 2022 г. (The Epoch Times)

Доналд Тръмп: „Това са най-тъжните и най-срамни времена за нашата страна“

0
0
Следваща публикация
Моряци от гр. Ахтопол почитат празника на Св. Николай Чудотворец, 06.12.2019 г. (снимка: личен архив)

Почитаме Св. Николай Чудотворец - покровител на рибари и моряци

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.