Getting your Trinity Audio player ready...
|
Още в понеделник – 8 януари 2024 г., колони от хиляди трактори из цяла Германия блокираха движението в страната, което ще остане парализирано в продължение на седмица. Причината е организираната от Асоциацията на земеделските производители стачка срещу предвидената отмяна на субсидиите за дизелово гориво за земеделски производители и отмяна на освобождаването от данък върху превозните средства.
Председателят на Асоциацията Йоахим Руквид заяви пред медиите, че демонстрациите са израз на несъгласие със заплануваните от правителството мерки.
Засегнати от протестите са милиони пътници, тъй като се очаква транспортът в цяла Германия да бъде спрян. В отговор на извънредната ситуация германското Министерство на образованието предложи дистанционно обучение за учениците.
Земеделските производители получиха подкрепата на много свои съмишленици, включително от транспортните фирми Мекленбург-Предна Померания, които протестират срещу увеличаването на таксите за камиони.
Германия без транспорт
Проблеми с движението има в почти всички големи германски градове, магистрали и главни пътища. Говорителка на автомобилния концерн Volkswagen заяви пред пресата, че производството е спряно и заводът в Емден не работи.
В цялата магистрална мрежа на Бранденбург има блокади на почти всички отбивки на магистралите.
Бремен е напълно откъснат от външния свят и всички пътища за достъп до града са блокирани.
Особено тежка е ситуацията около Котбус. Полицията се опасява, че бранденбургският град скоро ще бъде откъснат от външния свят.
Спряно беше движението и в Лайпциг. Мюнхен също е изправен пред подобен проблем, като полицията съобщава за гигантска колона от трактори по пътя към центъра на града.
Към протестите се присъединиха средни търговци на дребно и някои магазини.
Протестът на германските фермери предизвика и задръствания по граничните пунктове към Франция и Чешката република.
Министърът на вътрешните работи на Саксония Армин Шустер, член на Християндемократическият съюз, сподели пред вестник Rheinische Post, че земеделците са се разграничили от всякакви дясноекстремистки иницативи. Изказването бе направено по повод на това, че в понеделник – 8 януари, хиляди се присъединиха към организирана от крайнодясната партия „Свободна Саксония“ демонстрация в Дрезден.
По данни на Германската асоциация за автомобилни превози, логистика и утилизация (BGL), в протестите в понеделник са участвали няколко хиляди шофьори на камиони.
BGL оценява, че повишените разходи заради допълнителната такса за CO2 върху пътните такси за камиони от 1 декември 2023 г. възлизат на около 3,75 млрд. евро (7.3 млрд. лв.) за текущата година. Към тях ще бъдат добавени приблизително 1,44 млрд. евро (2.82 млрд. лв.) поради увеличението на таксата за CO2 в началото на годината от 30 на 45 евро (60 – 80 лв.) на тон CO2, което ще се отрази на зареждането с гориво.
Кулминация на събитията ще бъде протестът в Берлин на 15 януари, за който по данни на полицията са регистрирани 10 000 участници. В столицата се очакват и хиляди трактори.
Реакция на политиците
Членовете на Бундестага от Зелените и Свободната демократична партия (СвДП) призоваха за промени в политиката на субсидиране вследствие на протестите. Бившият министър на земеделието Ренате Кюнаст заяви пред медиите, че земеделието е в криза от десетилетия и „тъй като то е и важен сектор за опазването на климата и околната среда, нещо трябва да се промени из основи“. Според Кюнаст това обаче изисква „път на трансформация, а не свършен факт без алтернативи“ и се застъпи за „постепенното премахване на субсидиите и търсенето на диалог с бранша“.
Заместник-председателят на парламентарната група на СвДП Карина Конрад заяви, че гарманската селскостопанска политика „трябва отново да бъде последователно ориентирана към обективни нужди и дългосрочни цели, за да доведе до истинска, положителна промяна“.
Парламентарната група в Бундестага обаче отхвърли дебат за реформи относно финансовата помощ за селското стопанство. Мнението на нейния заместник-председател Щефен Билгер пред Funke, е че субсидиите са в крак с времето, тъй като представляват компенсаторни плащания за обществени блага като осигуряване на доставките и поддържане на селските райони. Той също така допълни, че „те са в съответствие със специалната роля на селското стопанство, което осигурява надеждно снабдяване на населението с висококачествена, здравословна и достъпна храна от нашите местни региони.“
Билгер предупреждава за възможно прекратяване на земеделските субсидии. Ако те бъдат премахнати, малките и средните стопанства ще бъдат изтласкани от крупни ферми и неземеделски инвеститори, които често нямат връзка с живота на село.
Председателят на фермерите Йоахим Руквид заплаши с нови демонстрации, ако германското правителство не оттегли напълно плановете си за намаляване на земеделските субсидии. В предаването Morgenmagazin на телевизията ZDF Руквид коментира: „В понеделник ще организираме голяма демонстрация в Берлин, след което си запазваме правото да предприемем по-нататъшни стъпки.“ Той също така допълни, че протестът е за „равнопоставена конкуренция и справедливост в ЕС“.
Реакции по повод събитията в Германия
Бившата звезда на Формула 1 Ралф Шумахер публикува снимка на трактор в Instagram с надпис: „Силата на фермера е силата на държавата“.
Бившият президент на Русия Дмитрий Медведев направи ироничен коментар и предрече сериозни проблеми за канцлера Олаф Шолц. „Субсидиите бяха спрени, а астрономическите разходи за Украйна продължават да растат“, написа той в социалната мрежа X (бившия Twitter).
Москва неведнъж е заявявала, че помощите за Украйна и санкциите срещу Русия са изправили Запада пред икономически предизвикателства.
Индийската новинарска платформа vidhaatha.com, с местоположение Хайдерабад, съобщи: „В Германия протестират работници от всички сфери на живота – от транспортния сектор до образованието. Най-голямата икономика в Европа се срива. Инфлацията се увеличава. В тази връзка железопътните работници също ще започнат тридневна стачка в сряда с искане за увеличение на заплатите.“
Без фермери няма храна
EpochTV дебютира през септември 2023 г. ексклузиваната документална лента „Без фермери няма храна: Ще ядете ли буболечки?“.
Тя е дело на журналиста от The Epoch Times Роман Балмаков и автор на рубриката „Facts Matter“ по EpochTV. В нея той разкрива десетилетен мащабен план за нарушаване на световните продоволствени вериги. Авторът разобличава действията на световни правителства, които налагат „зелени политики“, унищожаващи бизнеса на фермерите, което ще доведе до глобална продоволствена криза.